שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הונאת מאדוף? באחד העם לא מתרגשים, בינתיים
  הונאת עשרות המיליארדים שטלטלה את וול סטריט ופגעה גם בגופים ישראלים, לא הותירה רושם מיידי על הבורסה בתל אביב. באחד העם מוגנים? לא בטוח בכלל

  לפני כשבוע התפרסמה בארה"ב הפרשייה השערורייתית של הונאת ברנרד מאדוף. כולם הרימו גבה - כיצד קרה שבשוק מפותח כמו בארה"ב תיתכן הונאה בסדר גודל כזה, ובמשך שנים כה רבות, מבלי שאף אחד אפילו יעלה בדעתו על קיומה.

   

  נראה כי בכל יום מתווספים עוד ועוד שמות של לקוחות ישראלים, מוסדיים ופרטיים, שנפגעו מההונאה הגדולה, והנושא לא פסח על שיחות הבוקר במסדרונות בתי ההשקעות הישראליים.

   

  ולמרות כל זאת, הבורסה בתל אביב מיאנה להגיב על הידיעה, והמדדים המובילים באחד העם נסחרו ללא כל קשר לסיפור ההונאה ולגילויים שבאו אחריו. כיצד ייתכן כי מה שנחשב לסיפור ההונאה הגדול ביותר בהיסטוריה של וול סטריט לא מזיז בכלל לשוק הישראלי? הזה נכון לומר כי לפרשייה הזו לא תהיה השפעה שלילית על הבורסה שלנו?

   

  ראשית, אל לנו לשכוח את המצב בו שרוי כיום שוק ההון. לא יהיה זה מוגזם מדי לומר שהשוק בתל אביב כבר ספג חבטות רבות , הן מהמשבר הפיננסי העולמי והן מצד קובעי המדיניות הכלכלית, שלא השכילו לשדר יציבות וביטחון. אם בעבר הלא רחוק, כל הודעה ואפילו שמועה על קריסה או מעילה של גוף פיננסי בסדר גודל של מאדוף היתה מפילה את השוק לקרשים, הרי שהשוק היום כבר רווי מהודעות שליליות.

   

  שנית, נראה כי מבחינה טכנית הגופים המוסדיים חשופים לקרן מאדוף במידה יחסית קלה. רשות ניירות ערך חייבה את הגופים הפיננסיים וחברות הביטוח לפרסם את היקף חשיפתם לקרן מאדוף. אמנם חלק מהמספרים שהוצגו מראים על חשיפה של עשרות מיליונים למספר קטן של גופים, אך יש לקחת בחשבון כי יחסית לתיק הכולל של אותם גופים -  ההשפעה אינה גדולה. בנוסף, יש לזכור כי בשל המשבר כבר שיערכו אותם גופים את מכשירי קרנות הגידור שברשותם בשערוך נמוך יחסית, כך שכבר נלקח בחשבון חלק מההפסד.


  ברנרד מאדוף מתעמת עם צבא הצלמים (צילום: רויטרס)

   

  עם זאת, יש לקחת בחשבון גורם נוסף אשר לדעתי ישפיע בצורה שלילית של השוק המקומי בטווח הבינוני והארוך. אחת התוצאות המיידיות של גילוי פרשיית מאדוף היא חוסר האמון של ציבור המשקיעים בעולם כולו בענף קרנות הגידור (קרנות שמנהליהן משתמשים באסטרטגיות מורכבות ובמכשירים פיננסים מתוחכמים, תוך סיכוי להשגת תשואה גבוהה).

   

  כבר בתחילת המשבר ראינו יציאה של כספים רבים מאפיק קרנות הגידור (כאשר עצם משיכת כספים אלה, חשפה למעשה את ההונאה של מאדוף). עם גילוי הפרשייה ניתן בהחלט לומר כי שוק קרנות הגידור הולך ונעלם לנגד עינינו.

   

  הציבור הישראלי אמנם לא היה שחקן גדול בשוק קרנות הגידור, אך לקרנות הגידור היה חלק חשוב בשוק ההון הישראלי. רבים מהמשקיעים הזרים בבורסה בתל אביב היו מנהלי השקעות של קרנות גידור. הם סחרו במניות ובתעודות סל ותרמו לנפח הפעילות בבורסה המקומית.

   

  קריסתו של ענף קרנות הגידור יביא בסיומו של יום לצמצום פעילות המשקיעים הזרים בשוק המקומי, לירידה במחזורי הפעילות בשוק, וליצירת שוק הון פחות משוכלל. אנו עלולים למצוא את עצמינו חוזרים כמה שנים אחורה למצב שבו כל פעולה לא גדולה של שחקן מוסדי מביאה לתנודות חדות בשערי המניות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים