שתף קטע נבחר

חשד: HSBC וקרדי סוויס סייעו להעלים מס

מנהלים בדרגים שונים חשודים כי סייעו ללקוחות בארה"ב להעלים מס בשווי 50 מיליארד דולר ולהעביר סכומי עתק לחשבונות סודיים באירופה

משרד המשפטים האמריקאי הרחיב חקירה המתנהלת נגד כמה בנקים בחשד כי סייעו ללקוחות אמידים להעלים מס. על פי הרשויות בארצות הברית תכלול החקירה, שהתמקדה עד כה ב-UBS, גם את ענקית הבנקאות הבינלאומית HSBC ואת הבנק השוויצרי קרדי סוויס.

  

לטענת הרשויות, שורה של מנהלים בכירים ומנהלים מדרג הביניים בשלושת הבנקים סייעו ללקוחות להעביר באופן בלתי חוקי הון בשווי כולל של 50 מיליארד דולר לחשבונות סודיים מחוץ לארה"ב. ב-UBS בלבד חשודים כמה מנהלים כי בין השנים 2000 ל־2007 נתנו ידם להעלמות מס בשווי כולל של 300 מיליון דולר בשנה. גורמים המקורבים לחקירה סיפרו ל"ניו יורק טיימס" כי החקירה נגד HSBC וקרדי סוויס החלה בספטמבר, בעקבות חשד שלפיו מיליארדי דולרים הופקדו בחשבונות בנק, שלא דווח עליהם לרשויות המס. שני הבנקים סירבו להגיב לידיעה.

  

בחודש שעבר הגישו תובעים פדרליים כתב אישום כנגד ראול ווייל, בכיר ב־UBS, בחשד כי היה מעורב בקשירת קשר עם כמה מלקוחות הבנק בארה"ב כדי לבצע עבירות הכרוכות בהעלמת מס. בכתב האישום כנגד ווייל, שהיה הממונה על חטיבת הבנקאות הפרטית הבינלאומית של UBS בין 2002 ל־2007, צוין כי "עוד נושאי משרות בכירות" בבנק השוויצרי היו מעורבים בפרשה.

  

החקירה נגד UBS בארה"ב מתנהלת מאז יוני 2007, ובמהלכה הודה עוד בנקאי בכיר שסייע למיליונר אמריקאי להעלים מס באמצעות הפקדתם של 200 מיליון דולר בחשבונות סודיים בשוויץ ובליכטנשטיין. כעת חשודים גם בכירים ב־HSBC ובקרדי סוויס כי הציעו ללקוחותיהם בארה"ב ליישם שיטה דומה כאמצעי להעלמת מס. עם זאת, בשלב זה נמצאת החקירה בראשיתה ואינה מתמקדת בעובדים מסוימים.

 

הניסיונות לחשוף העברות כספים בלתי חוקיות לחשבונות בנק באירופה הם שינוי במגמה של משרד המשפטים האמריקני, שהתמקד בשנים האחרונות בחקירות מקלטי מס באיים הקאריביים ובאיי הבהאמה. על פי ה"ניו יורק טיימס" הגיע המידע הקושר את אנשי HSBC וקרדי סוויס לפרשה משיחות שהתקיימו בין מנהלים בכירים של שני הבנקים על רקע החשדות כנגד UBS" .UBS אינו לבד בעניין", אמר לעיתון גורם מקורב לחקירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
גם HSBC במצעד הנחקרים
צילום: רויטרס
מומלצים