שתף קטע נבחר

פישר צפוי להפחית את הריבית ב- 0.5%

המדד השלילי שנרשם בחודש שעבר, יחד עם הציפיות לאינפלציה אפסית בשנת 2009, מגבירים את החשש שבנק ישראל יחטיא בשנה הקרובה את יעד האינפלציה הממשלתי

בשוק ההון מעריכים הבוקר (יום ד') כי הפחתת הריבית החדה (בין 0.75% ל-1%) שביצע אתמול נגיד הבנק האמריקני, בן ברננקי, לא מותירה למעשה כל שיקול דעת לנגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר. עכשיו כבר ברור כי בסוף החודש ייאלץ גם פישר לשוב ולהפחית את הריבית, ככל הנראה ב-0.5%.

 

 

אולם לא רק הפחתת הריבית בארצות הברית תומכת בהמשך הפחתות הריבית אצלנו. הגורמים המרכזיים שישפיעו בתקופה הקרובה על מדיניות הריבית של בנק ישראל הם המיתון במשק והתפתחות האינפלציה. המדד השלילי (מינוס 0.6%) שנרשם בחודש שעבר, יחד עם הציפיות לאינפלציה אפסית בשנת 2009, מגבירים את החשש שבנק ישראל יחטיא בשנה הקרובה את יעד האינפלציה הממשלתי (3%-1%) מלמטה.

 

הירידה בציפיות האינפלציוניות מגדילה את הריבית הריאלית במשק (המחושבת כיחס בין ריבית בנק ישראל לאינפלציה הצפויה). נתון זה מחזק את ההערכה שהפחתת הריבית הקרובה שיבצע נגיד בנק ישראל תהיה אף היא, כמו שתי קודמותיה, במינון גבוה-יחסית של 0.5%.

 

את החששות בתחומי הפעילות הריאלית והאינפלציה ביטאה אתמול גם משלחת קרן המטבע הבינלאומית, כמה שעות לפני פרסום החלטת הריבית בארצות הברית. בדו"ח המסכם את ביקורם בארץ, הזהירו חברי המשלחת כי ישראל ניצבת כיום בפני תקופה של חולשה כלכלית הכרוכה בסיכונים בולטים. בנושא האינפלציה, העריכו אנשי קרן המטבע כי היא צפויה להיות מתחת לטווח היעד במשך מרבית שנת 2009. בשל סיבות אלה, קבעו מחברי הדו"ח, "יש מקום להורדות נוספות בריבית בנק ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוריד עוד? פישר
צילום: פלאש 90
מומלצים