שתף קטע נבחר

לוקסמבורג: יבוטלו סמכויותיו של הדוכס הגדול

ראש הממשלה הודיע על כוונתו לשנות את החוקה באופן שיבטל את סמכותו של הדוכס אנרי לאשר חוקים. זאת לאחר שאיש האצולה אותת שאינו מוכן לאשר חוק המתיר המתת חסד

ממשלת לוקסמבורג מתכננת לבטל את סמכותו של הדוכס הגדול אנרי לאשר חוקים - זאת לאחר שאותת שלא שאין בכוונתו לחתום על חוק המתיר המתת חסד בדוכסות האירופית.

 

ראש הממשלה, ז'אן-קלוד יונקר, שמיהר לשוב היום (ג') לארצו מפסגה כלכלית בבריסל, אמר הערב במסיבת עיתונאים שכינס כי ממשלתו תוביל שינוי בחוקת המדינה. "המשמעות היא שהוא יוכל לאשר חוקים רק מבחינה טכנית", אמר יונקר.

 

לוקסמבורג היא מלוכה חוקתית שבה הדוכס הגדול מחזיק בסמכות השלטונית. משמעות הדבר כי חוק נכנס לתוקף אך ורק אם זכה לחתימתו של אנרי. ואולם כעת נראה שפניה של המדינה הזעירה לתפנית היסטורית.

 

הפרלמנט הביע תמיכה בחודש פברואר במתן אישור חוקי להמתת חסד, ובכך

 לצרף את הדוכסות הגדולה לקבוצה קטנה של מדינות ברחבי העולם המתירות לחולים סופניים לשים קץ לחייהם. החוק יתיר רק לחולים שאין אפשרות לרפא למות אם ירצו בכך, ואם יזכו בהסכמתם של שני רופאים ופאנל של מומחים. החוק יעלה להצבעה בקריאה סופית בהמשך החודש.

 

יונקר, שמפלגתו הנוצרית-סוציאלית התנגדה לחוק המתת החסד, אמר כי החוקה תשונה לפני הקריאה הבאה של החוק והעריך שהדבר יקרה לפני סוף השנה. ב-1990, המלך בודואן בבלגיה השכנה, דודו של הדוכס הגדול, ויתר על כס המלוכה ליום אחד כדי להימנע מלחתום על חוק בלגי המתיר הפלות שלו התנגד מסיבות דת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדוכס הגדול אנרי
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים