שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הנרצחת שעמדה לעלות לא תוכר כנפגעת טרור

מחר הייתה אמורה נורמה שוורצבלט רבינוביץ' לנחות בארץ ולהפוך לאזרחית ישראל. במוסד לביטוח לאומי "פועלים לפי החוק", ולכן לא יזכו להטבות ילדיה שכבר עלו

נורמה נרצחה במומבאי יום לפני עלייתה לארץ - אבל למרות החלטת ועדת השרים, היא לא תוכר כנפגעת פעולת איבה. היום (א') החליטה ועדת השרים לענייני טקסים וסמלים להכיר בקורבנות הטרור במומבאי כנפגעי פעולות איבה. ואולם, בשל היותה של נורמה שוורצבלט רבינוביץ' אזרחית מכסיקו בלבד בעת הירצחה, משפחתה לא תזכה לסיוע כמו משפחות יתר הנרצחים.

 

לאחר שהגורמים הרשמיים בישראל החליטו להכיר בכך שיהדותם של הנרצחים הפכה אותם למטרה, קבעה ועדת השרים לטקסים ולסמלים, בראשותו של השר יעקב אדרי, כי קורבנות הרצח בבית חב"ד במומבאי יוכרו כנפגעי פעולות טרור ואיבה. בהמשך אישרו את ההחלטה בהליך מזורז גם יתר הגורמים, בהם משרד הפנים ומשרד הביטחון.

 

משרד החוץ מונה את שוורצבלט רבינוביץ' בין 6 ההרוגים בבית חב"ד, אולם מבחינת המוסד לביטוח לאומי רק משפחות חמשת הנספים האחרים יזכו לסיוע ולקצבאות. מהמוסד לביטוח לאומי נמסר, כי "אנו פועלים לפי החוק". משום שלא הייתה אזרחית ישראל בזמן מותה, משפחתה של שוורצבלט רבינוביץ' - בנה ובתה שכבר עלו לארץ - תיאלץ להסתפק בסיוע מטעם הקרן לנפגעי פעולות איבה של הסוכנות היהודית.

 

נורמה, גרושה בת 50, טיילה בחודשים האחרונים בהודו לפני עלייתה לישראל. שם היא יצרה קשר עם נציגי הסוכנות היהודית, ומחר הייתה אמורה לטוס ארצה כדי לחגוג את יום הולדתו ה-18 של בנה מנואל, שעלה לפני כחודשיים והחל ללמוד בישיבה. בתה ג'ין (24) עלתה עוד ב-2004, ואילו אורלי (21) מתגוררת עם אביה במכסיקו. 

 

השר יעקב אדרי, שעומד בראש הוועדה לטקסים וסמלים,

אמר ל-ynet כי זהו מצב מצער והתחייב כי אם תתקבל פנייה ממשפחתה של שוורצבלט רבינוביץ', יעשה כל שביכולתו כדי לסייע.

 

משפחות הנספים בפעולות האיבה זכאים למענקים והטבות, ולתגמולים לשיקום. לפי נהלי הביטוח הלאומי, לאחר האירוע באים עובדי שיקום (עובדים סוציאלים שעברו הכשרה מיוחדת) לפגוש את בני המשפחה - כדי לייעץ בכל נושא שנדרש, וכן לסייע במימוש הזכויות.

 

מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי הנחתה את הגורמים המקצועיים במשרד להיערך במהירות האפשרית לקבלת הארונות וסדרי הלוויה. דובר המוסד, חיים פיטוסי, הוסיף כי העובדים הסוציאלים ייצאו כבר מחרתיים לבתי המשפחות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נורמה שוורצבלט רבינוביץ'
אחרי הטבח בבית חב"ד
צילום: AP
מומלצים