שתף קטע נבחר

עובדי ערבה מיינס הפגינו בכנס שדרות

ערבה מיינס מאיימת לפטר את 150 עובדיה במכרות בתמנע, לאחר שהמדינה נסוגה מהבטחה להשקיע בפרויקט. העובדים קטעו את נאום שר האוצר בכנס במחאה על הכוונה לפטרם

חברת ערבה מיינס מאיימת לפטר את 150 עובדיה במכרות הנחושת בתמנע, לאחר שלטענתה, מרכז ההשקעות נסוג מההבטחה להשקיע בפרויקט. עובדי חברת הכרייה, הפועלת תחת החברה הבינלאומית "אהמסה", הפגינו במחאה על הכוונה לפטרם בכנס שדרות. כשהגיע שר האוצר לאזור הכנס, הפגינו עשרות מהעובדים שביקשו למחות על החלטת משרד האוצר לבטל את המענק להפעלת המכרות.

  

 

לטענת החברה, היא השקיעה עד כה כ-50 מיליון דולר בציוד ובהכנות לקראת כריית נחושת מהמכרה בערבה, ואף התכוונה להעסיק כ-350 עובדים, בנוסף ל-150 שכבר הועסקו במקום. זאת, על בסיס התחייבות שלטונית של מרכז ההשקעות, לתמוך בחברה ובהקמת מפעל הנחושת. עפ"י ההסכם בין הצדדים, המדינה הייתה נהנית מתמלוגים ממכירת הנחושת שהיתה כורה החברה ממעמקי האדמה.

 

 

אחד העובדים שהפריעו לנאום שר האוצר בכנס אמר ל-ynet כי "בר-און הבטיח שיממן את המפעל עבור 600 העובדים שלו וכולם אומרים שהמפעל חיוני. כעת, בגלל ההחלטה של בר-און שלא לתמוך במפעל העובדים יפוטרו". 

 

בר-און, אשר נאומו נקטע בשל המהומה הזהיר מפני התמהמהות באישור התוכנית ו"המהומה הפוליטית והשיח הציבורי שנוצר סביב ההתפתחויות הכלכליות". בר-און אמר לבאי הכנס שההתנגדות לתוכנית האוצר נובעת ממניעים פוליטיים ו"שמוכרים לכם אשליות".

  

בשנת 2006 הכריז רוני בר-און, אז שר התשתיות, כי מדובר בפרויקט בעל חשיבות רבה, שאף יוביל ליצירת מקומות עבודה. אולם כעת, הודיע מרכז ההשקעות לחברה על דחיית התוכנית, זאת בעקבות שינוי הקריטריונים למענקי עידוד השקעות הון. לדעת מרכז ההשקעות, ערבה מיינס ופרוייקט הנחושת אינם עומדים בקריטריונים החדשים ולכן לא יושקעו בו כספי מדינה.

 

 

השתתפו בהכנת הכתבה: יעל ברנובסקי ואילנה קוריאל; וכן גיא מי-טל מ"כלכליסט"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכרה נחושת בתמנע
צילום: לע"מ
מומלצים