שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הוסר המכשול: בתים במקום טבע ברמת השרון
  ברמת השרון מגדירים את תוכנית רצועת הנופש 'בשורה ירוקה', אך התעמקות בתוכנית מעלה שהבשורה היא אלפי יחידות דיור וחיסול סופי של כל ערכי הטבע במרחב. הפארק ישתרע על 15 אחוז מהשטח, אך העירייה מתגאה ב-80 אחוז של שטחים ירוקים

  השדות הפתוחים והירוקים שמפרידים בין הבתים האחרונים של תל אביב לכבישים הראשיים מספר 4 ו-5 עומדים לשנות את פניהם לבלי הכר. הסיבה: ועדת תיכנון דחתה ערעור שהגישה עיריית תל-אביב על תוכנית "רצועת הנופש" שמקדמת עיריית רמת השרון. המשמעות: בשטח יקומו בשנים הבאות כ-6,000 יחידות דיור במגדלים רבי קומות, כבישים ומבני ציבור - וגם פארק נופש. 

   

  בעקבות ההחלטה מיהר ראש עיריית רמת השרון יצחק רוכברגר לברך על המוגמר. הוא הכריז כי בשטח, שמשתרע על פני 3,500 דונם בין צומת מורשה במזרח לכביש 2 במערב, יקום "פארק לאומי ירוק מהגדולים בארץ, שישתלב במרכז הטניס של רמת השרון ובשטחי הכפר הירוק".

   

  עוד הודיעה העירייה כי "באזור מתוכננים גנים בוטניים ומיזמים חקלאיים שיהיו פתוחים לקהל... שבילי הליכה, מסלולי רכיבה על אופניים, מתחמי פעילות ספורט ומחנאות, ריאות ירוקות, מרכז גלישה 'אקסטרים' לבני הנוער ועוד". הבעיה היא שלא כולם רואים בתוכנית בשורה ירוקה.

   

  האמת מסתתרת במספרים

  ההתנגדות של עיריית תל-אביב ליוזמה נבעה בעיקר מהצמדת הבנייה הרוויה שבתכנית לשכונות של תל אביב, וניתוק השכונות החדשות של רמת השרון מעיר האם שלהן על ידי כביש 5.

   

  לעומתה, אנשי שמירת הטבע מתקוממים דווקא מכך ששדות התורמוסים ובריכת החורף שבאזור ייכבשו על ידי הדחפורים, האספלט והדשא, בעוד שהפארק המטרופוליני יוקם במקום שדות תפוחי אדמה ובוטנים - שטחים נטולי ערכי טבע.

   

  עוד בנושא "רצועת הנופש":

   

  עמית מנדלסון, פעיל סביבתי ומנהל פורום שמירת טבע באתר "תפוז", שהגיש בזמנו התנגדות לתוכנית, גילה גם כי למרות שהעירייה מצהירה כי 80 אחוז מהפרויקט יהיה שטח ירוק - בפועל מדובר בהרבה פחות, ולשטחי טבע אמיתיים לא נשמר אפילו דונם אחד.

   

  מנדלסון הסביר כי השטח שנחשב כשטח ירוק כולל למשל את המתחם הבנוי של מרכז הטניס, שטחי חנייה נרחבים, איי תנועה בין מחלפים עתידיים, ובנייה בכפר הירוק.

   

  על פי חישוב שערך, כל אלה מגיעים לכדי 39 אחוז מהשטח אותו מגדירה העירייה כירוק. עוד מציין מנדלסון כי לפארק המטרופוליני מוקצים 494 דונם בלבד (15 אחוז מתחום התוכנית) וכי לשימור ערכי טבע ונוף לא מוקצה בתוכנית כיום ולו דונם אחד.

   

  אף לו דונם של טבע 

  בחברה להגנת הטבע מתקוממים גם על הסתירה בין ההצהרות על מטרות התוכנית "לשמר ערכי טבע, נוף ותצפית" ובין פרטיה בפועל. מי שישלם את המחיר יהיו ערכי טבע יחודיים כמו גבעת השקמים, בריכת החורף וחורשת הפקאנים שמיועדים לבנייה ואינם מוזכרים בתכנית.

   

   

  בנוסף, בתחום רצועת הנופש קיימים ארבעה מיני צומח נדירים מאוד בישראל, שלושה מיני דו-חיים בסכנת הכחדה בארץ (חפרית, טריטון וקרפדה) ומגוון בעלי חיים באדמות הכפר הירוק. כל אלה, מסבירים שם, לא יישמרו בשל חוסר ההתחשבות התכנונית בערכי הטבע הקיימים באזור.

   

  אישור תוכנית רצועת הנופש סולל לדברי מנדלסון את הדרך לאישור שתי תוכניות שהוכנו כבר לפני ארבע שנים - אחת באזור שממערב לבית הקברות קרית שאול, ואחרת באזור מחלף מורשה. מנדלסון מזהיר כי תוכנית מפורטת נוספת לשטח שמצפון לצהלה - בין נתיבי איילון לכביש החוף - תוגש מאוחר יותר, כנראה כי ההתנגדות של תושבי צהלה חזקה יותר.

   

  דחייית הערעור של עיריית תל אביב היא למעשה האור הירוק עבור תוכנית "רצועת הנופש", ורוכברגר נחוש להוציאה לפועל כבר בחודשים הקרובים. עם 85 אחוזי תמיכה להם זכה בבחירות המקומיות האחרונות, וקואלציה מקיר לקיר במועצת העיר, לא נראה שיש משהו שיכול לעצור אותו.

   

  • הידיעה המלאה מופיעה באתר "הסביבה "

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התרחבות ירוקה? רמת השרון. ארכיון
  צילום: לע"מ
  מומלצים