שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  Acronis 2009 - חבילת אבטחה וגיבוי מלאה
  בית התוכנה Acronis שחררו זה עתה את Acronis True Image Home 2009, חבילת כלים מתקדמים לגיבוי ואבטחת מידע. מלבד הכלים שאנו מכירים מהגרסאות הקודמות, נוספו הפעם כמה כלים מלהיבים. נחמן גרשונוביץ בדק

  Image, הקרוי בעברית דימוּת, הוא צילום מלא ומדויק של המערכת, הדיסק הקשיח כולו, או המחיצה שנבחרה. את קובץ הדימוּת ניתן לפרוש לאחר מכן במקרים של פורענויות דיגיטליות, וכך לחדש בתוך דקות את תחנת העבודה. אחת התוכנות הידועות ביותר ליצירת גיבויי דימוּת היא Norton Ghost, מבית Symantec. אך לחבילה המוכרת הזו, יש מתחרה בשם Acronis. במשך השנים הלכה חבילת Acronis True Image Home (בקיצור ATIH) והתפתחה, האמינות והיציבות גברו, נוספו כלים שימושיים, עד שרגליה של Norton Ghost נדחקו מהמלוכה הבלבדית בתחום.

   

  כלי עזר למעבר בין מחשבים

  כבר בגרסאות הקודמות, העניקה ATIH סט של כלים מתקדמים לגיבוי ואבטחת מידע. המרכיב העיקרי הוא גיבויי דימוּת בטכנולוגיה השמורה בפטנט של Acronis, ניתן לגבות את הדיסק כולו, כולל מערכת ההפעלה וקובצי המשתמש, או לחילופין, ליצור עותק מדויק של מצב המערכת, ללא קובצי המשתמש. ניתן לגבות קבצים משתנים ומתווספים, כמו מסמכים, וידיאו, מוזיקה, תמונות ומכתבי דואר אלקטרוני; הגיבוי נשמר בארכיונים במגוון רמות דחיסה.

   

  כאשר מתקינים מחדש מערכת הפעלה, או עוברים למחשב אחר, לא תמיד פשוט להתקין ולהגדיר מחדש תוכנות עליהן עבדנו. ATIH מאפשרת גיבוי הגדרות של תוכנות נפוצות, כמו מיקרוסופט אופיס, נגני מדיה, תוכנות דואר אלקטרוני ודפדפנים. בעת מעבר למחשב אחר, או התקנת המערכת מחדש, ניתן לשחזר את ההגדרות בקלות, ולחסוך זמן ותסכול על הגדרה מחדש.

   

  בעזרת ATIH התוכנה אפשר לבצע הגירה מקשיח אחד לשני, או שיבוט של הכונן הקיים. אלה נעשים בעזרת כלי שכפול הדיסק הקשיח כולו, ופריסתו על הקשיח החדש, כולל פריסה על הרכבי חומרה חדשים. כלי זה הקרוי Acronis Migrate Easy, נמכר בנפרד תמורת כ-40 דולרים, ומצורף ללא תוספת תשלום לחבילת ATIH.

   

  ATIH מכיל גם פתרון נחמד לשמירת הפרטיות שלכם, לבעיה שרבים לא מודעים לה. אם השתמשתם במחשב מושאל או מסרתם את המחשב הישן שלכם, הדיסק הקשיח עלול להכיל, מתחת לשכבות של קבצים חדשים, את אלה הישנים יותר שהם כביכול מחוקים, מידע רגיש כמו פעולות חסויות, סיסמאות, פרטי אשראי וחשבונות בנק. יש אנשי טכנולוגיה, כמו ברוס שנייר, שטוענים שרק שבעה פרמוטים של הדיסק הקשיח, מנקים אותו לחלוטין, ויש חולקים, כמו פיטר גוטמן, לדוגמה, שטוען שרק לאחר 35 מעברים לא ניתן עוד לחלץ ממנו חומר. על כל פנים, Acronis מציעה ניקיון עמוק שלא משאיר שום זכר לתוכן. הכלי הזה, Drive Cleanser, נמכר גם בנפרד תמורת כ-50 דולרים.

   

  כלי אבטחה שימושיים נוספים הם מגרסה, שמשמידה קבצים מסומנים, במגוון אלגוריתמים שלא משאירים מהם זכר; וכן ניקוי המערכת, מאפשר לשמור על הפרטיות במחיקת עקבות שונים שנותרים ברחבי מערכת ההפעלה. ATIH מאפשרת יצירת תקליטור אתחול למקרי חירום, ובו כלי שחזור ופריסה מחדש של ארכיונים קיימים.

   


  מחיצות ב-ATIH (צילום מסך)

   

  מה חדש בגרסת 2009?

  בזירה החיצונית: ממשק התוכנה עוצב מחדש, הוא מרהיב ופרקטי, תואם ויסטה. כל הכלים זמינים באופן נוח ומהיר מתוך תפריטי נושא; ביצוע הפעולות עובר מבעד לאשפים נוחים ואינפורמטיביים, עליהם תמיד ניתן לדלג, כמובן; בנק מידע מלא בטיפים, מדריכים ועזרה מיידית, מותקן יחד עם התוכנה, בו ניתן להיעזר בכל חלון ובכל פעולה, מבלי להזדקק לגישה לאינטרנט.

   

  הגנה בלחיצת כפתור: פיצ'ר חדש שיהיה נוח במיוחד למתחילים. מיד לאחר ההתקנה, עם ההפעלה הראשונית של ATIH, מוצע למשתמש להפעיל את 'הגנה בלחיצת כפתור' (One-click protection). באופן אוטומטי, התוכנה תבצע גיבוי של ה-System Volume, תיקייה מוסתרת בה נשמרים מידע ונקודות שחזור של 'שחזור המערכת', וכן את ה-MBR, רשומת האתחול הראשית, שהיא שורת פקודות חיוניות לאתחול מערכת ההפעלה.

   

  התוכנה גם תחליט היכן לשמור את הגיבוי, ובאיזה שעות לגבות אותו מחדש מכאן והילך. ניתן לשנות שני פרמטרים אלה.

   

  חיפוש בתוך גיבוי: התוכנה מתממשקת עם החיפוש השולחני של גוגל וכן עם החיפוש של חלונות (WDS). ניתן לאנדקס את תוכן קובצי הגיבויים, ואז לחפש בתוכם קבצים מסוימים. יעיל בכל מקרה של וירוס הרסני או מחיקה בשוגג של קובצי עבודה ספציפיים. כך מתאפשר איתור מהיר של הקובץ הדרוש, ושחזור שלו בתוך רגעים.

   

  שמירה בפורמט ארכיון והגנה: באופן רגיל ATIH שומרת את קובצי הגיבוי בפורמט tib, החסכני במקום וכן נעזרת במבנה מסד הנתונים של קובץ שטוח (Flat File). בגרסה החדשה, ניתן לשמור את כל הגיבוי בפורמט הארכיון הנפוץ ביותר, ה-Zip. הדבר יאפשר לפתוח אותו, ולחלץ מתוכו קבצים, גם מבלי להריץ את ATIH, או במחשב עליו היא כלל לא מותקנת; ניתן להצפין את הגיבויים כדי להרחיק עיניים זרות.

   


  תיזמון משימות ב-ATIH (צילום מסך)

   

  ניהול קובצי גיבוי: ניתן להגדיר את שמירת את קובצי הדימות, או ה-Zip, לכונן רשת, התקן זיכרון נייד, שרת FTP, כל כונן חיצוני או פנימי; ניתן להגדיר נפחים מרביים לקבצים, וכך להתאים אותם לצריבה אוטומטית לתקליטורים, DVD או בלו-ריי; אפשר למחוק גיבויים ספציפיים מתוך קובצי ארכיון קיימים, מבלי לסכן את תקינות הארכיון כולו.

   

  מצב ניסיון והחלטה: במקום להשתמש במכונה וירטואלית, או בארגזי חול למיניהם, שאמינותם ונוחות העבודה עמם אינן מן המשובחות, מציעה ATIH חלופה מושלמת: מצב 'נסה והחלט' (Try&Decide). בתחילה יש להגדיר שטח פנוי בדיסק הקשיח, עליו יבוצעו הניסויים. ברגע שנכנסים למצב נסה והחלט, המערכת נראית ומתפקדת כרגיל, אולם כל השינויים נשמרים בשטח הנסתר שהגדרנו בתחילה.

   

  מצב זה מתאים לביצוע פעולות שאינן נבונות לחלוטין, כמו הורדת קבצים מאתרים לא מוכרים; או פתיחת קבצים מצורפים למכתבי דואר אלקטרוני שהגיעו ממקורות חשודים; התקנת תוכנות שאנו לא בטוחים שנרצה להוסיף ולהשתמש בהן, או רק לשם הניסיון. וכן הלאה.

   

  בסיום הפעולות ניתן להחליט לפי מצב המערכת, אם ברצוננו להחיל את השינויים, או לבטל אותם. בכל מקרה, תבוצע הפעלה מחדש של המערכת, וההחלטה שלנו תיושם במהלך האתחול. אם החלטנו לבטל, שום שינוי לא יופיע, והכל יחזור לקדמותו. התוכנה מציגה באופן ברור, את הזמן שעבר מתחילת הניסוי, ניתן לערוך ניסוי שיימשך ימים או שבועות, וכן את המקום הפנוי שנותר על הכונן הווירטואלי שהוגדר בתחילה. מצב ניסיון והחלטה בגרסת 2009, תומך בהפעלות מחדש וכיבוי מערכת.

   

  עוד משהו?

  להלן אפשרויות נוספות שראויות לאזכור, חלקן כבר הופיעו בגרסאות קודמות, חלקן מחודשות או משופרות. קִטלוג אוטומטי ומפורט, בתבנית של לוח-שנה, עם כל הפעולות שבוצעו והארכיונים שנוצרו; תמיכה בגיבויים משלימים, של הקבצים החדשים או קבצים ששונו מאז הגיבוי האחרון (Incremental / Differential); אסטרטגיות גיבוי מגוונות; תזמון גיבוי חכם, בו התוכנה נכנסת לפעולה בזמן שהמשתמש לא פעיל, או בעת יציאת או כניסה למערכת; הרצת 'הגדר ושכח', בו הגיבויים נעשים ומתוזמנים באופן אוטומטי לחלוטין.

   

  ATIH מוטמעת בתהליך האתחול של מערכת ההפעלה. במקרה של התרסקויות חמורות, ניתן לפתוח בשחזור המערכת, על-ידי הקשה על F11, עוד לפני שמערכת ההפעלה התחילה לרוץ.

   

  עוד תכונות

  לחיסכון במקום, מבוצע איחוד אוטומטי של ארכיוני גיבוי ישנים, מבלי לפגום בתקינותם. ניתן להגדיר קבלת דואר אלקטרוני או מסר מיידי במסנג'ר, על סיום פעולות התוכנה. שימושי עבור מתחזקי רשתות, או משתמשים שמריצים פעולות ועוברים בינתיים אל מחשב אחר. אשף הוספת דיסק קשיח, מאפשר לחבר דיסק נוסף למחשב, לפרמט אותו ולהגדיר מחיצות בנוחות ובמהירות.

   

  לסיכום

  תוכנת ATIH מטפלת במיומנות ואמינות בכל הקשור לגיבויים מתקדמים, דימוּת, העברת מערכות ממחשב למחשב. מספקת כלים חשובים לאבטחת מידע. היא ידידותית ומאירת עיניים גם למשתמש המתחיל. התוכנה תומכת במערכת הפעלה חלונות XP 2SP ומעלה, XP X64, ו-Vista.

   

  Acronis True Image Home 2009

  ציון: 

  גרסת ניסיון: להורדה מכאן, פעילה במלואה למשך 15 יום.

  גודל הקובץ: 87.5 מגה-בייט.

  רישיון: 49.99 דולרים.

   

  לאתר הבית של התוכנה

   

  יתרונות: מספקת מגוון כלי גיבוי ואבטחה תחת קורת גג אחת; קלה לשימוש גם למתחילים; תג מחיר תחרותי.

  חסרונות: התוכנה לא מאפשרת שמירת הגדרות של מספר רב של תוכנות נפוצות; מצב 'נסה והחלט' מאט את המערכת בעת גלישה באינטרנט.

  שורה תחתונה: לקחנו הביתה.

   

  נחמן גרשונוביץ הוא סופר חרדי וחוקר בין-תחומי, באתרו האישי 'ספרא וסייפא' הוא כותב סיפורים והומור לצד מגוון מתחומי החיים והטכנולוגיה, וגם ממציא טכנו-מיתוסים .

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים