שתף קטע נבחר

מזוז: כתב אישום נגד אולמרט על "ראשונטורס"

היועמ"ש הודיע לרה"מ על החלטתו להעמידו לדין בפרשת "ראשונטורס", בכפוף לשימוע. בין העבירות המיוחסות לו: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים. לטענת מזוז, אולמרט רימה את המדינה, את רשויות המס וגופים ציבוריים ב"הונאה שיטתית לאורך זמן". גם שולה זקן תואשם

חקירות משטרה, התפטרות דרמטית ואישומים חמורים. אחרי חקירה ממושכת ומתוקשרת, ובעקבות המלצות המשטרה בעניין, הודיע היום (ד') היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי בכוונתו להעמידו לדין פלילי, בכפוף לשימוע, בגין חשדות לעבירות שונות שבוצעו על-ידו בפרשת "ראשונטורס".

 

התגובות להחלטת מזוז:

 

העבירות המיוחסות לאולמרט הן קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה. בנוסף לאולמרט, נמסרה הודעה דומה על-ידי פרקליט מחוז ירושלים גם לשולה זקן, בגין מעורבותה בפרשה זו. בטרם קבלת החלטה סופית בעניין, ייערך לאולמרט שימוע בפני מזוז, במסגרתו יוכלו באי כוחו של ראש הממשלה להציג את הטענות העובדתיות והמשפטיות.

 

ביוני השנה הורה מזוז על פתיחת חקירה פלילית נגד אולמרט בפרשת "ראשונטורס" בגין חשדות בנוגע לקבלת כספים שלא כדין על-ידי ראש הממשלה, בשנים שבהם כיהן בתפקידים ציבוריים, כראש העיר ירושלים וכשר בממשלה. לפי החשד, הוא קיבל מימון כפול לנסיעות לח"ל מארגונים ציבוריים שונים, ובאמצעות הכסף הזה מימן טיסות לבני משפחתו. החשדות עלו במהלך חקירת פרשת טלנסקי.

 

בין השנים 2002 ל-2006, במהלך כהונותיו הציבוריות, הוזמן אולמרט על-ידי ארגונים העוסקים בפעילות ציבורית שלא למטרת רווח, להופיע באירועים מטעמם בחו"ל. בין היתר, השתתף אולמרט באירועים של אקי"ם, יד ושם, מצעד החיים והוועד למען החייל. לפי החשד, באמצעות עובדות לשכתו, שולה זקן ורחל ריסבי, ששימשה כמתאמת קשרי החוץ, נהג אולמרט לדרוש ולקבל מהגופים ומהארגונים האלה מימון לטיסותיו לחו"ל, כאשר דרישותיו הופנו במקביל לשני גופים או יותר.

 

85 אלף דולר בחשבון על שם אולמרט

לטענת מזוז, בהוראתו ובידיעתו של אולמרט הוצגו בפני הגופים המממנים באופן שיטתי מצגי שווא, לפיהם הם שילמו עבור טיסותיו של אולמרט ולעתים גם של הנלווים לו, תוך שהוסתר מהם כי גוף נוסף משלם בעבור אותה נסיעה. משרד הנסיעות שאולמרט השתמש בשירותיו, הפיק ושלח לכל אחד מהגופים שמימנו את הטיסות קבלות וחשבוניות בגין אותן טיסות, ובהם נתונים פיקטיביים באשר למסלולי הטיסות ומחיריהן.

 

משרד הנסיעות אף הנפיק לשני גופים או יותר חשבוניות כפולות בגין אותם מסלולי טיסה. לדברי היועץ המשפטי, בחלק מהמקרים, התשלום שנגבה מהארגונים היה גבוה באופן משמעותי מהתשלום ששולם בפועל לחברת התעופה, ובמקרים אחרים היו טיסות שאולמרט כלל לא טס בהן. לטענת מזוז, עודפי הכספים במזומן שנגבו בדרך זו הצטברו לכ-85 אלף דולר, והועברו לחשבון פרטי מיוחד על שם אולמרט, שניהלה עבורו סוכנות הנסיעות. אותם כספים, טוען מזוז שימשו למימון עשרות נסיעות פרטיות לחו"ל של אולמרט ובני משפחתו ולשדרוג טיסותיו.

 

היועץ המשפטי לממשלה טוען עוד, כי מעשי מרמה בוצעו גם כלפי המדינה, תוך הצגת מצגי שווא כלפי גורמים במשרד התמ"ת, מתוך מגמה לעקוף את הוראות מכרז החשב הכללי, בהוראתם ובידיעתם של אולמרט וזקן, מתוך ניסיון להסתיר את מעשי המרמה. על פי החשד, אולמרט גם הסתיר במרמה ממבקר המדינה את הכנסותיו מהטיסות ואת הכספים שהוחזקו ונוהלו עבורו במשרד הנסיעות. לפי החשד, ההכנסות מהנסיעות הועלמו גם מרשויות המס בדו"חות הכספיים השנתיים שהגיש אולמרט.

 

"פעילות הונאה שיטתית לאורך זמן"

לטענת מזוז, התנהלותו של אולמרט "מהווה ניצול לרעה של תפקידו ומעמדו, בפעילות שיטתית לאורך שנים להפקת טובות הנאה כספיות אישיות, בדרך המנוגדת לנורמות ולכללים המחייבים שר ועובד ציבור, עולה לכאורה גם כדי עבירה של מרמה והפרת אמונים".

 

היועץ המשפטי לממשלה הדגיש, כי "פעילותו של אולמרט כורכת בתוכה שורה של יסודות מחמירים, ובהם רום תפקידיו של אולמרט, פעילות הונאה שיטתית לאורך זמן, היקף הכספים שהתקבלו שלא כדין, אופי הגופים הציבוריים כלפיהם בוצעו מעשי מרמה, רתימת עובדי המשרד לפעילות ההונאה, נקיטת פעולות הסתרה ורמייה כלפי הגופים המממנים, כלפי המדינה וכלפי מבקר המדינה וכן הנזק שהסבה התנהגות זו למדינת ישראל בעיני יהדות התפוצות".

 

בנוסף לאולמרט, מיוחסות לשולה זקן עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים ורישום כוזב במסמכי תאגיד. בהודעתו מציין מזוז כי החלטות אלה התקבלו לאחר בחינת חומר הראיות שנאסף בחקירת המשטרה, ולאחר שהוכנו חוות דעת מפורטות בסוגיות השונות,

ולאחר סדרה ארוכה של דיונים בהשתתפות פרקליט המדינה, משה לדור, פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל, ועו"ד אורי קורב, המלווה את החקירה.

 

במקביל, נחקר היום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רענן דינור, באזהרה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה. דינור חשוד במרמה והפרת אמונים במסגרת מעורבותו במינויים פוליטיים, בעת שכיהן כמנכ"ל משרד התמ"ת בין השנים 2003 ל-2006, תחת השר דאז, אהוד אולמרט.

 

זו הפעם הראשונה שדינור נחקר בנושא זה. מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, נחקר גם הוא לאחרונה במסגרת אותה פרשה, אך לא בפעם הראשונה. יחזקאל שימש בתקופה האמורה כעוזרו הבכיר של אולמרט.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. "הסב נזק למדינת ישראל"
צילום: AP
מזוז. בחן את חומר הראיות
צילום: גיל יוחנן
שולה זקן. תזומן לשימוע
צילום: ירון ברנר
מומלצים