שתף קטע נבחר

מלכת השלג: סקי בצרפת

במשך שנים שלטה צרפת בתעשיית הסקי העולמית ובקרב הקהל הישראלי בפרט. עכשיו היא במלחמה קשה עם המתחרות ממזרח, אבל לא מוותרת בקלות. מדריך לאתרי הסקי בצרפת, כולל יתרונות וחסרונות

צרפת היא מעצמת סקי במלוא מובן המילה. יש בה אתרי סקי ברמה הגבוהה ביותר, שגולשים מתקדמים יידעו להעריך, לצד מערכת משומנת של בתי ספר לסקי, הנותנים תשובה גם לגולשים בצעדיהם הראשונים. אתרי הסקי הצרפתים נמצאים בגובה רב, ומכאן שתנאי השלג בהם מעולים ועונת הסקי ארוכה יחסית. אין זה פלא שצרפת מחזיקה בשני אתרי הסקי בעלי מרחב הסקי המקושר הגדול ביותר בעולם כולו. 

  

בצרפת יש את הריכוז הגבוה ביותר של קלאבים, המציעים לגולש את "הכל תחת קורת גג אחת". עד לפני מספר שנים, כשהסקי היה נחלתם של ישראלים מעטים, היתה צרפת האופציה העיקרית והמועדפת על הגולשים הישראלים, אשר חלקם הגדול ראו בקלאבים אפשרות נוחה לבילוי חופשת הסקי שלהם. כיום הולכת צרפת ומאבדת בהדרגה את מקומה, עקב הנטייה ההולכת וגוברת של הישראלים "לצאת מהקלאבים" לטובת נסיעה בדילים, קבוצות מאורגנות או בארגון עצמי. עכשיו צריכה צרפת להתחרות עם שכנותיה ממזרח, והתחרות לא קלה.


גולש מחוץ למסלול בלז ארק (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

  

הטוב, הרע והמיוער

יתרונה של צרפת נובע מכך שכמעט כל אתרי הסקי שלה נבנו כ"כפרי סקי" מודרניים, במיוחד לצורך כך, והם מעניקים לגולש נוחות מירבית. המלונות ודירות האירוח בנויים גבוה על ההר, רובם ממש "על המסלולים". הגולשים יוצאים הישר מדלת המלון אל מסלולי הסקי ומעליות הסקי, ובסוף היום גולשים חזרה "הביתה", מה שנקרא Ski in/Ski out. כאן הכל קרוב ואין צורך לנסוע ברכב ממקום למקום. זאת בניגוד לשכנותיה ממזרח - שווייץ, איטליה ואוסטריה, שם נבנו אתרי הסקי מעל לעיירות הקיימות שבעמק, והגולשים עולים כל בוקר ברכבלים מהעיירה לאתר הסקי.

 

אולם יש הרואים בכך דווקא חסרון. בעוד העיירות במדינות השכנות שמרו על צביונן הכפרי, כפרי הסקי הצרפתים הם פעמים רבות "ערי בטון" מכוערות למדי, של מלונות ובתי דירות ענקיים, שלצורך בנייתם גולחו היערות שהיו על ההר. מי מכם שרוצה לחוות את האווירה האותנטית בכפרים האלפיניים, תוך שהוא מתחכך בתושבים המקומיים שגרים בהם, לא ימצא זאת במרבית אתרי הסקי הצרפתיים.

  

צרפת זכתה לכמה מהפסגות הגבוהות ביותר של האלפים, בהן פסגת המון בלאן, שהיא הגבוהה ביותר באירופה המערבית כולה. אתרי הסקי הצרפתים גבוהים מאוד, עם מסלולים רבים מעל גובה 2000 מ', עובדה המעניקה להם שלג איכותי ועונת סקי ארוכה יותר. וגם כאן, הגובה הוא לא רק יתרון. מבחינת הנופים יש בכך גם חיסרון. מעל גובה אלפיים מטרים מרבית הצמחייה והעצים נעלמים, ומה שנשאר אלה מרחבי שלג עצומים, המכונים בפי רבים "מדבריות שלג" - זאת לעומת האתרים במדינות השכנות, שיש בהם הרבה עצים והם מוסיפים רבות ליופיו של האתר. עם זאת, לא כל האתרים בצרפת הם מדבריות שלג, וגם בה יש אתרים עם עצים רבים, דוגמת אתרי הסקי קורשוול ושאמוני.

