שתף קטע נבחר

מבוא: קניית ביגוד וציוד סקי

קניית בגדים וציוד סקי זו הוצאה כלכלית רצינית שעלולה להגיע לאלפי שקלים. אז איך אפשר לחסוך, איפה כדאי לקנות ועל מה אסור לוותר - המדריך לגולש המתחיל (שאינו מיליונר)

כשחושבים על סקי חושבים על קור, ורבים נרתעים בשל כך מהספורט הנפלא הזה. ובכן, ממש לא חייב להיות לנו קר, אם רק נדע להתלבש נכון. נהפוך הוא, לפעמים דווקא נתקשה להתמודד עם החום והזיעה שנוצרים בגופנו בזמן הסקי, שהוא פעילות גופנית מאומצת למדי.

 

כדי להגן עלינו ממצבי הקור והחום הקיצוניים, פותחו פריטי לבוש מיוחדים, היודעים להתמודד ביעילות עם שני הקצוות ההפוכים הללו. ובואו לא נשכח שגם להיראות טוב זה חלק מהעניין בסקי, וחלק חשוב ביותר.

 

סקי וסנובורד הם ענפי ספורט המתבצעים בתנאי אקלים קיצוני והפכפך (לצורך נוחיות נדבר על סקי, אבל הכל נכון גם לסנובורד כמובן). תשכחו את כל מה שאתם מכירים מהחרמון שלנו, שם נדירים הימים בהם הטמפרטורה צונחת אל מתחת לאפס. באתרי הסקי שמחוץ לארצנו הקטנטונת, בעונת הגלישה הטמפרטורה בדרך כלל אינה עולה מעל לאפס (וטוב שכך, אחרת זה יעלה לנו באיכות השלג), ורוב הזמן היא יורדת הרחק הרחק מתחתיו. בימים סגריריים, כשהשמש נעלמת, יכולות הטמפרטורות להגיע למינוס 10 ואף נמוך יותר. אם גם הרוח מצטרפת לחגיגה, נזכה לקבל עומס קור נמוך יותר בצורה משמעותית.

 

המסקנה: צריך להתלבש חם. נכון, אבל לא מדויק, כי יכול להיות גם ממש חם.


 

גולשות מדגימות כמה חם (צילום: איי פי)

 

איך חם במינוס 10 מעלות? בואו לא נשכח שסקי הוא ספורט שמתבצע תוך מאמץ פיסי לא קטן, וכתוצאה מכך הגוף מתחמם ומייצר זיעה. מעודפי החום הללו, ובעיקר מעודפי הזיעה, יש להיפטר. כדי לסבך עוד יותר את העסק, אחרי שהתאמצנו על המסלול מספר דקות, התחממנו ואנחנו מזיעים, בדיוק אז מתיישבים על מעלית הסקי, ויושבים שם מספר דקות, ללא תנועה, תוך שאנו חשופים לקור, לשלג ולרוח. בדרך כלל זה לא כזה נורא כמו שזה נשמע. גופנו מספיק מחומם וזה דווקא נחמד לנוח קצת ולהתקרר. אבל אם הגוף והבגדים רטובים מזיעה אנו עלולים לאבד חום מהר מדי. אם הזיעה תקפא זה יהיה אפילו מסוכן (כוויות קור).

 

גורם נוסף שנכנס כאן - מאחר שבספורט אנו עוסקים, חשוב שנהיה קלי תנועה, ולכן לא נרצה להיות לבושים בלבוש מסורבל מדי. כשקר האינסטינקט אומר לנו ללבוש בגדים עבים, אבל במקרה זה נעדיף כמובן ביגוד דק עד כמה שניתן, קל משקל וגמיש.

 

איך משלבים את כל הדרישות הסותרות הללו? בדיוק בגלל זה ביגוד סקי הוא תחום שהולך ומתקדם כל הזמן, עם טכנולוגיות חדשות שצצות חדשות לבקרים, מותגים ששמם הולך לפניהם ויחד עמו גם המחיר. חשוב שתכירו את הדרישות ותדעו מה חשוב ונכון. את השמות והטכנולוגיות השונות המוכרים בחנויות כבר ידאגו לספק לכם (מומלץ להצטייד בכדור נגד כאב ראש).

 

מתחילים מכאן

קניית ביגוד סקי איכותי של החברות המובילות בשוק, היא הוצאה לא קטנה כלל. הסכומים עשויים להגיע לאלפי שקלים, ואם עליכם לצייד כמה בני משפחה, אפילו עשרות אלפי שקלים.

 

אבל אין צורך להיבהל. אם אתם גולשים מתחילים, ולא נולדתם לאבא מיליונר, כדאי שתשקיעו כמה שפחות בביגוד הסקי. יתכן, אם כי בסבירות נמוכה, שלאחר המפגש הראשון עם השלג תחליטו שזה ממש לא בשבילכם.

 

קודם כל, נסו לשאול כמה שיותר פריטים מקרובי משפחה וחברים. נכון, אם יקרה משהו לבגד תרגישו לא נעים, אבל הסבירות לכך נמוכה, ואל תשכחו שגם הם שאלו ממישהו כשהיו מתחילים. בין גולשי הסקי תמצאו הרבה פרגון ועזרה הדדית.

 

בשלב השני, אם לא הצלחתם לשאול מידידים, נסו לברר אפשרות של שכירת ביגוד. יש מספר קטן של חנויות, בארץ ובחו"ל, המשכירות ביגוד. זו אינה אפשרות זמינה כמו השכרת מגלשיים ונעליים, אבל היא בהחלט קיימת. אם אתם בונים על השכרה בחו"ל, אתם חייבים לוודא מראש שאפשרות כזו אכן קיימת באתר אליו אתם נוסעים.

 

מה שלא הצלחתם להשאיל תצטרכו לקנות. אבל כאן בהחלט אפשר להתפשר, ולא לרוץ ולקנות הכל. זה תלוי בעונה בה אתם נוסעים ובגובהו של האתר. כדי להבין טוב יותר על מה ניתן להתפשר ומה חייבים לקנות, בואו נבין קודם איזה ציוד צריך, ובסוף נראה על מה אנחנו מוכנים להתפשר. על ביגוד נרחיב בכתבה "קניית ביגוד סקי".


 

ולדימיר פוטין לא מתפשר (צילום: איי פי)

 

מה לובשים

כדי להתמודד עם הדרישות המורכבות שתוארו למעלה, הדרך הטובה ביותר היא "שיטת השכבות", המוכרת לכל המטיילים מטיוליהם באזורים קרים. אלא שכאן, לא נסתפק בגופיית הטריקו למטה, הסוודר באמצע ומעיל הרוח למעלה. גולשי הסקי והסנובורד חייבים להשקיע בציוד מעט יותר איכותי וייעודי לצרכים המיוחדים שלהם. מרבית הגולשים מסתפקים בשלוש שכבות לחלק הגוף העליון, ובשתי שכבות לחלק הגוף התחתון.

 

השכבה הראשונה

השכבה הצמודה לגוף תפקידה פחות לחמם ויותר להרחיק את הזיעה מהגוף. לצורך כך אנו משתמשים בגופייה תרמית ומכנס תרמי. הבד הוא בד סינטטי, עשוי סיבי פוליאסטר, הארוגים בצפיפות גבוהה. תפקידו להסיע את הזיעה הרחק מהגוף, אל השכבה השנייה, ובכך להשאיר את הגוף יבש. תשכחו מכותנה וצמר! אלה סופגים זיעה ואינם מתאימים לפעילות גופנית בתנאי קור קיצוני. על שכבה זו לא נוותר גם בימים מעט יותר חמים.

 

השכבה השנייה

תפקידה לשמור על חום הגוף, תוך שהיא ממשיכה בהעברת הלחות הרחק ממנו. לשכבה זו משתמשים בבדי פליס דקים, המכונים מיקרופליס, שעושים את העבודה אך אינם מסורבלים מדי. בימים לא מאד קרים גולשים רבים מעדיפים לוותר על שכבה זו. בחלק הגוף התחתון שכבה זו מיותרת.

 

השכבה השלישית

השכבה החיצונית (Outer Shell), אותה נלבש מעל שתי השכבות הקודמות, אמורה לספק לנו חימום נוסף, לצד הגנה מרוח ומרטיבות חיצונית (Weatherproof). תפקיד לא פחות חשוב של שכבה זו הוא לנדף החוצה את הלחות שהגוף שלנו מייצר, וכך לשמור עלינו יבשים. כשאנו מתחממים נרצה שתהיה לנו אפשרות לפתוח פתחים לאוורור. שילוב בין כל הדרישות הללו הוא משימה לא פשוטה כלל, ולכן שכבה זו היא המורכבת והיקרה מכל השכבות. את העבודה עושים מעיל סקי ומכנסי סקי, אשר בשל מורכבות תפקידם, פערי האיכות ופערי המחירים ברכישתם הם הגדולים ביותר.

  

ציוד סקי

בנוסף לבגדים יש להצטייד בציוד הבא: מסיכת סקי (גוגלס), כפפות סקי, גרבי סקי, כובע או קסדה, נעלי סקי וכמובן מגלשי סקי. את שלושת האחרונים ניתן לשכור בכל אתר סקי, אך את שלושת הראשונים לא ניתן לשכור. על ציוד נלווה נרחיב בכתבה "קניית ציוד סקי".


 

על גוגלס לא מוותרים (צילום: Index Open)

 

ניהול תקציב

אם נגמר לנו התקציב, על מה אפשר לוותר? זו שאלה קשה. הכל חשוב, הרי כך הסברנו קודם. למרות זאת, אם אתם גולשים מתחילים ותקציבכם מוגבל, אתם בהחלט יכולים לוותר על חלק מהציוד בחופשתכם הראשונה. אם אינכם בטוחים שמתאים לכם להצטרף לחבורת "משוגעי ספורט החורף", חבל להשקיע יותר ממה שחייבים. צריך להבין את המחיר שתשלמו על כל ויתור כזה, לשקלל הכל ואז להחליט.

 

על מה אסור לוותר

חשוב: לא גולשים ללא מכנסי סקי טובים, כפפות סקי ומשקפי סקי (גוגלס)! זהו הציוד הבסיסי ביותר עליו אסור לוותר בשום אופן. בשלושת הפריטים הללו אתם חייבים להצטייד מההתחלה. לא חרמונית, לא מכנסי ניילון ולא סתם כפפות עבות. כל אלה אינם אטומים למים. המחיר שתשלמו, אם הציוד יירטב, יכול לעשות את ההבדל בין גלישה בכיף לסיוט. משקפי שמש רגילים לא יכסו על העיניים במידה מספקת בעת סערה ויתכסו באדים, כך שלא תראו את המסלול.

 

המהדרין יוסיפו לרשימה זו גם קסדה, והם צודקים. אבל קסדה אפשר גם לשכור. לילדים קסדה היא חובה, ובדרך כלל היא תינתן להם, ללא תוספת תשלום, עם השכרת הציוד באתר. ישנם עוד כמה פריטים קטנים ולא יקרים, שתעשו לעצמכם טובה ותוסיפו לרשימה זו, והם: כובע, מחמם צוואר וקרם הגנה.

 

על מה אפשר לוותר

במרבית המקרים תוכלו לוותר על פריטים יקרים, כמו, מעיל, ביגוד תרמי, גרבי סקי ומיקרופליס. יתכן שזה יעלה לכם במעט פחות נוחות, אבל זה בהחלט אפשרי. זאת בתנאי שאינכם נוסעים לאתר גבוה בשיא העונה והקור, מכיוון שאז המחיר שתשלמו עלול להיות גבוה מדי (קררררררר...). נסו למצוא מעיל הכי דומה למעיל סקי (לא מסורבל, לא חדיר למים, הרבה כיסים, צווארון גבוה וכו'). גם בכל שאר הפריטים נסו למצוא את הדומים ביותר לאלו האמיתיים. אם תחליטו שאתם ממשיכים עם השיגעון הקרוי סקי/סנובורד, סביר להניח שלקראת נסיעתכם הבאה תעדיפו להצטייד גם בפריטים הללו.

  

היכן לקנות

קניית ביגוד סקי באתרי הסקי היא עסק יקר ובדרך כלל לא משתלם מבחינה כלכלית. מי שמגיע לאתר ואין ברשותו ציוד, יקנה בכל מחיר, והמחירים בהתאם, כלומר בשמיים! במרבית המקרים זו תהיה קנייה בלחץ, כאשר אינכם מבינים היטב את השפה. אם חסר לכם ציוד ואתם חייבים לקנות בזמן החופשה, חפשו חנויות מחוץ לעיירות המרכזיות, או בדרך לאתר, בטח לא באתר עצמו, שם המחירים תמיד גבוהים. אם הגעתם בסוף העונה תוכלו אולי למצוא מחירים נוחים יותר.

 

בקניית נעלי סקי ומגלשי סקי/סנובורד, התמונה מעט שונה. כאן חשובה מאוד מקצועיות החנות והמוכרים, אותה ניתן למצוא בדרך כלל באתרי הסקי עצמם. מרבית החנויות מאפשרות לגלוש על הציוד למספר ימי נסיון וזהו יתרון גדול.

 

בארץ יש מספר רשתות גדולות וחנויות קטנות, המתמחות במכירת ציוד סקי וסנובורד. חלקן נותנות יעוץ מקצועי למדי ואחרות לא. בדקו בכמה חנויות, שאלו, השוו ותתרשמו ממקצועיות המידע והציוד. המחירים בארץ אינם זולים, אם כי בדרך כלל הם זולים יותר מאשר באירופה. אם אתם מחפשים מחיר פחות יקר (זול אין) חכו לסוף עונה, אז יש מבצעי הנחות משמעותיים, אם כי המבחר מוגבל. בתחילת העונה כדאי לקנות בחנויות העודפים, אליהן מגיע כל הציוד שלא נמכר בשנה שעברה, במחירים זולים משמעותית.

 

קנייה בארצות הברית, או דרך אתרי אינטרנט בארצות הברית, יכולה להיות חסכונית, אם יש לכם מי שיביא את הציוד ארצה (המשלוח יקר). כמובן שלא תוכלו למדוד את הציוד וזהו חסרון גדול. ציוד סקי חייב להתאים לגוף שלכם. מעיל שאינו מותאם היטב לגופכם לא יעשה את עבודתו, וזה נכון לגבי כל פריטי ציוד הסקי.

 

 

  • כרמית וייס היא עורכת אירופה, צפון אמריקה וסקי באתר GoTravel .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים