שתף קטע נבחר

בפיתוח: לטעון את הנייד בלי כבלים

נמאס לכם להסתובב עם עשרות מטענים שונים בתיק? סטארט-אפ ישראלי מציע משטח המבוסס על השראה אלקטרומגנטית, שאמור לשים קץ לצורך במטענים חשמליים ובכבלי סנכרון. בקרוב אצלנו?

יש לנו מטען שונה לסלולרי לכל אחד מבני המשפחה, ומטען לאלחוטי, ומטען לאוזנייה, ומטען למצלמה, ומטען לנגן המוזיקה, ומטען למחשב הנייד ועוד ועוד. לחלק מהמכשירים הללו יש גם כבל סינכרון ייחודי משלהם. מצב כזה רק מזמין טעויות (מה שייך למה ואיפה) ואסונות. האם נגזר גורלנו להשלים עם הבלאגן החוטי הזה?

 

סטארט-אפ ישראלי בשם Powermat סבור שלא, ומציג פתרון יצירתי. החברה פיתחה מוצר הנושא את שמה, על בסיס המצאתו של המדען הישראלי ד"ר אמיר בן-שלום, ומאפשר לטעון את כל הגאדג'טים הקיימים ללא מטענים וללא כבלים. המשמעות המיידית היא חיסכון במקום ובמשקל ורווח עצום בנוחות השימוש.

 

משטח טעינה

הרעיון המרכזי: במקום לנפח את תיק המסע במטענים ובכבלים, נכניס אליו משטח טעינה דק, קליל - ויחיד. כל מה שיהיה עלינו לעשות זה לחבר את המשטח הזה לשקע החשמל ולהניח עליו את המכשיר הצמא לאנרגיה. בינתיים נוכל לצאת להתרענן בבר הקרוב: המשטח כבר יזהה כל אחד מהמכשירים שיונחו עליו, יתחבר אליהם ויתחיל לטעון

אותם ולסנכרן אליהם נתונים.

 

הוא יהיה אדיש להבדלים בין מתחי החשמל ולשינויים בין מערכות ההפעלה, והוא יידע "לדבר" עם הסוללות ולטעון אותן במידה הראויה, לא פחות ולא יותר. אגב, רעיון דומה, של סנכרון באמצעות מגע, הוצג לא מכבר על-ידי חברת מיקרוסופט באמצעות "מחשב המשטח ‭"(surface)‬ שלה, רק שמיקרוסופט מציעה רק סינכרון ולא הטענה.

 

מדע בדיוני? ממש לא. המוצרים הראשונים של Powermat זמינים לרכישה מיידית. חוזים נחתמים בימים אלה עם חברות בנייה רב-לאומיות, עם ארכיטקטים וגם עם יצרני גאדג'טים. אם הרעיון יתפוס, אנחנו צפויים לראות בקרוב מכשירים ראשונים שבהם תשולב הטכנולוגיה. סנכרון אלחוטי כבר ראינו וגם העברת נתונים על רשת החשמל היא כבר לא סקופ. אלא ש‭Powermat-‬ עושה את שניהם, באמצעות השראה אלקטרומגנטית. את הרכיבים הפיזיים של המתקן ניתן לשלב בתקרה וגם בלוח שולחן הישיבות/ סלון/ קפה.

 

חשמל בתמונה

מדובר במעין "חשמל אלחוטי‭,"‬ שיחסוך העברת חוטים וחפירת תעלות וצנרת חשמלית, מה שעשוי לשנות דפוסי חיים. כיוון שבבתים הקיימים אין תשתיות מובנות שיאפשרו תליית משטחי טעינה על הקירות, סביר שאם הרעיון "יתפוס" יידרש שיתוף פעולה של יצרניות אלקטרוניקה גדולות. לפי החזון

הזה, בעתיד כבר ישולבו משטחי Powermat  בתוך הריהוט הביתי. אז נוכל באמת לתלות גם גופי תאורה, ובעצם כל מכשיר שניזון ממתח חשמלי, כמו תמונה.

 

בינתיים מציעה Powermat משטחים חיצוניים דמויי משטח עכבר לטעינה אלחוטית בלבד, ואלה כבר זמינים לרכישה. המשטחים הללו אינם כוללים בינתיים את אופציית הסינכרון. החברה מבטיחה, עם זאת, כי בקרוב תוציא גם דגמים שיאפשרו גם סינכרון של הגדג'טים עם המחשב האישי.

 

עד שנראה את ראשוני המכשירים שמובנית בהם טכנולוגיה של POWERMAT מספקת החברה בינתיים מעין "שרוול" חיצוני לכל מכשיר. שרוולים כאלה כבר זמינים ל‭,iPhone-‬ ל‭,iPod-‬ למבחר דגמים של נוקיה ולכמה מדגמי ‭.BlackBerry‬ והיעד הראשון לכיבוש, כמובן, הוא השוק האמריקני.

 

בהכנת הכתבה סייע סער אביגור

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים