שתף קטע נבחר

הפד קיצץ את הריבית לשפל היסטורי - 0.25%

יו"ר הבנק המרכזי בארה"ב, בן ברננקי, שקיצץ את הריבית מ-1%, לטווח של 0%-0.25%, הבהיר: התחמושת שלנו לא אוזלת, ונבחן שימוש בכלים נוספים כדי להמריץ את הכלכלה

הפדרל ריזרב (הבנק המרכזי של ארה"ב) הוריד אמש (ג') על קיצוץ הריבית ב-0.75% לטווח של 0%-0.25%,  שפל של כל הזמנים. זאת, בניסיון לעצור את ההידרדרות הכלכלית במדינה. טרם למהלך הדרמטי הריבית עמדה על 1%, והדעות היו חלוקות באשר לצעדי הפד: כלכלנים רבים העריכו כי הפד יוריד את הריבית ב-0.5% ל-0.5%, אך היו שצדקו בהערכתם - שהקיצוץ יהיה דרמטי יותר. 

 

לאחר הקיצוץ עומדת ריבית ארה"ב על הרמה הנמוכה ביותר מאז החלו הרישומים ב-1954. החלטת הפד צפויה להוביל לירידה בריבית הפריים שנותנים הבנקים ללווים, שעמדה טרם ההחלטה על 4%. צעד זה צפוי להקל על מחנק האשראי לעסקים וצרכנים כאחד.

 

במאבק במיתון שהחל בדצמבר שעבר, הפד קיצץ כבר את הריבית מספר פעמים, חלקן דרמטיות ופתאומיות. לדברי כלכלנים, האפקט של הורדת ריבית נוספת עשוי להיות בעיקר פסיכולוגי, ולא כלכלי. לדברי הכלכלן קן מיילנד, נשיא קלירוויו אקונומיקס, "זה משהו להרגשה טובה. בתקווה שיביא להתחזקות האמון".

 

ברננקי: יש לנו כלים נוספים

יו"ר הפד בן ברננקי הבהיר כי התחמושת של הבנק המרכזי מאבק במשבר אינה קרובה לסיום. לדבריו, הבנק בוחן שימוש בכלים נוספים פרט להורדת ריבית כדי להמריץ את הכלכלה. לדברי אנליסטים, המסר הוא שה'פד' מוכן לעשות כל דבר שנמצא בסמכותו כדי לעצור את הצניחה החופשית של הכלכלה.

 

בין הצעדים הנוספים שיכול הפד לעשות: רכישת אג"ח ממשלתי לטווח ארוך בשוק החופשי בכמויות משמעותיות. בסוף החודש שעבר פורסמה תוכנית של הפד לרכישת חובות ואג"ח מגובה במשכנתאות בהיקף של 600 מיליארד דולר מענקיות המשכנתאות הפדרליות פאני מיי ופרדי מאק.

 

שר האוצר האמריקני, הנרי פולסון, העריך אמש כי לא צפויה קריסה נוספת של מוסדות פיננסים גדולים. עם זאת, בינתיים מצטברות העדויות למצבה הקשה של כלכלת ארה"ב, בעיקר בשוק התעסוקה. מאז תחילת המיתון פוטרו כמעט 2 מיליון עובדים, ואנליסטים צופים אובדן של 3 מיליון משרות נוספות עד אביב 2010. הצריכה הפרטית, עליה מבוססים שני שליש מהפעילות הכלכלית בארה"ב, נמצאת בירידה, והכלכלה התכווצה ב-0.5% נוספים ברבעון השלישי.


פורסם לראשונה 16/12/2008 13:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ברננקי: ישנם עוד כלים באמתחת הבנק
צילום: AFP
מומלצים