שתף קטע נבחר

הרשימה השחורה

"יכול אדם להיכנס לתוך רשימת פסולי החיתון מפאת היותו חשוד בממזרות גם בלי שיידע זאת. תינוק יכול להיכנס לרשימה כשנולד ולא לדעת על כך דבר עד שיגיע עם בחירת ליבו לרשם הנישואין ויראה שליד שמו יש נקודה אדומה". רבקה לוביץ' על רשימת האסורים לבוא בקהל ישראל

"ממזר" הינו ילד או ילדה אשר נולד/ה לאישה יהודיה מקשר שנחשב על פי ההלכה ל'גילוי עריות,כלומר: קשר מיני בין קרובי משפחה או קשר של אישה נשואה עם גבר יהודי זר (שאיננו בעלה). על פי ההלכה מצב הממזרות בלתי הפיך, כלומר, אין אפשרות להפוך מ'ממזר' ל'לא ממזר'. ממזרים וכל צאצאיהם אסורים לבוא בקהל ישראל אפילו עשרה דורות (לעולם), ומותר להם להינשא רק לממזרים אחרים או לגרים (למי ששאל את עצמו האם 'גר' נחשב חלק מקהל ה', הנה התשובה: לא). בכל מקרה, בין אם יינשאו הממזרים ובין אם יחיו בזוגיות עם מאן דהוא, צאצאיהם יהיו ממזרים לעד.

 

במדינת ישראל יכול אדם להיכנס לתוך רשימה של פסולי חיתון מפאת היותו חשוד בממזרות גם מבלי שהוא יידע זאת. תינוק יכול להיכנס לרשימה כבר ביום היוולדו ולא לדעת על כך דבר עד אשר יגיע, ביום המאושר בחייו, עם בחירת ליבו לרושם הנישואין שיפתח את המחשב ויראה שליד שמו יש נקודה אדומה. ברגע זה יחרב עליו עולמו. מכאן והלאה יידע האדם שהוא וכל צאצאיו אסורים לעולם לבוא בקהל ישראל, ולפיכך אסורים להינשא על פי החוק במדינת ישראל. בני זוג (כן. אפילו חילונים!) נפרדים על הדבר הזה; ילדים מסתכסכים עם אימותיהם, ואנשים מבלים את שארית חייהם בחיפושים אחר עורך דין, רב או כל מושיע אחר שיוציא אותם מן הרשימה השחורה.

 

מי יודע כמה אנשים יש ברשימה הזאת? איך נכנסים לרשימה הזאת ואיך יוצאים ממנה? האם הרשימה הזאת מתקיימת על פי חוק? האם מישהו עוקב אחר חוקיות כניסתם של אנשים לרשימה הזאת? התשובות לשאלות הללו מעורפלות למדי ואינן ידועות לכלל הציבור.

 

מצב הממזרים כיום חמור מבעבר בשל השילוב הקטלני של המונופול

ההלכתי שהמדינה העניקה לבתי הדין הרבניים עם יעילות הטכנולוגיה המודרנית. בעוד שבעבר לא הייתה רשימה מסודרת של ממזרים ואדם שידע שהוא ממזר יכול היה לעבור לקהילה מרוחקת ולפתוח דף חדש בחייו, בבחינת "מי שנטמע נטמע", כיום הדבר כמעט בלתי אפשרי. למעשה, הרעה מדינת ישראל את מצבם של ממזרים בכך שנתנה את כל סמכויות הרישום והנישואין בידי בית הדין הדתי.

 

בית הדין, המונהג על ידי רבנים ממגזר מסוים, מחזיק, כידה הארוכה של המדינה, ברשימות מסודרות וממוחשבות של האסורים לבוא בקהל, ומי שמוצא את עצמו בתוך הרשימה יתקשה מאוד להוציא את עצמו משם.

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית, העובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגע, רגע. עצור! אילוסטרציה
צילום: גבי מנשה
מומלצים