שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הרב ליכטנשטיין למגזר: הפעילו מרות על הנוער

  ראש ישיבת הר-עציון ("הגוש") פרסם מכתב, שהגיע לידי ynet, בו הוא קורא להורים ולמחנכים בציבור הדתי לאומי לערוך חשבון נפש בעקבות אירועי השבוע שעבר בחברון. מחר: כנס מחאה של רבנים ואנשי רוח נגד "מעשי הנבלה שנעשו על ידי יהודים בערבים חפים מפשע"

  כמעט שבוע חלף מאז פונה 'הבית החוּם' בחברון, ואחד מבכירי הרבנים בציונות הדתית קורא להורים ולמחנכים לערוך חשבון נפש בעקבות התנהגות בני הנוער במקום. במכתב שמפרסם ראש ישיבת הר-עציון ("הגוש") הרב אהרון ליכטנשטיין הוא מביע את מחאתו לאירועים בחברון, ומכנה אותם "חילול השם המקודש, שהוא גדול מכל העונות". המכתב נשלח לעשרות ראשי ישיבות בכל הארץ, והוא יוקרא מחר (יום ה') במלואו בכנס חירום שיתקיים בירושלים. 

   

  "כל כולנו המומים וחפויי ראש לנוכח משמע ומראה המאורעות הקשים והטרגיים המתחוללים בימים האחרונים בחברון", כתב הרב ליכטנשטיין, "מבכים אנו את המציאות הכללית השוררת בשטח ואת המצב הרוחני האישי המאפיין רבים, מהם צעירים וצעירות למדי, המובילים והמובלים על ידה. בד בבד, אנו מוחים בתוקף נגד כיווני ההתבטאות והפעולה האלימים שהתגלו. כיוונים אלה אינם מקדמים את המפעל הציוני אלא מסיגים אותו אחורה. הם פוגעים בחוסנה המוסרי והתורני של מדינת ישראל כלפי פנים, משחירים את תדמיתה כלפי חוץ וחותרים מתחת למעמדה המדיני והבטחוני כאחד". 

   

  ראש ישיבת הגוש מוסיף כי "מעבר לכל וחמור מכל בתרחיש הקיים, יש בו, כלשון הרמב"ם, 'חילול השם המקודש שהוא גדול מכל העונות'". לדבריו, לא מדובר אך ורק בפגיעה ב"יחסי הציבור" של הקדוש ברוך הוא אלא ב"כרסום בקדושת השם העצמית ובמלכות שמים שהוא מייצג, בדילול תכניו ובהשחתת קדושתו וטהרתו".

    

  "נחפשה דרכנו"

  הרב ליכטנשטיין פונה במכתבו להורים והמורים של "הצעירים הלוקים כיום באבדן דרך", ודורש מהם למלא את חובתם האישית והציבורית ולהפעיל סמכות ומרות שישקמו את תודעת האחריות והמשמעת המוסרית והתורנית בקרב הנוער. גם ל"קברניטי המחנה הדתי-לאומי ומעצבי מערכיו החינוכיים" הוא קורא לעשות חשבון נפש, וכותב: "אנו פונים אליכם בדרישה לא פחות ברורה: 'נחפשה דרכינו ונחקורה'".  

   

  על המחלוקת המשפטית סביב הבעלות על הבית בחברון כתב הרב:

  "אין בכוחנו ואין זה מתפקידנו לשבת על מדין וללבן הסוגיות המשפטיות הכרוכות בפרשה ולנקוט לגביהן עמדה ברורה ומוסכמת". עם זאת הוא מבהיר כי "אין בכל הנאמר לעיל משום אימוץ תפיסה זו או אחרת ולא משום הסכמה עם כל מה שיזמו מערכות אכיפת החוק, ויש לצפות שמערכת זו, לשלוחותיה, תעשה אף היא חשבון נפש לבחון מניעי החלטותיה והדרכים שננקטו ליישומן".

   

  מכתבו של הרב ליכטנשטיין יוקרא מחר במלואו בכנס חרום שיתקיים בירושלים בהשתתפות רבנים, אנשי ציבור ואנשי רוח. תחת הכותרת "לא ניתן לבנים סוררים לחלל את עיר האבות" מבקשים המארגנים למחות על "מעשי הנבלה שנעשו על ידי יהודים בערבים חפים מפשע". לטענתם, "ירי ללא אבחנה, שריפת בתים וחילול קברים של ערבים על ידי יהודים, מנוגדים לדרכה של תורה, ויש בהם חילול השם שהוא גדול מכל העוונות". 

   

  האירוע יתקיים בבית הכנסת "ידידיה" שבשכונת בקעה בחסות משותפת של הקהילה המקומית, פורום י"ב בחשוון, נאמני תורה ועבודה, תנועת עוז ושלום-נתיבות שלום, בינה וציונות דתית ריאלית.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  הרב אהרון ליכטנשטיין
  צילום: אלכס קולומויסקי
  פינוי הבית בחברון
  צילום: AFP
  המעצרים
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים