שתף קטע נבחר

"מה שמניע את המתפרעים זו שנאת המדינה"

גורם ביטחוני בכיר באזור חברון טוען כי ההנהגה הנוכחית לא משתלטת על המתפרעים. חלק ניכר מהאחריות הוא מטיל על דניאלה וייס ואומר כי נאספות ראיות נגדה, לקראת מעצר. וייס: "נמשיך להיאבק כל זמן שסכנת הגירוש קיימת"

"האווירה בחברון קשה , כמעט שאי-אפשר להרגיע אותה. אנחנו מדברים עם מי שרק אפשר בהנהגה, אבל אלו שהיינו מדברים איתם תמיד לא מסוגלים לשלוט במה שקורה והם לא רלוונטיים. דניאלה וייס היא אחד הגורמים הדומיננטיים לחורבן שמתרחש שם" - כך אמר אמש (יום ד') ל-ynet גורם ביטחוני בכיר באזור. לדבריו, גורמים במערכת אכיפת החוק פועלים כעת לגבש ראיות נגד דניאלה וייס, שצפויה להיעצר.

 

בתגובה לדברים אמרה וייס ל-ynet כי אין בדעתה להתייחס ברצינות לדברים שנאמרים על-ידי אדם שאינו מזדהה בשם. היא הוסיפה כי פעילים נוספים ממשיכים להגיע לחברון ומתקיימים דיונים לגבי אופי הסיורים שמתבצעים בלילות. "נמשיך להילחם כל זמן שסכנת הגירוש מרחפת. יהיה פה מאבק", הבהירה. 


נערים יהודים מיידים אבנים (צילום: AP)

 

האווירה בחברון על סף התלקחות, אם כי אתמול - למעט פריצה של כמה עשרות בני נוער לבית שפירא - נרשם שקט יחסי. כ-30 בני נוער עוכבו לחקירה. הבוקר, בשעה 8:30, צפוי שר הביטחון אהוד ברק להיפגש עם נציגי מועצת יש"ע, בניסיון להרגיע את הרוחות.

 

"זו פורענות לשמה"

לדברי הגורם הבכיר ששוחח עם ynet, המבוא להתפרעויות פעילי הימין באזור בית המריבה היה פינוי חוות פדרמן: "זה הרגיז אותם מאוד. הם היו בטוחים שישנו בסיס חוקי לבית שבו היה פדרמן וציפו להידברות לפני פינוי, כמו במקרים אחרים. בכל מקרה, העיתוי שבו בחרנו היה כדי למנוע ממאות צעירים משולהבים להגיע למקום. מה שמניע היום את הנוער בחברון זה שנאת המדינה ושנאת המשטרה, הפורענות לשמה.  

 

"האנשים בחברון משוכנעים שרכישת הבית בחברון נעשתה כדין ושבג"ץ מתנכל להם, ולכן מגיבים כה קשה. יש אנשים במערכת הביטחון שמנסים להנמיך את גובה הלהבות, אבל הבעיה נעוצה בכך שהמנהיגות ביהודה ושומרון הצליחה עד היום לשלוט, כל עוד היה מדובר באנשים שבאו מהיישובים באזור. הפעם מדובר בצעירים שהגיעו מכל הארץ. לא מדובר דווקא בצעירים שמונעים מאידיאולוגיית ארץ ישראל השלמה, חלקם 'ארחי-פרחי', חלקם עבריינים, ואין מי שמצליח לשלוט בהם. זה כמו כנופיות, חבורות חסרות אחריות ושיקול דעת".

 

לדברי הגורם, למערכת הביטחון יש חלון זמן משפטי לפנות את בית המריבה עד 15 בדצמבר, ואם יהיה צורך ניתן גם להאריך את התקופה. בינתיים נמשכים מאמצי ההידברות, הכוחות במקום תוגברו ובוצעו מעצרים כדי להרגיע את המצב.

 

בנוגע לפגיעה ברכוש פלסטיני ולגרימת לנזק למסגדים אמר הגורם הבכיר כי "מדובר בשערורייה שמביישת אותנו כיהודים. בהחלט יש חשש שהפלסטינים יגיבו, שהרי בסופו של דבר יש גבול למה שהם יכולים לסבול".

 

הוא הביע חשש מפני הסלמה במקרה שפעילי הימין יראו שהם לא מסוגלים להפר את הסדר באזור בית המריבה וימשיכו את הפרות הסדר ברחבי יהודה ושומרון. "מערכת הביטחון תמשיך להיות ערוכה ונעשה כל מאמץ לעצור את מי שיפר את הסדר",הוא מבהיר, "אפשר להשיב את הסדר. יש פה שני מסלולים - הידברות או אכיפת החוק בצורה בלתי מתפשרת".

 

"אסור שיהיה כאן מערב פרוע"

שרת החוץ ויו"ר קדימה, ציפי לבני, תקפה אמש בבית קדימה את פעילי הימין בבית המריבה, ואמרה: "יש כאן קבוצה שלא מכירה בסמכות של הממשלה, בסמכות בית המשפט, ובסמכות של צה"ל והמשטרה לפעול.

ישראל לא יכולה להיות מדינה שיש בה אזורים של מערב פרוע.

 

"זו תופעה שחייבת להיפסק. אני מצפה שכולם ידברו בקול אחד וברור. כל האזרחים כפופים בפני החוק ואין מצב שאזרח ירים יד על חייל. הנהגה פוליטית וחברתית בישראל, בעיקר כזו שיש לה משמעות בקבוצה הזו, צריכה להיות ברורה ולהוקיע את זה, אחרת התופעה לא תיעלם".

 

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, שיגר אתמול אזהרה למתפרעים בחברון. בביקור בעפולה הודיע כי הנחה את המשטרה לפעול בתקיפות ולמצות את הדין עד הרף העליון שלו, כולל מעצרים, צווי הרחקה ומעצרי בית. הוא הזהיר: "מי שמסתתר מאחורי ילדים או מאחורי רעלה צריך להבין שגם בתום הארועים, נגיע לכל המתפרעים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
וייס. תמשיך במאבק
צילום: שאול גולן
נערים מתפרעים
צילום: רויטרס
ליד בית המריבה
צילום: צפריר אביוב
מומלצים