שתף קטע נבחר

חשש לחיי אדם: נדחתה הצעדה באום אל-פאחם

המשטרה החליטה לדחות את תהלוכת אנשי הימין שתוכננה למחר, בעקבות מידע מודיעיני על כך שקיצונים ערבים יעשו שימוש בנשק חם ועל הפרות סדר קשות. בעיר הביעו שביעות רצון, ובן-גביר מחה: "זה ביזיון בית משפט"

חומר הנפץ נוטרל, לפי שעה. בתום הערכת מצב שהתקיימה הבוקר (יום א') במחוז הצפוני של המשטרה, הוחלט לדחות את תהלוכת אנשי הימין שתוכננה להתקיים מחר באום אל-פאחם. במשטרה התקבל בימים האחרונים מידע מודיעיני, על צפי להפרות סדר קשות, וחשש לחיי אדם בשל שימוש בנשק בידי קיצונים ערבים.  

 

קצין בכיר במשטרה אמר ל-ynet כי על רקע המידע, הוחלט לדחות את הצעדה ולקיים בעוד שבועיים הערכת מצב נוספת ובה יוחלט על מועד אחר. בין השיקולים שייבחנו יהיו הבחירות הקרובות לכנסת, שכן פוליטיקאים מנסים לעשות רון פוליטי מהתהלוכה. כמו כן, תיבחן התהלוכה על רקע הרגיעה בעזה, והחגים הקרובים - חנוכה וחג המולד. "הפרות סדר הן דבר שאפשר להתמודד עימו אך כאשר הצפי מדבר על פגיעה בנפש נכון היה לבטל בעיתוי הזה את התהלוכה", אמר הקצין.

 

הבוקר התכנס בעיריית אום אל-פחם פורום של ראשי רשויות מן האזור, ובעיר קיבלו את ההודעה על החלטת המשטרה בשמחה רבה. "זו החלטה נבונה. אני מקווה שההחלטה תוביל לביטול של התהלוכה ולא רק לדחייתה", אמר ממלא מקום ראש עירית אום אל-פחאם, עו"ד מוסטפא סוהיל. 

 

בתגובה להחלטה, אמר בן-גביר ל-ynet: "זהו ביזיון לשלטון החוק, היום הוכח סופית כי המשטרה לא שולטת באום אל-פאחם. אנחנו מבינים שדיכטר החליט לדחות את הצעדה משיקולים פוליטיים בפריימריז של קדימה". בן-גביר: "אנחנו מתכוונים לפנות לבית המשפט ולבקש שיעצור את השר דיכטר ומפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, בגין בזיון בית המשפט".

 

בחודש אוקטובר אישר בית המשפט העליון את הצעדה, בעקבות עתירתם של פעילי הימין הקיצוני ברוך מרזל ואיתמר בן-גביר. המשטרה הסכימה לקיים את התהלוכה במסלול סמוך, ולא במרכז העיר. השב"כ הביע חשש שאפילו צעדה במסלול סמוך תגרום להתלהטות יצרים, לא רק באום אל-פאחם, אלא גם במקומות נוספים בארץ. במהלך הדיון העיר השופט אדמונד לוי לנציגי הפרקליטות: "אתם זוכרים שאום אל-פאחם זה בשטח השיפוט של מדינת ישראל".

 

ראשי יישובים יהודיים התנגדו לתהלוכה 

ביום חמישי האחרון התקיימה בלשכתו של השר לביטחון פנים אבי דיכטר הערכת מצב עם גורמי ביטחון שונים, בסיומה הוחלט להכריע רק יממה לפני מועד הצעדה המתוכנן. כעת, החליטו במשטרה כי מדובר בתהלוכה שעלולה להפוך בקלות להתלקחות שתבעיר את האזור.

 

לשר לביטחון פנים הועברה עצומה עליה חתמו עשרת אלפים איש, בבקשה לבטל את התהלוכה. בנוסף, בנוסף הגיעו פניות מראשי יישובים יהודיים הסמוכים לאום אל-פאחם, אנשי עמותות שונות ותנועות שלום, שהבטיחו כי מחר תוצב בכניסות לעיר שרשרת אנושית של יהודים וערבים.

  

באום אל-פאחם סיפרו שהעירייה הוצפה בסוף השבוע בעשרות פניות אל אזרחים יהודים שביקשו לדעת כיצד אפשר לבקר ולעזור חלקם אף הבטיחו למנוע מבן-גביר ומרזל להיכנס למקום. בין הפונים היו גם אנשי עמותת "סיכוי" שיקיימו במהלך סוף השבוע הקרוב בשיתוף עם העירייה אירועים תיירותיים עבור המבקרים המבקשים להביע את תמיכתם בתושבים המקומיים. "עיריית אום אל פאחם פותחת את הבתים והלבבות לכל אלו המבקשים לבוא להתארח ולברך אותנו לרגל החג", אמר ראש העיר, שייח חאלד חמדאן, על רקע ציון אירועי חג הקורבן. 

 

שורה של קבוצות ביניהן מרצ, התנועה הקיבוצית, שלום עכשיו, המועצות האיזוריות מגידו ומנשה קראו למנוע את צעדת פעילי הימין. יו"ר פורום ראשי הרשויות בואדי ערה אילן שדה אמר, "צעדת פעילי הימין היא חומר נפץ שיכול לגרור את האיזור והמדינה כולה להתנגשויות אלימות. אסור לתת לקומץ קיצונים להרוס את יחסי האחווה שבנינו באזור".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן-גביר לא יגיע לאום אל-פאחם. בינתיים
צילום: גיל יוחנן
אום אל-פאחם
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים