שתף קטע נבחר

מומבאי: הודו תובעת מפקיסטן להסגיר מבוקשים

ברשימה נכללים כעשרים שמות, בהם המבוקש מספר אחת בהודו, דאוד איברהים, החשוד כמתכנן מתקפת הטרור במומבאי ב-1993. פקיסטן: נבחן את הרשימה ונגבש תגובה. שר החוץ ההודי: לא שוקלים פעולה צבאית נגד פקיסטן

הודו הגישה הבוקר (ג') לרשויות בפקיסטן רשימה של כעשרים מבוקשים החשודים כמחבלים, שעל פי ההערכה שוהים במדינה. בין אלה נכלל המבוקש מספר אחת של הודו, דאוד איברהים. בד בבד, הבהירה ניו דלהי כי היא אינה שוקלת לנקוט פעולה צבאית נגד פקיסטן עקב מתקפת הטרור במומבאי.

 

שר החוץ ההודי, פראנב מוחרג'י, אמר כי השמות הועברו לשגריר פקיסטן בהודו, שהיד מליק, כאשר זה זומן למשרד החוץ בניו דלהי אתמול בערב. כאמור, בין השמות המופיעים ברשימה גם שמו של דאוד איברהים, פושע בכיר ומי שעל פי החשד תיכנן את מתקפת הטרור שאירעה במומבאי בשנת 1993, שבה נהרגו 250 בני אדם. ניו דלהי סבורה כי איברהים מתגורר בפקיסטן - למרות שאיסלאמבאד מכחישה את הטענה. על פי דיווחים, ייתכן שאיברהים קשור גם למתקפת הטרור האחרונה במומבאי.

 

תביעת ההסגרה ההודית לפקיסטן הוגשה ימים ספורים לאחר שעשרה מחבלים חמושים הטילו מצור עקוב-מדם על בירת העסקים ההודית מומבאי, שבו נספו יותר מ-170 בני אדם.

 

"דרשנו את מעצרם והסגרתם של החשודים האלה השוהים בפקיסטן, והמהווים פושעים נמלטים בהודו", אמר שר החוץ. העיתון "אינדיה טיימס" ותחנות טלוויזיה מקומיות דיווחו כי מלבד איברהים נכלל ברשימה גם מעולנה מסעוד אזהאר, איש דת פקיסטני ששוחרר מהכלא בהודו בעסקת חליפין, תמורת שחרורם של נוסעי מטוס שנחטף.

 

בתגובה, הודיע שר ההסברה הפקיסטני שרי רחמן כי ארצו תבחן את הרשימה שהגישה הודו, ותדון בה לגופו של עניין. "נאלץ להתבונן בבקשה בצורה פורמלית כאשר נקבל אותה - ואז נגבש תגובה", אמר רחמן לעיתונאים באיסלאמבאד. במקביל, הציע משרד החוץ באיסלאמבאד לניו דלהי לנהל במשותף את חקירת מתקפת הטרור.

 

הודו: לא שוקלים תגובה צבאית

בד בבד, הבהירה הודו הבוקר כי היא אינה שוקלת לנקוט פעולה צבאית נגד פקיסטן בתגובה למתקפת הטרור במומבאי. "איש לא דן בפעולה צבאית", אמר מוחרג'י כאשר נשאל על ידי עיתונאים אילו פעולות עשויה ארצו לנקוט בעקבות המתקפה. מוקדם יותר השבוע טענו חוקרים הודים כי המחבל היחיד שנעצר על ידי השוטרים הודה בחברות בארגון לשקר אי-טייבה, ארגון מיליטנטי פקיסטני איסלאמי.

 

אתמול זומן מליק למשרד החוץ ההודי, ושם הוגשה לו תביעה הודית רשמית שאיסלאמבאד תנקוט

"פעולה תקיפה" נגד מבצעי הפיגועים. דובר משרד החוץ ההודי, וישנו פרקש, אמר לעיתונאים אמש כי משרד החוץ בניו דלהי הודיע לשגריר הפקיסטני כי "גורמים מפקיסטן" ביצעו את ההתקפה.

 

"הובהר לשגריר כי מעשיה של פקיסטן חייבים לתאום את ההתבטאויות שהשמיעו מנהיגי המדינה - שהם מצפים למערכת יחסים חדשה ואיכותית עם הודו", נמסר ממשרד החוץ בניו דלהי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ ההודי. פעולה צבאית אינה על הפרק
צילום: AFP
המצור על מלון טאג' מאהל
צילום: רויטרס
נרות זיכרון וזרים לזכר הרוגי הפיגועים
צילום: רויטרס
מומלצים