שתף קטע נבחר

זירת הקניות

אור אדום: כשל הניסיון לאחד בין המפלגות הירוקות

הציבור אינו יודע להבדיל בין "התנועה הירוקה" ו"הירוקים", שתי המפלגות הסביבתיות שיתמודדו בבחירות הקרובות לכנסת, אולם הניסיונות לאחד ביניהן כשלו. "הנושא הירוק לא עומד בראש סדר יומם", טוענים "הירוקים". "התנועה הירוקה": אין עם מי לדבר

"בשתי המפלגות יש אנשים טובים ואני לא מצפה מהאדם בבית להבין מה ההבדל ביניהם", אומר ל-ynet גורם במפלגת "הירוקים". אם תרצו, די במשפט הזה כדי לסכם את החיכוך המתעצם בין שתי המפלגות הסביבתיות שיתמודדו בבחירות הקרובות על קולות הבוחרים: "התנועה הירוקה" ו"הירוקים". ההתנגחות הזו הפכה היום (ג') לרשמית, עם ההודעה על מעבר של אנשי "הירוקים" בחיפה אל המפלגה היריבה.

 

ההצלחה בבחירות המקומיות סיפקה ל"ירוקים", בראשותו של פאר ויסנר, תחושה כי דרכם לכנסת סלולה. אלא שהקמת "התנועה הירוקה", שבחרה השבוע את רשימת המועמדים שלה שבראשה עומד ערן בן-ימיני, רוקנה מתוכן את ההבטחה הפרלמטרית. קיומן של שתי מפלגות יריבות, יודעים בשני הצדדים, עלול לחסל את התקווה שלראשונה בישראל, מפלגה ירוקה תהכן בכנסת.

  

לעת עתה, הניסיונות לאחד את שתי הרשימות כשלו - והניבו סדרת האשמות. בהודעה שפרסמו אמש "הירוקים" נמסר כי "המשא ומתן נכשל על רקע הבדלים אידיאולוגיים". במפלגה מאשימים את "התנועה הירוקה" בכישלון המגעים. "זו

תנועת שמאל קיצוני, שהציבה מראש תנאים באיזו קואליציה היא תהיה מוכנה לשבת", מאשימים גורמים במפלגה. "הנושא הירוק אינו עומד בראש סדר יומה אלא נדחק לשוליים".

 

אלא שלידי ynet הגיע מסמך פנימי של המפלגה, בו מובעת ביקורת קשה על התנהלות המשא ומתן. "מעולם לא היה 'צוות משא ומתן', שכן לא התנהל משא ומתן אלא ניסיון לגישור תחת מגבלות", נכתב במסמך. 

 

שמואל גלבהרט, יו"ר "הירוקים" בחיפה שעבר היום לרשימה המתחרה, בוטה אף יותר. "אף אחד, לא במפלגה ולא בציבור הרחב, לא מסוגל להצדיק את הריצה בשתי מפלגות, גם העצים והציפורים לא מבינים את זה. המכשול היחידי הוא ויסנר, ואני אומר את זה בצער כי האיש הקים את המפלגה". ואילו הדס שכנאי, מזכ"לית המפלגה, עדיין מאמינה באיחוד. "אני הגורם המפשר, המאזן, הדמוקרטי לעשות את החיבור בין שתי הקבוצות", היא מצהירה. "אעשה כל מה שאני יכולה, ואם זה לא יצליח אשקול את דרכי".

 

לדברי בכירי "התנועה הירוקה", המעריכים כי האיחוד אינו אפשרי עוד, "אין לנו כרגע עם מי לדבר ב'ירוקים'. הם מפוצלים, הם מפולגים, הם מסוכסכים, אחד מפיץ דברים כנגד השני. למרות שהנושא הירוק הוא נושא חם, אנחנו בטוחים שאם 'הירוקים' ייכנסו לכנסת הם יגמרו כמו הגמלאים".  

 

תגובת מפלגת "הירוקים" לטענות הועברה למערכת ynet. בשל התעקשות דובר המפלגה כי אם לא תפורסם במלואה אין לפרסמה כלל, היא איננה מופיעה בכתבה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הם שמאל קיצוני. ויסנר
הם מסוכסכים. בן-ימיני
מומלצים