שתף קטע נבחר

עיני: מברך על גיבוש רשת הביטחון

יו"ר ההסתדרות עופר עיני אמר שבכוונתו להיפגש עם ראש הממשלה כבר ביום רביעי הקרוב וללמוד את התוכנית. יו"ר ועדת הכספים אבישי ברוורמן: אכנס את הוועדה בתחילת השבוע הבא כדי לאשר את תוכנית ההאצה

יו"ר ההסתדרות עופר עיני אמר אמש (ב') בתגובה להודעת ראש הממשלה על רשת הביטחון הפנסיונית: "אני מברך את ראש הממשלה שלמרות ההתעקשות הבלתי מובנת של שר האוצר גילה מנהיגות בשעת משבר קשה למשק והצליח לגבש רשת ביטחון שתופעל באופן מיידי".

 

"יחד עם זאת, בכוונתי להיפגש עם ראש הממשלה כבר ביום רביעי הקרוב

וללמוד את כל פרטי התוכנית", סייג עיני את הדברים. עיני הוסיף, כי "יש לזכור שהבעיה שאינה פחות חשובה מרשת הביטחון הינה גל הפיטורים ההולך ומתרחב ששר האוצר לא נותן לו מענה ראוי. בכוונתי לבקש מרה"מ להתערב בכל הכוח אף בנושא זה".

 

לנוכח תגובת עיני ומרכיבי רשת הביטחון, העריכו גורמים בכירים בשוק, שלעת עתה הוסר איום השביתה הכללית במשק.

 

יו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, הגיב אף הוא בחיוב על הודעת ראש הממשלה על רשת ביטחון לפנסיה: "מה שחשוב הוא שראש הממשלה גילה מנהיגות. התוכנית, כפי שראש הממשלה הביא אותה, מהווה פשרה בין עמדת ההסתדרות ועמדת האוצר. ברוש הוסיף, כי "עתה יש להתעסק בפעילות בשוק הריאלי - בה יש לטפל בדחיפות".

 

ברוורמן: ועדת הכספים תתכנס בתחילת השבוע

גם יו"ר ועדת הכספים ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן (עבודה) בירך על התוכנית שיוצאת לדרך, והודיע כי יכנס את ועדת הכספים בראשית השבוע הבא, מיד לאחר תום חג הקורבן המוסלמי והדרוזי, כדי לאשר את תוכנית האוצר להאצת המשק.

 

ברוורמן הדגיש כי עליו עוד ללמוד את פרטי התוכנית מאנשי משרד ראש

הממשלה, ויתכן שיצטרכו להכניס בה אי אלו שיפורים, אבל הוא שמח על העיקרון שהתקבל במתן רשת הביטחון לחוסכים המבוגרים. ברוורמן הדגיש כי אלמלא הלחץ שהפעיל על האוצר, תוכנית רשת הביטחון לא היתה יוצאת אל הפועל בעתיד הנראה לעין.

 

ח"כ סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו), לשעבר יו"ר ועדת הכספים, שניסה לאחרונה לעקוף את ברוורמן ולקיים דיון בתוכנית האוצר למרות התנגדותו של האחרון, אמר בתגובה: "את כל אותם הדברים הציע האוצר כבר לפני שבוע, אך בגלל הפריימריז והפוליטיקה הזולה של מקבלי ההחלטות במדינה, המשק נכנס לאי וודאות מיותרת".

 

"שיתוק המערכות הכלכליות במדינה בשבועיים האחרונים ומניעת האישור של המרכיבים הנוספים של תוכנית האצה למשק פגעו בכלל הציבור. חסכונות הציבור בשווי עשרות מיליארדים ירדו לטימיון בגלל רשלנות פושעת של ההנהגה הפוליטית. מנגנון השיפוי המוצע ברשת הביטחון מסורבל ולא ברור במקום לייצר נוסחה סבוכה ובעייתית ליישום אפשר להשתמש בתשתית הקיימת של הביטוח הלאומי ולפצות את החוסכים באמצעות התוספות לקצבאות הזקנה", אמר מיסז'ניקוב.

 

לבני מברכת, במרצ תוקפים

יושבת ראש קדימה, ציפי לבני, התייחסה לתוכנית הכלכלית ואמרה כי היא "שמחה ומברכת על ההסכמה שהושגה. המבחן הוא מבחן הביצוע המהיר, הן של התוכנית להאצת המשק והן של רשת הביטחון". לדבריה, "הפקידות צריכה ליישם באופן מיידי את החלטת הממשלה".

 

יושב ראש מרצ חיים אורון אמר בתגובה לתוכנית כי "זוהי תוכנית חלקית שאין בה חשיבה משמעותית וכוללת ואין בה הצלחה לעתיד". לדבריו, "הממשלה חייבת לעשות צעד שינתק אותנו סופית מהמהלך ההרסני שאליו הובילה תוכנית נתניהו". חבר הכנסת אבשלום וילן ממרצ אמר כי "על הממשלה לקבל החלטה מיידית ולהביאה לאישור ועדת הכספים, ולא - שוב יתחילו זעזועים מסוכנים בשווקים, והממשלה באוזלת ידה תיצור את המשבר בקרנות הפנסיה".

 

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה כי "החלטת ראש הממשלה על רשת ביטחון היא ניצחון למדיניות שקידמו בנחישות אהוד ברק ויו"ר ועדת הכספים אבישי ברוורמן יחד עם עופר עיני, יו"ר ההסתדרות". מהמפלגה נמסר: "יש כאן התפתחות חשובה ואנחנו קוראים לקיים דיון בשולחן עגול בימים הקרובים בהשתתפות נציגי הממשלה, ההסתדרות, המעסיקים, בנק ישראל וועדת הכספים, כדי להביא למיצוי מרבי של ההגנה לה זכאים אזרחי מדינת ישראל".

 

לין: טוב שסוף סוף הגיעו להסכמה

נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין אמר בתגובה על ההחלטה על רשת הביטחון לחיסכון פנסיוני: "טוב שסוף סוף הגיעו להסכמה באשר לעומק ולהיקף הביטחון הפנסיוני. בדמוקרטיה כמו בדמוקרטיה, יש הכרח להגיע להסכמה ולפשרה, כאשר מעורבותו של ראש הממשלה היא לגיטימית".

 

"לאחר שנושא רשת הביטחון מוסר מסדר היום, ניתן לחזור ולעסוק בהשלמת תוכניות משרד האוצר להגדלת מצאי האשראי למגזר העסקי, להאצת המשק ולטיפול בכלכלה הריאלית. והחשוב ביותר טיפול דחוף ומיידי במצוקותיהם של העסקים הקטנים והבינוניים. אני גם בטוח שההחלטות שהתקבלו והוצגו היום, התקבלו עניינית ולא תחת איום של שביתה", אמר לין.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור, אטילה שומפלבי, אמנון מרנדה, גיל קול וצבי לביא


פורסם לראשונה 08/12/2008 19:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיא אסיאג
עיני: צריך ללמוד את הפרטים
צילום: גיא אסיאג
ברוורמן: יתכן ויידרשו שיפורים
צילום: גיא אסיאג
לבני: מבחן הביצוע המהיר
צילום: AP
לין: מעורבות ראש הממשלה לגיטימית
צילום: מיכה קירשנר
מומלצים