שתף קטע נבחר

תוכנית פייגלין: "להעיף מהר הבית את הוואקף"

ביום שאחרי נצחונו הגדול בפריימריז בליכוד מפרט משה פייגלין בראיון ל-ynet את משנתו. על קשרי ישראל עם העולם: "יש מקום לשקול אם לא להצטרף למדינות שאינן מרגישות צורך להיות חברות באו"ם". על כיבוש השטחים: "כניסה היום לעזה משמעותה להרוג חיילים שלנו לחינם"

קבוצת "מנהיגות יהודית" בליכוד זכתה להישג מכובד, כאשר הצליחה להכניס את משה פייגלין למקום ה-20 ברשימה. גם המומלצים ברשימת פייגלין מככבים בצמרת רשימת הליכוד. ביום שאחרי הפריימריז, הגיע הזמן לבדוק כיצד רואה פייגלין את ענייניה הבוערים של מדינת ישראל. בראיון ל-ynet מפרט ח"כ לעתיד כיצד צריך לתפוס מחדש את השליטה על הר הבית, לשקול פרישה מהאו"ם, אבל לא לגרש את ערביי ישראל.

 

פריימריז בליכוד - הסיקור המלא ב-ynet:

 

מה צריכים להיות גבולותיה של מדינה זו?

"בדיוק כמו שכתוב בחוקת הליכוד: ישראל צריכה להחיל את ריבונותה על כל חלק של ארץ ישראל שבידינו, כמו שנעשה ברמת הגולן".

 

האם צריך לבנות מחדש את יישובי גוש קטיף?

"אני חושב שכן, אבל אני יודע שאין טעם לחזור לעזה אם הציבור לא מאמין שהמקום הזה שייך לו. כניסה היום לעזה משמעותה להרוג חיילים שלנו לחינם. ייכנסו - ייהרגו לנו חיילים - ייצאו ושום דבר לא יישתנה. כל עוד אנחנו לא מבינים שהמקום הזה הוא שלנו ושאנחנו רוצים לשוב אליו, לבנות אותו ולהישאר שם - אין טעם לחזור לשם. לכן, הפתרון לבעיה הביטחונית הוא לא שאלה של כוח. כוח יש לנו. אמונה בצדקתנו אין לנו. זה גם נוגע לשאלה של הקסאמים. כל עוד אין לנו אמונה שהארץ הזו היא שלנו לא ייתכן פתרון צבאי, לא לקסאמים ולא לשום דבר אחר".


מתנגד לכיבוש מיידי של עזה. משה פייגלין (צילום: גיל יוחנן)

 

העמדה הזו שמציג פייגלין נשמעת פייסנית בהרבה מהגישה שאותה הציג בעבר בתוכניתו המדינית תחת הכותרת "היום שאחרי". במסמך ההוא שניתן עדיין צפייה באתר קבוצת "מנהיגות יהודית" נכתב, כי "התוכנית המדינית האלטרנטיבית של המחנה הלאומי צריכה להתבסס לא על חיסול הייאוש הערבי, אלא על חיסול התקווה הערבית. אם תקוותם היא לגרשנו, חיסול תקוותם יבוא כאשר נבהיר כי אנו נאחזים לעד בכל חלקי ארץ ישראל. חיסול התקווה הערבית, יחסל בהתאמה את הטרור הערבי".

 

לצפייה בתוכנית המדינית של פייגלין - לחצו כאן.  

 

למרות הסכנות הטמונות בכך, פייגלין מציע לפעול בתקיפות באזור הר הבית בירושלים. לשאלה האם וכיצד יש להחזיר את ההר לשליטה יהודית הוא ענה, "פשוט להעיף משם את הוואקף ולהשאיר שם רק את משטרת ישראל".

 

האם יש לאפשר למוסלמים להתפלל בהר הבית?

"הפסוק אומר: 'כי ביתי בית תפילה ייקרא לכל העמים' - לא רק לערבים אלא לכל אומות העולם".

 

"טרנספר? מה פתאום"

שמו של פייגלין נקשר בעבר לרעיון הטרנספר של ערביי השטחים. בתוכנית המדינית "היום שאחרי" של פייגלין, נכתב ביחס לערבים, "יצדק מי שיטען כי לטווח ארוך הישארותם של הערבים בארץ (משני עברי הקו הירוק) תחסל את זהותה היהודית של המדינה בשל הריבוי הטבעי, גם ללא זכות בחירה. אולם לא זו הבעיה הטקטית הבוערת כרגע, והטרנספר, בהיותו בלתי ישים שלא בזמן מלחמה כוללת, לא יכול לפתור מיידית את הטרור".

 

לכן, בהיעדר אפשרות לטרנספר מיידי, הציע פייגלין בשעתו: "אמנם הערבים נשארים בינתיים כאן, אך הארץ עוברת לידינו.

 אין כאן סתימת גולל על האפשרות להחזיר את הערבים לארצותיהם. הטרנספר צודק, וכפי הנראה ההיסטוריה עוד תאלצנה להגשימו, בין אם נרצה ובין אם לאו".

 

עכשיו, אחרי הפריימריז בליכוד מתייחס פייגלין בצורה מתונה יותר לרעיון הטרנספר.

 

האם צריך לעשות טרנספר לערביי ישראל?

"מה פתאום. גם לא לערביי יהודה ושומרון. צריכים ליצור מצב שבו מי שנאמן לנו מוצא פה את מקומו, ומי שלא נאמן לנו - יתכבד ויחפש לעצמו מקום אחר".

 

מה צריך להיות יחסה של המדינה לערביי ישראל?

"על מדינת ישראל לדרוש מן האוכלוסייה הערבית הנושאת תעודת זהות ישראלית להיות נאמנה למדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי. המצב העכשווי שבו עזמי בשארה עודנו נושא תעודת זהות ישראלית ונהנה מכל הזכויות הוא מצב מטורף".

 

שמו של פייגלין אומנם נקשר ביחסי ישראל ומדינות ערב, אבל מסתבר כי אחת מעמדותיו הייחודיות והקיצוניות טמונה דווקא בגישתו כלפי שאר מדינות העולם והאו"ם.

 

"לשקול הצטרפות לשוויץ"

 מה דעתך על יחסי ישראל ומדינות העולם? האם עלינו להתנתק מהאו"ם?

"ישנן כמה מדינות שאינן חברות באו"ם כמו שוויץ (בניגוד לדברים שוויץ חברה באו"ם) למשל. אני חושב שבמצב שבו רוב ההחלטות שמתקבלות באו"ם הן החלטות אנטי ישראליות, זה מצב שבו מדינת ישראל הפכה למעשה לשק החבטות הקבוע באו"ם, אני חושב שיש מקום לשקול מחדש אם לא להצטרף למדינות כמו שוויץ, שאינן מרגישות צורך מיוחד להיות חברות באו"ם".

 

מה עמדתך לגבי השלום עם מצרים? האם יש לבטלו?

"אני לא חושב שצריך לבטל דבר שמעולם לא קרה. הנשיא סאדאת אמר לאחר הסכם השלום: 'מנחם המסכן, הוא קיבל פיסת נייר ואני קיבלתי את כל סיני ואת בארות הנפט' – אני חושב שסאדאת צדק. אנחנו היום לא מנגבים חומוס לא בדמשק אבל גם לא בקהיר. ההבדל הוא שמול דמשק ברמת הגולן יש לנו את האיזור השקט והבטוח ביותר ובדרום כבר ממגנים את אשדוד".


פייגלין והחברים לרשימת הליכוד (צילום: עופר עמרם)

 

האם צריך לדבר עם סוריה?

"צריך לדבר עם כולם, השאלה על מה".

 

במסמך שפרסמה תנועתו של פייגלין באתרה באינטרנט מוגדר "חזון הגאולה", כמטרתו של העם היהודי, "הגשמתו המלאה של 'חזון הגאולה' בפועל, מחייבת תהליך של התחדשות ויצירה רוחנית-תרבותית בהיקף לאומי כולל ולכן מגדירה תנועת 'מנהיגות יהודית' את מטרתה באופן מעשי (אופרטיבית) ביעד ביניים: מדינת ישראל כמדינה יהודית לא רק בשמה אלא באופייה ובתכניה – מדינה הפועלת לאור השראתה של תורת ישראל ו'חזון הגאולה'. התנועה מקבלת כנקודת מוצא את המסגרת הפורמלית והחוקית של מדינת ישראל כפי שהיא היום".

 

רבנים מחוץ לפוליטיקה

עוד נכתב שם כי הצלחתה של ישראל תלויה בקשר עם "אלוקי ישראל", "התקשרותה המחודשת של התודעה הלאומית הישראלית עם אלוקי ישראל - הבוחר בעמו ישראל - היא תנאי הכרחי להמשך חיי העם בארצו. הצלחת היוזמה האנושית איננה אפשרית כלל בלי תפילה וציפייה להשלמתה ולהצלחתה מתוך ברכת שמים", נכתב במסמך. גם בעניין זה, מגלה פייגלין גמישות, לאחר היבחרו לרשימה, ואומר באופן חד-משמעי כי אין לערבב בין ההנהגה הדתית-רבנית, לבין ההכרעות הפוליטיות.

 

מה צריך להיות מקומה של ההנהגה הרבנית במדינת ישראל?

"אסור לה שתהיה מעורבת בפוליטיקה"

 

האם חוקי התורה צריכים להפוך לחוקי המדינה?

"אני מתנגד למדינת הלכה באופן נחרץ. אני כן רוצה לראות כיצד חוקי המדינה משקפים את הערכים הלאומיים שלנו".

 

מהי מדינה יהודית בעיניך?

"מדינת יהודית היא מדינה שערכי היסוד שלה הם ערכים יהודיים. באופן פרקטי זה הולך כמעט לכל כיוון, התנהגות של אדם לחברו, כל הנושא של חסד ועזרה הדדית. כל הנושא של נאמנות גם בתוך המשפחה וגם לארץ שלנו. נאמנות לחיילים שלנו שבשבי. ונאמנות לכל הערכים המקודשים שבזכותם נשארנו קיימים וחזרנו לארץ והקמנו את המדינה".

  

מי צריך לשבת בבית המשפט העליון?

"שופטים שמייצגים את כלל הערכים הקולקטיבי של האומה. אילו הבחירות היו נעשות היום בתוך בית המשפט העליון מרצ הייתה זוכה בכ-80 אחוז מהמנדטים. אנחנו צריכים מערכת דומה למערכת האמריקנית, שבה שופט עליון עובר שימוע ציבורי, מערכת שבסופו שלדבר מייצרת שופטים שמייצגים את ערכי האומה ולא את ערכי השמאל הקיצוני".

 

כיצד צריך להראות החינוך של ילדי ישראל?

"חייבים לתת דגש על נושא הזהות היהודית. צריכים להביא לכך שילדי ישראל ידעו להשלים את המשפט שמע ישראל. יכירו את הטקסטים הבסיסים בסידור ובתנ"ך, ואפרופו חג החנוכה המתקרב - יידעו מה זה מכבי, חוץ מקבוצת כדורסל".

 

מי אשם במצבם הנוכחי של בני הנוער?

"החינוך, או חוסר החינוך. ברגע שניתקנו בין העם ולבין זהותו קיבלנו את ההתדרדרות שאותה אנחנו חווים כל יום".

 

נראה כי הכניסה למרכז החיים הציבוריים גרמה לפייגלין להתמודד באופן ישיר עם הדימוי שלו בקרב חלקים רבים מהציבור. כאשר הוא נשאל לגבי הטענות שהוא דוגל בעמדות פשיסטיות, מדגיש פייגלין, "מי שמקשיב באמת למה שאני אומר, יודע שההפך הגמור הוא הנכון. העובדה שמצד אחד משמיצים אותי על כך שאני קורא למצפוניות ומצד שני קוראים לי פשיסט מראה שאנשים לא בוחנים את דעותיי, אלא רק מחפשים דרכים להשמיץ אותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
משה פייגלין
צילום: ירון ברנר
לשלוט בהר הבית עם חופש תפילה
צילום: רויטרס
מאמין לסאדאת
צילום: יעקב סער, לע"מ
צילום: ירון ברנר
לבנות מחדש את הגוש
צילום: ירון ברנר
מומלצים