שתף קטע נבחר

חשד: חייל במדים זרק אבנים נגד פינוי מאחז

חיילי צה"ל ניסו לפני כעשרה ימים לפנות מכולה במאחז הבלתי חוקי עדי עד. בין התושבים שהתנגדו בכוח לפינוי היה גם חייל ברבנות הצבאית, שלבש מדים והחזיק נשק אישי. לטענת הפרקליטות הצבאית, הוא זרק אבנים ודחף שוטר. האיש שנעצר מכחיש את המיוחס לו

בצבא חייל במדים ובבית פעיל ימין אלים. חייל צה"ל נעצר לפני מספר ימים בחשד שבעודו לובש מדים ומחזיק כלי נשק, התנגד בכוח לפינוי מאחז לא-חוקי באזור בנימין. ל-ynet נודע כי החייל המתגורר במאחז עדי עד ומשרת ברבנות הצבאית, הצטרף לתושבי המקום, יידה אבנים ואף דחף שוטר מג"ב. בינתיים, הוארך מעצרו של החייל עד יום שני הקרוב.

 

לפני כעשרה ימים הגיעו כוחות מג"ב לפנות מכולה במאחז עדי עד הסמוך להתנחלות שבות רחל בגזרת בנימין. התושבים במקום ניסו למנוע את פינוי המכולה, כאשר המאבק גלש לעיתים לפסים אלימים. בין המפגינים במקום היה גם חייל צה"ל שלבש מדים ונשא עליו רובה אישי.

 

במהלך האירוע, ניגש לחייל קצין מג"ב והעיר לו כי המחאה שלו במדים ועם נשק אינה ראויה ואף מסוכנת. בהמשך, פשט החייל את מדיו, הניח את נשקו ושב לחבריו המתנגדים לפינוי. השוטרים ביקשו לסיים את עבודתם במקום ולפנות את המכולה, אבל התושבים הגיבו באלימות ואף השליכו אבנים. 

 

בתום האירוע הועבר שמו של החייל, נשוי ואב לתינוקת, לצה"ל בצירוף דיווח על החשד לפיו הוא נהג באלימות. אחרי העברת הפרטים, הוחלט לפתוח נגד החייל בחקירת מצ"ח. ביום רביעי האחרון הוא נעצר בחשד להשתתפות בהפרת סדר, הפרעה לפינוי, אלימות נגד שוטרים ועבירות נוספות. בסוף השבוע הוא הובא לבית הדין הצבאי לדיון בבקשה הפרקליטות להאריך את מעצרו.

 

התובעת הגישה לשופטת סגן-אלוף נועה זומר, דו"ח סודי על פרטי החקירה. בין היתר נטען כי החייל דחף שוטר מג"ב ולאחר מכן היה שותף בהשלכת אבנים נגד שוטרים ולעבר דרך עפר במקום.

 

החייל עצמו טען שנדחף על ידי השוטר והכחיש כי השליך אבנים. סנגורו, עו"ד אהרון רוזה, אמר כי מרשו הביע מחאה לגיטמית בהיותו חלק מהישוב. "פעולותיו היו חוקיות והוא ביצע את הוראות המפקדים בשטח", ציין.

 

ביום שני אמור להערך דיון נוסף בפרשה. בינתיים, עוקבים בצה"ל בדריכות אחר ההתפחויות בעיקר מחשש שגם בעתיד יפעלו חיילים במדים נגד כוחות הביטחון. "אין ספק שכל נושא ההתעסקות של הצבא וכוחות הביטחון בפינוי ואלימות מתיישבים - הוא מורכב ורגיש", אמרו גורמים המכירים את הפרשה, "אנו מנסים להדגיש את החשיבות בפעילות נגד אלימות. חייילים צריכים לדעת מה מותר ומה אסור על פי החוק ולא לעבור את הגבול".

 

במזכירות המאחז עדי עד ברכו את החייל על התנהלותו, "אנו קוראים לכל חייל שיקבל פקודה בלתי חוקית כזאת לנהוג כך וממליצים לצה"ל קודם כל לפנות את כל הבתים הלא חוקיים של הערבים".

 

במזכירות המאחז עדי עד הוסיפו: "זו אכזריות לשמה לדרוש מחיילים של צה"ל להרוס בתים של יהודים, לא לשם כך הם התגייסו לצבא. כאשר צה"ל הופך לצבא פוליטי ולחיילים נותנים פקודה בלתי חוקית להרוס בתים של יהודים, אז שלא יתפלאו שגם טובי החיילים יפנו עורף למפקדיהם ולא יבצעו פקודות בלתי חוקיות".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מפקדיו של החייל פועלים בעניין זה על פי הפקודות והנהלים. הנושא הועבר לבדיקתו של פרקליט פיקוד מרכז, אשר הורה על פתיחת חקירת מצ"ח בנושא".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזור המאחז עדי עד. ארכיון
צילום: בנצי גופשטיין
מומלצים