שתף קטע נבחר

שלמה מעוז: "רשת ביטחון? בקושי חוטיני"

הכלכלן הראשי של אקסלנס יצא נגד פקידי האוצר ורשת הביטחון הפנסיוני, והציע תוכנית אלטרנטיבית לזו של האוצר. בבתי ההשקעות השונים מאמינים כי המשבר רחוק מסיום

"רשת הביטחון שיצרה הממשלה לחיסכון הפנסיוני היא בקושי חוטיני", כך הגדיר הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס נשואה, שלמה מעוז, בדברים שאמר היום (ג') בפאנל במסגרת ועידת "כלכליסט" לחיסכון פנסיוני.

 

לדברי מעוז: "בכל מדינה אחרת היו מפטרים את פקידי האוצר החצופים (בשל סירובם לפרוש רשת ביטחון - ת.ג.). ישראל היא כמעט המדינה היחידה חוץ מרואנדה ובורונדי אולי שא עושה דבר, חוסר המעש של האוצר גובל בפשע".

 

עוד בוועידה

 

מעוז הציע בנאומו מעין תוכנית אלטרנטיבית לתוכנית האוצר, הכוללת רכישה של מניות בחברות המתקשות לפרוע אגרות חוב, והשקעה מיידית של 40-30 מיליארד שקל בתשתיות, במקום עשרה מיליארד שמתכנן האוצר לשנים הקרובות. לדברי מעוז: "שיבנו בתי ספר, שיעשו הכשרות מקצועיות, זה הזמן להשקיע. מצידי שיקימו בתי כנסת ומקוואות, כל דבר ימריץ את המשק".

 

עוד קרא מעוז להגדיל את קצבאות הילד הראשון והשני ולהוריד את המע"מ, כדי "לעזור לאלה שאין להם ולא לאנשים שיושבים איתנו כאן". בנוגע לפנסיה הציע מעוז להצמיד רטרואקטיבית את החסכונות הפנסיוניים למדד לפי המקום שבו היו לפני הרפורמות של נתניהו "כדי לא לפגוע בכוח הקנייה של ציבור החוסכים המבוגרים והפנסיונרים".

 

האם המשבר עומד להסתיים? המומחים סבורים שלא 

כל בכירי שוק ההון שהשתתפו עם מעוז באותו פאנל היו תמימי דעים בדבר אחד: המשבר הכלכלי רחוק מלהסתיים. לדברי מעוז: "בארצות הברית המשבר טרם הגיע לשיאו ובישראל הוא בקושי החל. אנחנו נכנסים לבור עמוק מאוד, חסרים עשרות מיליארדי דולרים בעולם, אנחנו לא ראינו משבר כזה וספק אם ההורים שלנו ראו".

 

מנכ"ל בית ההשקעות פסגות, רועי ורמוס, אמר: "מי ששואל מתי המשבר ייגמר לא מבין מה קורה כאן. הדברים לא יחזרו להיות כפי שהיו: היינו בעולם עם מינוף יתר שאיפשר לאנשים לייצר המון כסף על חשבון כסף של אחרים, עכשיו ייקח הרבה זמן לסדר את הבלגן הזה ואנחנו הולכים לתקופה ארוכה וקשה. חלק מהחברות ישרדו אך חלק גדול יקרסו, גם בארץ. מי שלא מבין שאחרי הקריסה של AIG וליהמן ברדרס שאנחנו הישראלים לא יכולים לשבת ולחכות שהבורסה תעלה והכול יהיה בסדר - לא מבין איפה אנחנו חיים".

 

ואילו גלעד אלטשולר, שותף בבית ההשקעות אלטשולר - שחם אמר: "אף אחד לא יודע מתי יהיה הזמן להגיד שעכשיו אנחנו בתחתית והגיע הזמן שבו נתחיל לעלות וכדאי להתחיל לקנות. אני לא זוכר מישהו שאמר שעכשיו צריך להתחיל לקנות דולרים כשהדולר היה ב-3.2 שקלים. יש לי עצה למשקיעים שהיא מה שאנחנו איפשרנו למשקיעים שלנו: צריך להוביל את ההשקעות מישראל לכיוון חו"ל. חלק גדול מידי מבתי ההשקעות שמים 90% מהכסף של הלקוחות בארץ ואילו אנחנו העברנו את רוב הכסף לחו"ל.

 

"נכון, אמנם יש משבר בחו"ל אבל השווקים בחו"ל הם נזילים, חוסר נזילות כמו בשוק הישראלי הוא מסוכן להשקעות, במעט מדינות יש מחנק כמו שקיים בארץ בשוק האג"ח ואני מזכיר לכם, בלי קשר למשבר שאנחנו במזרח התיכון וזה אזור עם סיכונים גיאופוליטיים אדירים שמאפילים על דברים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"פקידי האוצר חצופים". מעוז
"יקח זמן לסדר את הבלגן". ורמוס
"להעביר לחו'ל". אלטשולר
מומלצים