שתף קטע נבחר

נרקיסים פורחים ביער חוף הכרמל

הפריחה רק החלה וכבר הגיע תורם של הנרקיסים. נצא בעקבות "מלכי הביצה" ליער חוף הכרמל - ונשלב טיול ברגל או ברכיבה על אופניים עם תצפית על הפריחה הלבנה-צהובה ועל מורדות הכרמל

בהתחלה יורד גשם, מעט אחר כך מלבלבים העלים ואז – האדמה מתכסה גלים של מרבדי פריחות. זה עתה הגיעה שעתם של הנרקיסים לפרוח ולאחריהם תגענה גם הרקפות. דומה כי אין פרח שכיח, אהוב וריחני יותר מהנרקיס המצוי. אנו נצא לפגוש בהם ביער חוף הכרמל – הידוע גם כיער עופר. ממרומי מגדל התצפית נשקיף אל נופיו המרהיבים של הכרמל הירוק ושל יישובי מישור החוף.

 

הנרקיס המצוי

הנרקיס (שם בוטני Narcissus Tazetta), הוא גיאופיט הגדל בכיסי קרקע בין סלעי ההרים ובקרקעות לחות. המקדימים לפרוח הם הנרקיסים הגדלים בהרים, לאחר ראשית עונת הגשמים (החל מחודש נובמבר ועד לחודש פברואר). הנרקיס הוא בעל בצל גדול, עלים צרים ומעוגלים בקצה הערוכים בשני טורים נגדיים וגבעול חלול. הוא נושא בראשו סוכך של פרחים בעלי עטיף לבן ועטרה זהובה. הוא גדל בקבוצות נרחבות וצפופות בקרקעות שמוצפות עונתית בעמקים (מכאן הביטוי "נרקיס מלך הביצה"), ובצורה בודדת או בקבוצות קטנות - בהרים.


פריחת נרקיסים ביער חוף הכרמל (ארכיון צילומים, קק"ל) 

 

תעודת זהות

אזור גיאוגרפי: דרום הכרמל.

 

מתאים לטיולים: כל המשפחה. יער עופר-חוף הכרמל מציע אפשרויות רבות למסלולי הליכה ברגל ולרכיבה על אופניים. בכניסה ליער ולמצפה עופר יש שילוט עם הסבר.

 

עונה מומלצת: כל השנה.

 

מועדי פריחות ייחודיים: בחודשי נובמבר-דצמבר פריחת נרקיסים, בחודשי ינואר-פברואר פריחת רקפות ובחודש פברואר – כלניות.

 

חניונים לנופש: חניון מרכזי בסמוך למגדל התצפית. חניוני דרך נוספים נמצאים גם לאורך כביש הגישה למגדל התצפית.

 

התאמה למוגבלים בתנועה: חלק מהשולחנות הפיקניק המפוזרים בחניונים מותאמים לנכים.

 

ריכוזי נרקיסים נוספים בארץ: רכסי הכורכר בשמורת נחל תנינים, רכס הרי עמינדב, רכס יער צרעה-הנשיא ונחל כסלון. בדרום: נחל אשלון ליד דימונה, נחל מסער וגבעות יער להב.

 

מפת טיולים וסימון שבילים: מס' 4 הכרמל.

 

אתרים נוספים בסביבה: יער קרן הכרמל, המוחרקא, פארק רמות מנשה ויערות הזורע, מערת אצבע, חוף הבונים-דור, מחנה המעפילים בעתלית, חניון שער הכרמל, דליית אל כרמל ועוספייה.


יער חוף הכרמל

 

יערות חוף הכרמל ומצפה עופר

היער משתרע על פני 10,000 דונם במורדותיו המערביים של הכרמל. הוא ניטע ע"י קרן קיימת לישראל בשנותיה הראשונות של המדינה, בין השאר, גם כדי לספק פרנסה לתושבים. מתחמי יערות חוף הכרמל שונים זה מזה מבחינה טופוגרפית ולפיכך מנוהלים באופן שונה. בחלק מהאזור יש גן לאומי המנוהל מקצועית במשותף עם רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים והחברה להגנת הטבע. כל פעולה מתבצעת ברגישות ובזהירות, כדי לא לפגוע בערכי הטבע והנוף.

 

היער משלב עצים שנטע האדם, עם עצי חורש ים תיכוני. באביב מתכסה השטח בפריחה ססגונית של שיחים כגון לוטם מרווני, לוטם שעיר וקידה שעירה. אליהם מצטרפת הפריחה העונתית של נרקיסים, רקפות, כלניות, מיני סחלבים ועוד צמחים רבים.

 

מצפה עופר שוכן בליבו של היער, באזור חינני, עטור יערות וחורשים. ממרומי מגדל התצפית, נשקפים הנופים המרהיבים של הכרמל הירוק ושל יישובי מישור החוף, על השדות החקלאיים, מטעי הבננות ובריכות הדגים. מעבר להם – הים הכחול וחופו המפורץ. קק"ל הכשירה במקום חניוני נופש רבים, המצוידים בשולחנות לפיקניק שבחלקם הותאמו גם לאוכלוסיית מוגבלי תנועה, ומתקני משחק, המעשירים את חוויית השהייה והבילוי ביער. בין החניונים מסתעפים שבילי טיול רגליים, המוליכים את המטייל אל פינות טבע מקסימות. בכניסה למגדל ישנו מרכז הוקרה לתורמים, חברי הקהילות היהודיות באוסטרליה, ניו זילנד והונג קונג.

 

אחד ממסלולי הטיול ברגל, אולי הפופולרי ביותר באזור, הוא נתיב נחל המערה לכפר הנוער שפיה. אורך המסלול הוא כ-10 ק"מ, והוא מתחיל מחניון נחל המערה ומסתיים בכניסה לכפר הנוער מאיר שפיה. מגיעים מכביש 70 (ואדי מילק). יש להשאיר מכונית אחת בנקודת הסיום. ההליכה בנתיב אורכת כ-6-5 שעות.

 

לרוכבי אופניים: היער אהוד מאוד על רוכבי האופניים. ביער סומנו ארבעה מסלולים המשתלבים אלה באלה. ניתן לערוך אינספור וריאציות ביניהם ולרכב בין שבילי היער. אנו ממליצים לכם על מסלול מעגלי שרובו בדרך עפר כבושה והוא נועד לרוכבים על אופניים בדרגת קושי בינונית. נקודת המוצא והסיום בחניון יער אתא תורכ. החניון נמצא בצומת הכביש העולה למצפה עופר עם כביש החוף הישן (כביש מס' 4), סמוך לסימן של ק"מ 184. אורכו כ-8 ק"מ ומשך הרכיבה כשעה.


רוכבי אופניים סמוך לחניון זיתים  

 

יוצאים לדרך

חניון ראש המסלול שלנו יהיה יער אתא תורכ. נצא צפונה על פי מסלולי אופניים מס' 2 ו-4. משמאל – מטעי בננות ומימין – יער קק"ל. לאחר 700 מטרים אנו מגיעים לפיצול דרכים. הדרך הממשיכה היישר לפנים מגיעה לנחל מערות. אנו פונים ימינה ומתחילים להעפיל אל מעלה תלול למדי. אנו רוכבים לאורכו של ערוץ קטן ומגיעים לאחר 1.2 ק"מ למזלג דרכים.

 

נבחר לעלות בשמאלי ולאחר כ-700 מטרים נוספים נפנה שוב שמאלה, על פי מסלול אופניים מס' 2. נמשיך לרכוב עוד כ-400 מ' ונפנה ימינה כדי לפגוש בדרך עפר רחבה, הבאה מכיוון כביש כרמל מהר"ל. נפנה שמאלה ונגלה את חניון שבילי רון במרחק כ-600 מטרים מאתנו. חניון שבילי רון מנציח את זכרם של אל"מ (מיל') אביאל רון ושני ילדיו, עופר וענת, שנהרגו בפיגוע במסעדת "מצה" בחיפה (2002). אביאל ניהל את המרכז למיפוי ישראל (מפ"י) וקידם את פיתוחם של מסלולי אופניים.

 

מחניון שבילי רון יש אינספור אפשרויות רכיבה, אפשר לרכב לעמק מהר"ל ומשם לנחל מערות וחזרה לחניון ראש המסלול. אנו נפנה מערבה על פי מסלולי אופניים 2 ו-3. לאחר כ-500 מטרים נגיע למסעף השבילים של "מסלול השמינייה". המסלול מצייר שתי לולאות שחוזרות בסופו של דבר למקום שבו אנו נמצאים עתה.

 

יש כאן שתי אפשרויות: אורכה של הארוכה שבהן היא שני ק"מ. לאחר שהשלמנו את הרכיבה ב"מסלול השמינייה" וחזרנו לנקודה שבה יצאנו אליו, נמשיך במורד הדרך. לאחר 1.8 ק"מ נגיע לדרך העפר שלמרגלות יער חוף הכרמל. אם נפנה ימינה נגיע לנחל מערות, ואם נפנה שמאלה נגיע לאחר קילומטר אחד, חזרה לחניון יער אתא תורכ.

 

כיצד מגיעים?  

למצפה עופר: נוסעים בכביש מס' 4 – בצומת פרדיס פונים צפונה עד לחיבור עם כביש 7021, המוביל ליישובים עופר וכרם מהר"ל, עד למצפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלך הביצה
צילום: שרה גולד
באדיבות ארכיון הצילומים, קק"ל
מפת שבילי האופניים ביער
באדיבות ארכיון הצילומים, קק"ל
מומלצים