שתף קטע נבחר

הרב מצגר לרבנים: הגנו על הנשים בקהילה

ביום עיון בירושלים, קרא הרב הראשי לרבנים לצאת נגד "קשר השתיקה" להיות ערניים בזיהוי מקרי אלימות נגד נשים בקהילותיהם. הזכיר: ההלכה נוהגת בגישה קיצונית מאוד כלפי בעל אלים

ביום עיון לרבנים שקיים ארגון "עמיאל" היום (ג') ב"היכל שלמה" בירושלים אמר הרב הראשי, יונה מצגר, כי על הרבנים להתמקד יותר בזיהוי מקרי אלימות כלפי נשים בקהילותיהם. "נשים רבות חוששות או מתביישות לפנות אל הרב או הרבנית ולהתלונן על הבעל ולכן עליכם מוטלת אחריות גדולה להתאמץ יותר ולזהות מקרים שכאלו ולטפל בהם" אמר הרב הראשי.

 

  

הרב מצגר אמר עוד כי בכוונתו לפנות למדריכי הנישואין ברבנויות המקומיות ברחבי הארץ על מנת שיתייחסו לנושא כבד-משקל זה במסגרת ההדרכה לחתנים צעירים. "ישנו חשש מלעסוק בנושא האלימות כלפי נשים, כיון שעצם הדיבור מהווה לגיטימציה. אני סבור ששתיקה לנוכח המצב היא חמורה שבעתיים. אל לנו לחשוש מכך ועלינו להטמיע את ערכי כבוד האשה בקרב החתנים הצעירים כך מובטח לנו שפחות ופחות ניחשף לתופעות שכאלו".

  

הרב ציין בשיעורו כי ההלכה נוקטת בגישה קיצונית מאוד כלפי בעל אלים. בהקשר לכך הזכיר הרב מצגר כי ישנה שיטה בפוסקים שאינה מיושמת בהלכה שלפיה יש לקצץ את ידו של בעל אלים. הרב הראשי אמר כי גם הרמת קול על אשה חשובה כאלימות לכל דבר ועניין. "ישנה איזו טעות שרווחת, שבגלל שעל פי ההלכה אשה פסולה לעדות או בגלל ברכת 'שלא עשני אשה' או בגלל התייחסויות שונות של ההלכה לאשה היא כביכול נחותה יותר. זו טעות פטאלית שאין לה שום יסוד שכן הרמב"ם פוסק בפירוש 'יהא אדם אוהב את אשתו כגופו ומכבדה יותר מגופו'. זו ההלכה שלנו ואין לנו הלכה אחרת" אמר הרב הראשי לישראל. 

 

בסיום דבריו התייחס הרב לטענות המופנות כלפי יחסם של בתי הדין לנשים והזכיר את תשובת בעל התשב"ץ שפוסק שדיין הכופה על אשה מוכה לשוב לבעלה - מנדים אותו. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים