שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: זולטן קלוגר, לע"מ

  משפחת עפיה

  מה הקשר בין מושיק עפיה למקצוע הרפואה? בית התפוצות ואנציקלופדיה ynet חושפים את שורשי שמות המשפחה של כולנו

  רגע לפני שהשפעת עושה בנו שמות, אנו רצים לרופאים להתחסן, ולרוקחים בשביל לרכוש תרופות. אך אם כיום זוכים הרופאים לא פעם למנת אלימות בתמורה לטיפולם, בעבר דווקא זכו לכבוד רב, ונשאו את שם מקצועם בגאווה לדורות הבאים. השבוע ב"השמות שלנו" נגלה כיצד הותיר מקצוע הרפואה חותם על משפחות עפיה, אבולעפיה וחכים.

   

  אתה מוצא שלושה שמות נקראים לו לאדם:

  אחד מה שקורים לו אביו ואמו

  ואחד מה שקורים לו בני האדם

  ואחד מה שקונה הוא לעצמו

  מדרש תנחומא פרשת ויקהל א'

   

  הזמר מושיק עפיה תוהה בשירו "הפצע שבלב" מי ירפאו, אך מפירוש שמו, אין למאוהב האומלל שום סיבה ללכת רחוק. השם עפיה הוא סיומת של אבולעפיה שמשמעו בערבית "אבי-הבריאות". השם הזה, על נגזרותיו ניתן לכל מי שעסק בריפוי חולים, יהודים ומוסלמים כאחד. 

   

  מסמכים מספרד מתעדים מספר גרסאות של השם שהופיעו כבר במאה ה-14 כאבן-עפיה, עפיה, אבולעפיה ואביג'אפייה. במאה שאחריה, כבר נמצאו גרסאות רבות יותר שהתפשטו לארצות אחרות, וכך ניתן למצוא במאה ה-15 את בּולָאפי באיטליה, ובאנגליה את בּוּלֵאפַיי. במאה ה-16 ביוון חי רופא וסופר בשם אהרון עפיה. 

   

  תרגומים לניבים שונים ושפות שונות הצמיחו שמות משפחה רבים כחכים שמשמעו גם רופא וגם אדם חכם בערבית. בעברית השם הוא אסא או רופא, וטביב בתימן. נגזרות השונות של השם חכים הניבו את אלפקים, פקין, אלפאקי ואלחקים כשמו של יצחק אלחקים שהיה רבה של מצריים בשנת 1517.   

  גם הרוקחים, שעמלו על השילוב הנכון לתרופה, קיבלו הכרה למעמדם. השמות קושקש או קוסקס בערבית משמעם פֶּרֶג וניתנו לאנשים שמכרו אופיום לצרכים רפואיים או רוקחים למיניהם.

   

  גם השמות עטר, עטאר ועטרי, שניתנו לעוסקים בכימיה וברקיחת חומרים שונים מתועדים במצרים, בספרד, במרוקו ובהולנד. בגרמנית השם הוא אפוטקר ובעברית השם הוא רוקח, כשמו של אחד ממיסדיי שכונת נווה צדק שמעון רוקח, שבנו ישראל רוקח, היה שר הפנים וראש עריית תל אביב, ואחיו, אליעזר רוקח, רכש את אדמות גיא אוני, הלא היא ראש פינה.

   

  נכתב בסיוע בית התפוצות ע"ש נחום גולדמן, ת"א. רוצים לגלות את משמעות שם המשפחה שלכם? - פנו לאתר בית התפוצות

   


   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                               לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ארז ארליכמן
  רק בריאות
  צילום: ארז ארליכמן
  בית התפוצות
  מומלצים