 

האתרים הצרפתיים ידועים בתחזוקה המעולה שלהם, במעליות המודרניות וברמה הגבוהה של כל השירותים הנלווים, כמו השכרת ציוד, הדרכה, שירותי חילוץ והצלה, עזרה ראשונה, טיפול רפואי, ועוד. ולא פחות חשוב, אוהבי האוכל הצרפתי האנין ייהנו כאן מאוכל מעולה, בתנאי כמובן שלא מפריע להם שבשולחן מולם אוכלים צפרדעים.

 

ומה עושים כששוקעת השמש

מי שהבילוי שלאחר הסקי (אפרה סקי) חשוב לו, יעדיף אולי את האתרים של דוברי הגרמנית, שם החגיגות הליליות סוערות הרבה יותר. לאלה מביניכם שיבחרו ללון באחד הקלאבים לא אמורה להיות בעיה - קלאב מד יספק לכם הופעות, גם אם בעיני רבים מטופשות מעט, ואילו בקלאבים של UCPA תיהנו מאווירה צעירה ותוססת. התנאים בשתי רשתות הקלאבים הללו בדרך כלל אינם מפנקים במיוחד, בעיקר ב-UCPA, המיועד לצעירים, שם המגורים הם בתנאי אכסנייה, והמחירים זולים יותר.

 

מתי לא כדאי להגיע לסקי בצרפת

לצרפתים שתי חופשות במהלך החורף, במהלכן יוצאים רבים מהם לחופשות סקי באתרים המקומיים. עדיף לא להגיע בתאריכים אלו, מאחר והמחירים גבוהים, האתרים עמוסים והכבישים עלולים להיות פקוקים. החופשות העיקריות של הצרפתים הן חופשת חג המולד (מתחילה בסביבות 20 בדצמבר ומסתיימת בתחילת בינואר) וחופשת החורף (נמשכת כשבועיים בתאריכים שונים בכל איזור בצרפת, במהלך פברואר ותחילת מרץ). למידע על תאריכי החופשות מדוייקים בצרפת


מראה השקיעה מוואל ד'איזר (צילום: AFP)

 

סקירת אתרי סקי חלקית בהחלט

אם השתכנעתם לצאת לסקי בצרפת, או אם הייתם כבר במדינות השכנות ואתם רוצים לטעום משהו אחר, בואו נכיר את אתרי הסקי הצרפתים. זהו מדגם של האתרים הבולטים והפופולריים יותר.

 

האלפים הצרפתים נמצאים בפינה הדרום-מזרחית של צרפת, בקרבת הגבול עם שווייץ ואיטליה. שדה התעופה הקרוב ביותר למרבית אתרי סקי הוא שדה התעופה של ז'נבה. אליו מגיעות מספר טיסות בשבוע מישראל בעונת הסקי, חלקן טיסות שכר זולות. גם שדה התעופה של גרנובל הוא אופציה נוחה ואף קרובה יותר לאתרי הסקי הדרומיים. האתרים הקרובים ביותר לז'נבה, הנמצאים במרחק נסיעה של כשעה וחצי, הם שאמוני ואזור הסקי פורט דו סוליי.

 

פורט דו סוליי (Portes du Soleil)

מרחב סקי ענק, אחד משני הגדולים בעולם כולו, המאגד 14 אתרי סקי משני צדי הגבול הצרפתי-שווייצרי. בצד הצרפתי ישנם שמונה אתרים, שהגדול בהם הוא אבוריאז', ואילו בצד השווייצרי עוד שישה אתרים. כל האתרים מקושרים עם מסלולים ומעליות, מה שיוצר מרחב סקי אחד ענק, עם מסלולים באורך 650 (!) קילומטרים. הנקודה הגבוהה ביותר באתר המשותף היא בגובה 2,466 מ'. הגיוון במסלולים הוא עצום וכך גם הגיוון בנופים, החל מעיירות שווייצריות קטנות ופסטורליות ועד לכפרי סקי סופר מודרניים בצרפת.

 

  • סקי פס לשישה ימים לפורט דו סוליי: בשיא העונה: 200 אירו למבוגר, 134 אירו לילד. מחוץ לעונה: 170 אירו למבוגר,  114 אירו לילד (ניתן למצוא מלונות המעניקים הנחה בקנייה דרכם). אתר אינטרנט

 

אבוריאז' (Avoriaz)

אחד מאתרי הסקי של מרחב פורט דו סוליי, בצידו הצרפתי של הגבול עם שווייץ, שגובהו 2,466 מ'. כפר הסקי, שנבנה בגובה 1,800 מ', הוא בעל עיצוב חדשני עם גישה נוחה למסלולים ולמעליות. בהשוואה לכפרי סקי אחרים בצרפת הוא נבנה תוך התחשבות בסביבה - אין כניסה למכוניות והרחוב הראשי הוא פשוט מסלול סקי ירוק. האתר מתאים למתחילים ולמתקדמים כאחד. גולשים מנוסים ואוהבי אקסטרים ייהנו כאן ממסלול שחור אתגרי במיוחד הנקרא “Swiss Wall” (בצרפתית: Le Mur Suisse), הבנוי על מצוק בעל שיפוע תלול ביותר, אחד התלולים באירופה כולה.

 

  • סקי פס לאתר הסקי אבוריאז' בלבד ניתן לרכוש רק לחצי יום עד יומיים. יומיים יעלו 60 אירו למבוגר, 40 אירו לילד. לתקופה ארוכה יותר יש לרכוש סקי פס למרחב פורט דו סוליי כולו. אתר אינטרנט

  

שאמוני (Chamonix)

העיירה שאמוני ואתר הסקי שלה שוכנים למרגלות פסגת המון בלאן, הפיסגה הגבוהה ביותר באלפים ובמערב אירופה כולה - 4,810 מטרים של הוד והדר (לאחרונה בוצעו מדידות מחודשות ש"הגביהו" את הפסגה במספר סנטימטרים נוספים). זהו אתר ותיק ויוקרתי, אשר התברך במסלולים ארוכים במיוחד. גובהם הרב של המסלולים, שהגבוה שבהם מתחיל בגובה 3,843 מ', מבטיחים תנאי גלישה טובים גם בתחילת מאי (כדי להגיע לגובה זה יש צורך בסקי פס המורחב "Mont Blanc"). מדרונות שאמוני מיוערים ברובם והוא נחשב לאחד האתרים בעלי הנופים היפים ביותר באירופה. שאמוני היא עיירה גדולה ותוססת, אשר סביבה פזורים מסלולי הגלישה, המחולקים על פני מספר אזורים שונים. שאמוני נמצאת במרחק של שעה נסיעה מז'נבה, וזהו עוד יתרון גדול של האתר. האתר יוקרתי והמחירים בהתאם. אם אתם גולשים מתחילים תשאירו את שאמוני לפעם אחרת, מאחר וממילא לא תנצלו את כל מה שיש לאתר להציע.

 

  • סקי פס לשישה ימים לשאמוני בלבד: 192 אירו למבוגר, 154 אירו לילד. סקי פס מורחב "מון בלאן": 235 אירו למבוגר, 188 אירו לילד. אתר אינטרנט

 

אם נמשיך וניסע דרומה נמצא ריכוז עצום של אתרי סקי, הפרוסים על הפסגות הגבוהות. קבוצת האתרים הזו מרוחקת שלוש-ארבע שעות נסיעה מז'נבה ומגרנובל.


שאמוני ופסגות האלפים ברקע (צילום: ויז'ואל/פוטוס) 

 

שלושת העמקים (Les Trois Vallées)

אחד משני אזורי הסקי המקושרים הגדולים בעולם (באורך המסלולים), המציע מסלולים באורך 650 ק"מ. המרחב הענק הזה נוצר מחיבור של ארבעה אתרי סקי, שכל אחד מהם בפני עצמו אינו קטן כלל. הארבעה הם: ואל תורן, לה מנוייר, מריבל וקורשוול. בשני האתרים הראשונים, העיירות הן "ערי בטון" שלא ניחנו ביופי רב, ואילו בשני האחרונים, העיירות בעלות אופי אותנטי יותר, ולכן גם מבוקשות, יוקרתיות ויקרות יותר.

 

  

טין (Tignes)

אתר בעל גובה מרשים של 3,450 מטרים, המבטיח עונת הגלישה ארוכה, אפילו עד תחילת מאי. על קרחון La Grande Motte , שהוא חלק מהאתר, ניתן לגלוש כל השנה. האתר מחובר לאתר השכן ואל ד'איזר, ויחד הם יוצרים את מרחב הסקי אספס קילי (Espace Killy), עם מסלולים באורך כולל של 300 ק"מ. חסרונו של האתר בעיני רבים הוא בהיותו "עיירת בטון" ובמיעוט הצמחייה שבו.

 

 

ואל ד'איזר (Val d'Isère)

שותפו של טין למרחב אספס קילי, נהנה ממספר קרחונים, שבשניים מהם ניתן לגלוש גם בקיץ (או לפחות בחלק מהקיץ). בניגוד לאתר השכן טין, ואל ד'איזר היא עיירה אלפינית יפה.

 

  

לה פלאן (La Plagne)

אתר גדול, הנהנה ממסלולים בגובה רב מאוד (3250 מ'), שאורכם 225 ק"מ. אם זה לא מספיק לכם תוכלו לעבור עם מעלית קרון לאתר השכן לז ארק וליהנות מעוד 200 ק"מ של מסלולים. שני האתרים יחדיו יוצרים את מרחב הסקי המשותף פרדיסקי (Paradiski), שבו מסלולים באורך של 425 קילומטרים. בלה פלאן יש עשרה כפרי סקי נפרדים, אשר שישה מתוכם נבנו במיוחד, ולכן אינם מצטיינים ביופי רב, ואילו ארבעה נוספים הם כפרים אותנטיים יפים יותר. בכפר Aime La Plagne, שגובהו 2100 מ', נמצא מועדון ענק של קלאב מד, שהוא יעד אהוב מאוד על ישראלים רבים. Vanoise Express, המעלית המקשרת את לה פלאן עם לז ארק, שנסגרה בעונת הסקי 2007-8 עקב בעיית בטיחות, תחזור לפעול עם פתיחת העונה בדצמבר 2008.

 

  • סקי פס לשישה ימים ללה פלאן: 203 אירו למבוגר, 152 אירו לילד, סקי פס לפרדיסקי: 243 אירו למבוגר, 182 אירו לילד. אתר האינטרנט

 

לז ארק (Les Arcs)

שותפו של לה פלאן למרחב הסקי Paradiski, נופל ממנו אך מעט בגובהו (3,225 מ') והוא מציע מסלולים באורך 200 ק"מ. אתר זה מתאים במיוחד לגולשים מתחילים ולמשפחות. לאחרונה הוקם באתר כפר סקי חדש בגובה 1,950 מ'.

 

  • סקי פס לשישה ימים ללז ארק בלבד: 203 אירו למבוגר, 152 אירו לילד, סקי פס לפרדיסקי: 243 אירו למבוגר, 182 אירו לילד. אתר האינטרנט

 

אלפ דואז (L'Alpe d'Huez)

אחד מאתרי הסקי הגדולים ביותר באירופה (כאשר אנו משווים אתר אחד בודד ולא אתרים מקושרים), עם מסלולים באורך של 236 קילומטרים. האתר מגיע לגובה המרשים של 3,300 מ'. קרחון La Sarenne, שהוא חלק מהאתר, מאפשר גלישה בכל חודשי השנה כמעט. גולשים מתקדמים ימצאו כאן אתגר רציני, בדמות מסלול שחור שאורכו 16 קילומטרים. בסופי השבוע האתר עלול להיות עמוס למדי בגלל קרבתו (90 דקות) לעיר גרנובל (Grenoble).

 

  • סקי פס לשישה ימים לאלפ דואז: 203 אירו למבוגר, 145 אירו לילד. אתר האינטרנט

 

כאמור, זוהי רק סקירה חלקית של אתרי הסקי של צרפת. מידע על אתרים נוספים בצרפת תוכלו למצוא באתר האינטרנט סקי פראנס ובאתר האינטרנט IfYouSki. הערה: המחירים בכתבה נכונים לעונת 2008-2009.

 

  • לעוד כתבות על סקי

 

  • כרמית וייס היא עורכת אירופה, צפון אמריקה וסקי באתר GoTravel

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכי ותיקים
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
והכי טובים בחילוץ
צילום: רויטרס
מומלצים