שתף קטע נבחר

פרשת בנק לאומי - נסגר התיק נגד אולמרט

כשנה לאחר שהמשטרה המליצה לסגור את התיק - קבע פרקליט המדינה שאין די ראיות להעמיד את אולמרט לדין בפרשת בנק לאומי. "עוצמתו היתה נמוכה וגם אם סטה במידת מה מהשורה, הרי שהיא היתה מוגבלת", כתב משה לדור

אולמרט יכול לנשום לרווחה - לפחות תיק אחד מאחוריו: פרקליט משה לדור, החליט היום (ה') על סגירת תיק החקירה נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בפרשת בנק לאומי.

 

פרשת בנק לאומי נחשפה על-ידי החשב הכללי באוצר לשעבר, ד"ר ירון זליכה. אולמרט נחשד כי במהלך הפרטת הבנק, בהיותו ממלא-מקום שר האוצר בממשלת שרון, היטה את המכרז לטובת מקורבו, איש העסקים האוסטרלי פרנק לואי. המשטרה המליצה לסגור את התיק ללא כתב אישום, וההכרעה הועברה לידי פרקליט המדינה.

 

לדברי לדור, "פרטי אופן התנהלותו של אולמרט בפרשה על-פי הראיות שנאספו, הביאו אותו למסקנה כי גם אם אולמרט פעל בפרשה זו כשהוא מצוי בניגוד עניינים, עוצמתו היתה נמוכה יחסית וגם אם סטה במידת מה מהשורה, הרי שהיא היתה מוגבלת". לפיכך קובע פרקליט המדינה כי לפי התשתית הראייתית הקיימת לא נמצא די לביסוס החשדות.

 

לדור הוסיף כי בעניינים שונים, הרלבנטים לעוצמת ניגוד העניינים שבו פעל אולמרט ולאופן התנהלותו בהליכי המכירה, בהתייחס לקשריו עם הקבוצה ומייצגיה, הותירה החקירה סימני שאלה מסויימים. אולם לדבריו, הפרקליטות עסקה בחקירה פלילית ורק חשדות שניתן לבססם מעבר לספק סביר על חומר הראיות שנאסף - יכולים לאפשר אישום בפלילים.

 

ממצאי החקירה נבחנו על-ידי צוות מיוחד שכלל את פרקליט המדינה משה לדור, את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, המשנה לפרקליט המדינה, וכן את מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה אביה אלף. לפני כמה חודשים ביקש הצוות מהמשטרה להשלים את החקירה במספר עניינים על מנת להרחיב את התשתית העובדתית ולברר פרטים נוספים שיתרמו להבנת התמונה. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לא היה מעורב בקבלת ההחלטה - מכיוון שאחותו ימימה כיהנה כיועצת המשפטית של משרד האוצר. 

 

"זו תהיה התוצאה בתיקים האחרים"

יועץ התקשורת של ראש הממשלה, אמיר דן, מסר בתגובה: "כבר מהיום הראשון בו החלה הפרשה לפני כשנתיים, הצהיר ראש הממשלה כי דין תיק זה להיסגר, ולמרות זאת הותקף והואשם ראש הממשלה יום אחר יום במסגרת מסע שיסוי חסר תקדים שנערך נגדו על-ידי גורמים שונים. ראוי היה להמתין בסבלנות ולא לחרוץ את דינו של ראש הממשלה באופן כה בוטה. ראש הממשלה משוכנע כי זו תהיה גם התוצאה בתיקים האחרים".

 

מהמשטרה נמסר, עם ההחלטה לסגור את התיק, כי בוצעו בתיק פעולות חקירה רבות. בין השאר, נגבו הודעות ממעורבים שונים, חלקם נחקרו תחת אזהרה.

 בוצעו חיפושים במשרדי עורכי הדין שטיפלו במכרז, במשרד האוצר ובמשרד התמ"ת, בוצעו צווי המצאת מסמכים בבנקי השקעות בינלאומיים שונים, במשרדי עורכי דין, בבנק ישראל ובחברות תקשורת. כמו כן התקיימו שני חיקורי דין: באוסטרליה ובארה"ב. עוד נמסר מהמשטרה כי צוות החקירה לא חסך כל מאמץ בכדי להגיע לכל ראייה שנראתה רלבנטית להבהרת התמונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה, אהוד אולמרט
צילום: רויטרס
לדור. סגר את התיק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים