שתף קטע נבחר

פרשנות: האוצר שובר את חומות השתיקה

הפן החיובי המיידי של התוכנית הוא פיזור ערפל אי הוודאות ומתן איתות מרגיע לבאות. אך לתוכנית שתי נקודות תורפה מרכזיות: היא אינה דורשת מהטייקונים לתמוך בה מנכסיהם האישיים, ואינה מתחשבת בגורם הזמן

תוכנית הממשלה להתערבות בשוק ההון היא מהלך חיובי, כפי שעולה מבחינה ראשונית שלה, וצעד משלים, שהתבקש בעקבות ההורדה הדרמטית של ריבית בנק ישראל אתמול. הריבית הורדה לרמה חסרת התקדים של 2.5%, והמשנה לנגיד אמר הבוקר שאין זה סוף פסוק. דבר זה יחייב גם את האוצר לא להסתפק בתוכנית החדשה, אלא לבנות עליה נדבכים נוספים, במידה וידרשו.

 

המהלך המשולב של האוצר ושל בנק ישראל הוא טיפול שורש במחנק האשראי שנוצר בעקבות המשבר הפיננסי העולמי. המהלך הוא בעיקר צעדים ראשונים להסרת עניבת החנק, לפני שתגרום לשיתוק המשק ואף לקריסתו. את כיוון השפעת הצעדים תיקבע תחילה התנהגות השוק, אבל מוקדם להתרשם רק על פי צבע מסכי הבורסה, גם אם זו הגיבה הבוקר בנסיקת שערים.

 

המשמעות החשובה של מהלכי האוצר היא שבירת חומות השתיקה - שמאחוריה התבצר עד כה בעקשנות - לגבי אפשרות התערבותו בשוק. זו קריאת כיוון חדשה - לא עוד מתן חופש מוחלט לכוחות השוק לעשות את שלהם, אלא התערבות פעילה שנועדה להחזיר את מערכת האשראי למסלולה הפורה.

 

בנוסף, יש כאן איתות מרגיע לבאות - אם חלילה תימשך ההידרדרות בעולם, יתבצעו צעדים נוספים. יש בתוכנית לא רק אפקט פסיכולוגי להרגעת השוק והחוסכים, אלא גם תמריצי הבראה וחיזוק לקראת המשך תהליך הצמיחה.

 

פיזור ערפל אי הוודאות

הפן החיובי המיידי של התכנית הוא פיזור ערפל אי הוודאות שהגביר את המבוכה בשוק ההון. הממשלה הבינה שהיא צריכה להתערב, ויפה שעה אחת קודם.

 

לא ניתן עוד לעמוד מהצד באפס מעשה, ולהיות אדישים לצעדי ההתערבות המהפכניים שמבצעות מדינות מערביות תוך שבירת הכלים המסורתיים לשמירת המשמעת הפיסקלית, כמו ההקפדה הקנאית על קדושת מסגרת הגירעון והתקציב.

 

אין מנוס - צריך ללכת בתלם החדש שסללו קברניטי המערב, שמזרימים לשוק את האמצעים הדרושים להצלתו ללא התחשבנות קטנונית ועיסוק בסוגייה "כמה זה יעלה לנו היום". זאת, מתוך הנחת יסוד ריאלית שמחר או מחרתיים המשבר עלול להתגלגל ולהוביל לתוצאה הרסנית ובלתי הפיכה.

 

תוכנית האוצר אינה פזרנית בלי חשבון. יש בה ניסיון להשיג את המרובה במינימום הוצאה, לפחות בפועל – לגבי הסכומים המיידיים. רשת הביטחון של ערבות המדינה בסך 6 מיליארד דולר תעודד את המערכת הבנקאית להגדיל את היקף האשראי למגזר העסקי בעשרות מיליארדי שקלים. ערבות המדינה תהיה להלוואות שלא יגיעו לפירעון.

 

המדינה נוטלת על עצמה סיכון מחושב ששיעור חדלי הפירעון יהיה נמוך, לפחות בהשוואה להכנסות שיניבו השקעות אחרות, כך ששכרה יצא בהפסדה, ולכל המוקדם רק בעוד מספר שנים.

 

התמריץ של העמדת 5 מיליארד שקל להקמת קרנות ההשקעה לשיקום מערכת האשראי החוץ בנקאי בשיתוף המשקיעים המוסדיים הוא הצעד היחיד שמחייב הזרמה בפועל של הכסף הגדול לחיזוק מעמד האג"ח הקונצרניות. זריקת הדחף הפיננסית אמורה לתמוך בצעדי חיזוק נוספים, שיניבו הסדרים למחזור החובות של המנפיקים. מדובר בצעד מורכב שאיננו נטול סיכונים, ותרומתו חשובה ככל שיצא לפועל מוקדם יותר.

 

נקודת תורפה: הטייקונים לא מתחייבים

למנגנון המוצע שתי נקודות תורפה. הראשונה היא שהטייקונים מנפיקי האג"ח הקונצרני אינם מחוייבים לתמוך בתוכנית המיחזור מנכסיהם האישיים.

 

נקודת התורפה השניה היא שהתוכנית אינה מתחשבת בגורם הזמן. אם התנאי שלה למתן הכסף לקרנות הוא דרך מכרז שיפרסם האוצר בעוד חודש - זה יותר מדי זמן, שאמנם נדרש להתארגנות, אבל היה רצוי לקצר אותו, כדי להלחיץ את המעוניינים ולהוביל לכך שהמנגנון יתחיל לפעול בתוך חודש לכל המאוחר. אחרת – לא נראה אותו גם בעוד חודשיים שלושה, וזה עלול להיות מאוחר מדי.

 

המחיר המיידי - 5 מיליארד שקל - מצטרף להשקעה דומה שתידרש ליישום תכנית א' שפרסם האוצר בשבוע שעבר להאצת המשק. ביחד מדובר בכ-10 מיליארד שקל ובהוצאות אחרות, שיגדילו את הגירעון בתקציב 2009 לפחות פי 3-4 מהשיעור החוקי של 1%.

 

גם זו אינה המילה האחרונה - ככל הנראה מחר או מחרתיים תתפרסם תוכנית ג' של האוצר, להגנת החסכונות הפנסיונים. וגם לה יהיה מחיר.

 

כל הוצאות החירום הופכות את הצעת התקציב שעברה בממשלה ונחסמה בכנסת ללא רלוונטית, ואת מלחמות האוצר במבקריו שתבעו לפרוץ את מסגרת התקציב - למגוחכות. מערכת פוליטית אחראית היתה צריכה להתנער כעת משיקולי הבחירות ולהתאחד על בניית התקציב מחדש במקום להשאיר אותה לממשלה הבאה שתקום רק בעוד ארבעה חודשים.

 

אם נדרשת מהפכה מחשבתית - מוטב להקדים את המאוחר. גורם הזמן הוא האויב הגדול של המשק, ורק בלית ברירה ניתן יהיה להתחיל לאלתר ביישום התוכניות מעודפי ההכנסות וההוצאות בתקציב השוטף.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיפול שורש במחנק האשראי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים