שתף קטע נבחר

כחכות רחל

שני צעירים בני 21 החליטו לקחת ספר של שירי רחל ולהפוך אותו לפרויקט מכובד בהשתתפות כמה מהאמנים הבולטים בארץ. "רחל היא משוררת מאוד אישית. אין בה שום דבר מתייפה ואין שום דבר שלא מגיע מהלב", הם אומרים

באלבום "חצאי צבעים, חצאי קולות", המוקדש כולו לשירי המשוררת רחל, יש שתי עובדות מפתיעות. הראשונה היא מי שיזם אותו: המדובר בשני חברים, בני 21 סך הכל, שבאלבומם הראשון כבר משתפים פעולה עם אמנים כמו אלי מגן, אבי בללי, איילה אינגדשט, זהר פרסקו, פיטר רוט, אסף רוט (אין קשר משפחתי), רע מוכיח, אלי דג'יברי והמפיק המוזיקלי עדי רנרט. השנייה היא ההזדהות הגדולה ששני הצעירים חשים עם משוררת שהלכה לעולמה 55 שנה לפני שנולדו.

 

אוריאל הרמן ואהוד אטון נפגשו לראשונה בכיתה ד' בירושלים. הם הקימו להקה בתיכון, כשמאוחר יותר פנה אטון לכיוון הג'אז ואילו הרמן למוזיקה הקלאסית. ביום שסיימו את לימודיהם בתיכון, הם קיבלו מבית הספר ספר משיריה של רחל כמתנת פרידה. במשך שנתיים שכב הספר על המדף של הרמן, עד שהחליט לנסות ולהלחין את אחד השירים. "אוריאל סיפר לי שהוא הלחין את 'עקרה'", נזכר אטון. "אז לא ידעתי שהשיר כבר הולחן ובוצע בעבר על ידי אחינועם ניני. התלהבתי נורא, הלכתי הביתה והלחנתי עוד שיר מהספר ואז הוא הלחין ואז אני ועוד אחד ועוד אחד. לקח לנו בערך שנה עד שהשירים היו מוכנים כולם והתחלנו בהפקה של האלבום".

 

עכשיו, כשהם עוד מעט בני 22, האלבום, שהפתיע גם אותם, יוצא בפיקודו המוזיקלי של עדי רנרט ("האיש הכי יצירתי שאנחנו מכירים", אומרים השניים). רנרט הפיק את השירים וגם היה אחראי לרוב גיוס האמנים המכובדים שתרמו את קולם וכישוריהם לאלבום. מתוכו, תוכלו להאזין כאן לשני שירים, "מתי", אותו שר אלי מגן ו"בבדידותי הגדולה" אותו שרה איילה אינגדשט.

 

"אולי זה חטא, אבל מוזיקאים לא תמיד מודעים לטקסטים שהם מלחינים", מספר אטון על החיבור המוזיקלי עם משוררת כמו רחל. "לפעמים פשוט צריך אותם כטריגר להלחנה. רחל אולי נמצאת בתודעה הקולקטיבית ואולי מפחיד להתקרב אליה, אבל כשקוראים את הטקסטים הפחות מוכרים, מבינים שהיא משוררת מאוד אישית, שאין בה שום דבר מתייפה ואין שום דבר שלא מגיע מהלב. כשאתה מתחיל להכיל את הדברים האלה, אז גם 'כנרת שלי' הופך בשבילך מאוד אישי".

 

ומה קרה באולפן?

 

"הקטע הכי מטורף היה שכל אחד ממש בא עם הראש שלו, ממש נכנס לזה. אבי בללי הגיע, שמע את השיר וכמה שעות אחרי, הפך פתאום למכונת רעיונות. זה היה ממש מגניב, אותו דבר עם אלי דג'ברי.

 

"זה מיוחד, אין מה להגיד, זו זכות לעבוד עם כל האנשים האלה, העניין עצמו היה ממש חוויה, במיוחד העבודה עם עדי. בעיניי הוא גאון ויחד עם זאת האיש הכי לא מתחכם שאני מכיר".

 

השלב הבא הוא הבמה: בימים אלה עובדים השניים על מופע יחד עם איילה אינגדשט וסיוון טלמור, שיבצעו את כל שירי האלבום על הבמה. "המופע יהיה שונה", אומר הרמן. "אלה יהיו עיבודים חדשים לשירים. שם נוכל להביא דברים אחרים לידי ביטוי כמו אילתור ששנינו נורא אוהבים ולקבל צד אחר והסתכלות קצת שונה. אנחנו עובדים במרץ".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רחל נמצאת בתודעה הקולקטיבית
עטיפת האלבום
בללי. הפך למכונת רעיונות
צילום: יהונתן צור
לאתר ההטבות
מומלצים