שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  האיגודים יוצאים למלחמה

  במאים, תסריטאים, מפיקים וגורמים נוספים בתעשיית הטלוויזיה הכריזו על מאבק בביטול ההפקות הישראליות והציבו אולטימטום להשבת ההפקות לעבודה. עוד הם מאיימים להשבית את הארגונים ולהפגין מול משרדי הזכייניות

  איגודי הבמאים והתסריטאים, פורום היוצרים הדוקומנטרים, איגוד המפיקים, שח"מ ואק"ט או בשמם הכולל ממ"ה (מטה המאבק) החליטו לצאת כנגד ההחלטה על ביטול ההפקות הישראליות שהוכרזה לאחרונה. במטה המאבק מתכננים לתקוף אישית גם את יו"ר הרשות השנייה נורית דאבוש, יו"ר דירקטוריון "קשת" מוזי ורטהיים, יו"ר דירקטוריון "רשת" יוסי רוזן ויו"ר דירקטוריון ערוץ 10 יוסי מימן.

   

  "אנו יוצאים למאבק על הלחם" הכריזו במטה המאבק שהתכנס בשבוע האחרון למספר ישיבות חירום, במהלכן החליטו על דרכי הפעולה.

   

  הבוקר (ד') נשלחו מכתבים לגורמים הרלוונטים ובהם דרישה להחזיר את ההפקות הישראליות לעבודה: "התנהגותכם הנה בריונות חסרת רסן תוך נקיטת פעולה כוחנית, מונופוליסטית ובלתי חוקית בעליל, הבאה לנצל באופן ציני ומרושע את המשבר הכלכלי, תוך ניסיון להתחמק מכל מחויבויותיכם כלפי המכרז שבגינו קיבלתם את האוויר לשדר בו.

   

  "עד לאן תגיע חוצפתכם והזלזול שלכם בחוק, באזרחי המדינה ובנו היוצרים? אנחנו לא קונים את דמעות התנין שלכם ולא את הניסיון הנלוז לנצל את המשבר העולמי כדי להרוויח דיווידנדים ולברוח מאחריותכם וחובותיכם כלפינו וכלפי הציבור בישראל. עוד הרבה לפני המשבר הנוכחי הפרתם באופן בוטה את המכרז וחובותיכם המצטברים כלפי היצירה המקורית עומדים על כ-200 מיליון ש"ח. כל ההפקות שנעצרו נכון לעכשיו, אינן קשורות כלל למשבר הנוכחי, הן חלק מחובות העבר שלכם ולכן אנו קוראים לכם להשיב את כל ההפקות לעבודה, עד האחרונה שבהן - ומיד".

   

  במקביל מתכנן מטה המאבק להשבית את כל הארגונים ולצאת במחאה גורפת שתכלול גם התנגדות פיזית כגון: חסימת נתיבים, התפרצות לסטים פעילים, השבתת הפקות בעבודה ועוד.

  במכתב המצורף מציבים הארגונים אולטימטום לזכיינים ולרשות השנייה: "במידה ועד ליום א', 14.12.08 בשעה 20:00, לא תודיעו על השבת כל ההפקות שביטלתם לעבודה, נראה בכך הכרזת מלחמה על היוצר, היצירה והציבור שוחר התרבות בישראל. במידה ולא תענו לדרישתינו, נפעל בכל דרך להוכיח לכם ולמי שאמון על שמירתכם במסגרת החוק, שהמציאות הינה תוכנית הרבה יותר מורכבת ובלתי צפוייה מאחיזת העיניים והשוד שחשבתם לבצע". גם חברי הדירקטוריון והרשות השניה לא יצאו בזול: בימים אלה מודפסים סטיקרים ועלונים כנגד הגורמים שהוזכרו כדוגמת "די לדיבוש", המכוון כנגד יו"ר הרשות השנייה דאבוש.

   

  על פי האיגודים, רק בשבוע האחרון בוטלו 18 הפקות דרמה, תעודה וקולנוע; למעלה מ-40 הפקות מקור נעצרו, נדחו או בוטלו בחודש האחרון. "המאבק הוא על כל הקופה. המכרז התרוקן מכל תוכן. אין לנו יותר מה להפסיד" מספר גורם במטה המאבק ומוסיף "אנחנו שוברים את הכלים. אנחנו פרקטים וערים למצב הכלכלי ואנחנו כרגע כבר לא מדברים על חובות עבר, למרות שגם בזה נטפל, אנחנו מדברים על כאן ועכשיו. ל-3,000 משפחות המועסקות בתעשייה לא יהיה מה לאכול בחודש הבא".

   

  בשלב הראשון של המאבק מתכננים היוצרים לדאוג להמשך ההפקות הישראליות, מכל סוג שהוא: "לא משנה לנו אם מדובר בריאלטי או בסוגה עילית. גם לסאונדמן שעובד על הפקת ריאלטי קוצצו ימים ושעות. קודם שיחזירו - אחר כך נדון בתוכן". בשלב השני של המאבק יתעקשו היוצרים על חובות ישנים שנוצרו בעקבות סיכומים שלפי טענתם הופרו. במקביל מתכננים חברי האיגוד לצאת כנגד "מתווה אלכסנדר" שפורסם לאחרונה.

   

  תגובות

  מערוץ 10 נמסר בתגובה: "לצערנו המצב מחייב קיצוצים בכל הרמות ובכל התחומים. נכון לרגע זה אנו בוחנים מחדש כל הפקה לפני צאתה לדרך. אנו משתדלים להתנהל תוך מינימום פגיעה ביוצרים ובמפיקים".

   

  מ"קשת" נמסר בתגובה: "חששם של היוצרים מובן ומוכר לנו. 'קשת' עושה ככל יכולתה לצמצם ולמזער את הפגיעה ביוצרים, במפיקים ובאיכות היצירה. המשבר הכלכלי משותף לכולם. לאחרונה הוחלט גם בקשת על צמצום של 15% מהתקציב השוטף של כלל אגפי החברה לרבות חוזי העסקה של טאלנטים, הקפאת פיתוח של מספר תכניות בז'אנר הריאלטי והבידור, הקפאה של שלושה סרטים דוקומנטריים (אשר יקבלו החזר מלא על כל ההוצאות עד לשלב זה) ועצירת השקעה בסרט קולנוע".

   

  "רשת" סירבה להגיב לידיעה.

   

  מהרשות השנייה נמסר כי המכתב לא נתקבל במשרדיהם.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים