שתף קטע נבחר

סאטמר למדינה: אתם רוקדים על דם הנרצח

בעדה החרדית מותחים ביקורת על ההכרה בנרצח אריה לייב טייטלבאום כ"נפגע פעולות איבה": "לא רוצים את המדינה באבל שלנו. אריה לא נהרג כי היה שליח או אדם ציוני והמדינה לא יכולה לרקוד על הדם שלו"

המדינה הכירה בחללי הפיגוע במומבאי כ"נפגעי פעולות איבה". ועדת השרים לענייני טקסים וסמלים קבעה כי המדינה תממן את סידורי הלוויה, אבל לא כולם מרוצים: משפחתו של הנרצח אריה לייב (לייבוש) טייטלבאום העבירה מסר ליו"ר הוועדה, השר יעקב אדרי, בו היא דורשת להביאו לקבורה רגילה ללא התערבות המדינה. לטענת בני המשפחה ומקורביו, "הלוויה ציונית לטייטלבוים שהיה חסיד סאטמר היא בגדר חילול כבוד המת".

 

המשפחה מבקשת שלא יהיה נציג של הממשלה בהלוויה, דורשת שהארון שמגיע היום לארץ לא יהיה עטוף בדגל המדינה ובנוסף רוצה שהגופה תשוחרר מייד עם הגעתה ארצה כדי שתוכל לקיים לנרצח הלוויה אינטימית בחיק החסידות.

 

איש העדה החרדית, שמואל פפנהיים, אמר ל-ynet: "אני מעביר מסר מהמשפחה. אנחנו לא רוצים עכשיו את המדינה בתוך האבל שלנו. פתאום יש לה אינטרס להראות לעולם שגם היא קורבן של הג'יהאד העולמי אז מחליטים לעשות טקס גדול עם ארון עטוף בדגל. אנחנו מתנגדים לזה. זה כואב לנו ופוגע בערכים שלנו".

 

"לא שליח של המדינה"

פפנהיים, שלמד עם הנרצח בישיבה סיפר כי מדובר בחסיד סאטמר, קרוב משפחתו של האדמו"ר,

שגדל והתחנך במוסדות החסידות. "הוא לא נהרג כי היה שליח המדינה או אדם ציוני. הוא פשוט נסע לשם כמשגיח מטעם מערכת הכשרות מאמריקה. גם הוא עצמו אזרח אמריקני ולמרות שהוא תושב ישראל אין לו אזרחות. העובדה שהוא גר פה, בקהילה סגורה, לא אומרת שהמדינה יכולה לרקוד על הדם שלו".

 

בצהריים תוכננה להתקיים בשכונת מאה שערים תפילה על המשבר הכלכלי ובעדה החרדית מקווים כי באירוע תושמע גם מחאת התושבים נגד ההחלטה לקיים הלוויה ממלכתית לנרצח. "כל הלבבות שבורים בעקבות מה שקרה בהודו", אמר שמואל פפנהיים, "אני בטוח שהאירוע הקשה יקבל ביטוי בתפילה היום".

 

ולמרות המחאה התקשורתית והפנייה לשר, מבהירים בעדה החרדית כי אין כל כוונה לעורר מהומה לקראת הלוויה: "אנחנו לא נטורי קרתא. אנחנו נלחמים רק בדרכי נועם ופשוט מתחננים לשר אדרי ולמשטרה - המת כבר סבל די והותר. כבר כמעט שבוע שהוא נמצא שם. תנו לנו לקבור אותו כמו שהמשפחה רוצה".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריה לייב טיטלבאום
באדיבות י.ש.
"לא רוצים את המדינה באבל". הפיגוע
הבאת הגופות
צילום: צביקה גולן דובר צה"ל
מומלצים