שתף קטע נבחר

בוחרים אישה בבל"ד: "השלום יגיע דרכנו"

המפלגה הערבית תבחר בסוף השבוע את רשימתה לכנסת הבאה. בבל"ד הוחלט לשריין מקום אחד לאישה, בכל שלושה מקומות ברשימה. הנשים המתמודדות סיפרו ל-ynet על השאיפות לעתיד. אחת מהן אמרה: "אם אנחנו מפלגה מודרנית שתובעת שוויון - זה הכרחי לתת גם שוויון לנשים"

במפלגת בל"ד החליטו לקדם את הכוח הנשי ולכן שריינו אחד מכל שלושה מקומות ברשימה לאישה. בהתבסס על גודל הסיעה בכנסות האחרונות - נראה שההחלטה לא תכניס מספר נשים גדול למליאה, אך בהחלט מדובר בהצהרת כוונות. אחת המתמודדות אמרה ל-ynet: "אני בטוחה שאם יבוא השלום - הוא יגיע רק דרך הנשים".

  

נשים פעילות במפלגה אמרו ל-ynet כי מדובר בהחלטה אמיצה ונועזת בנוף הפוליטי הישראלי בכלל - ובנוף המגזר הערבי בפרט. "מפלגה אינה יכולה לתבוע מהמדינה שוויון לאזרחיה הערבים ובה בעת להשאיר את האישה הרחק מאחור", אמרה אחת המועמדות ברשימה, מחאסן ראבוס.

 

שבע נשים נרשמו לבחירות המקדימות במפלגה, שייערכו בסוף השבוע ובכך הפכו למעשית את ההחלטה בת השנתיים בדבר שריון הנשים. "בבל"ד יש קבוצה של נשים מוכשרות ואומרים לנו לא פעם במפלגות אחרות כי 'אם היו לנו נשים מוכשרות כמו שלכן - גם אנו היינו משריינים להן מקום", אמר ל-ynet יו"ר הסיעה, ח"כ ג'מאל זחלקה.

 

לדברי זחלקה, יש מעט מדי נשים בפוליטיקה הישראלית: "בל"ד היא מפלגה דינאמית שכול הזמן מחדשת. כפי שיזמנו את הרעיון של מדינת כל אזרחיה, ואת הרעיונות של אוטונומיה תרבותית ומועמדות לראשות הממשלה ב-99' - עתה נהיה המפלגה עם הייצוג הפרלמנטרי הכי גבוה לנשים".

 

הרעיון לשריין מקום לנשים עורר ויכוחים בתוך המפלגה - ואת כעסם של גברים רבים שחששו למקומם. "זה רעיון נכון", טוענת ראבוס ומוסיפה: "החברה הערבית עדין לא בשלה להצביע בעצמה בעד נשים ולכן חשוב בנקודת הזמן הזו לשריין מקום לאישה. אחר כך זה ילך ויחלחל. אנחנו לא שונים בכך ממדינות העולם המערבי. אותו דבר עשו גם באירופה, במדינות סקנדינביה".

 

עזמי בשארה הוביל את השינוי

מתברר כי מי שהוביל את השינוי הפנימי - נראה שלא ישוב עוד לאולם המליאה בכנסת. "אני הגעתי לבל"ד בעקבות עזמי בשארה והוא היה זה שהוביל את רעיון השריון לנשים. כל הזמן הוא היה אומר 'יאללה איפה אתן? אני רוצה שתגיעו, שתהיו שם'", סיפרה ראבוס, שהכירה את הח"כ לשעבר בעת שהיה מרצה באוניברסיטת ביר זית.

 

"עזמי שייך לאותם מנהיגים נדירים שאמר כי אם אנחנו מפלגה מודרנית שתובעת שוויון - זה הכרחי לתת גם שוויון לנשים. אם הצעד הזה לא היה מתרחש אני לא הייתי נשארת בתנועה". את דבריה מחזקת גם חנין זועבי, המתמודדת על המקום השני ברשימה: "בל"ד נתנה מיום הקמתה דגש להעצמה של החברה הערבית והכוחות הקיימים בה וככזו - גם חשבה שיהיה נכון לשריין מקום לנשים".

 

"אין זה סוד שבל"ד במצע שלה משכה אליה הרבה יותר צעירים ונשים משאר המפלגות. סוד הקסם שלה הוא בכך שבפעם הראשונה קמה מפלגה שנתנה דעתה לסקטורים הללו. אני לא נציגת נשים - אני נציגה של ציבור שבחר בי, המאמינה שהראייה הפמניסטית תכלול גם את המחויבות הלאומית פוליטית שלנו", אמרה זועבי, תושבת נצרת בת 39.

  

זועבי מכהנת כיו"ר "אעלם", ארגון ערבי העוקב אחר הסיקור התקשורתי בישראל ופעילה בבבל"ד מיום שהוקמה. אם הכל ילך כמתוכנן - ייתכן שהיא תהיה האישה הראשונה בכנסת בשורותיה של סיעה ערבית. "כאשר אני משווה בין נשים וגברים הממלאים אותם תפקידים - האישה יותר מוצלחת, ועל כן אישה שתצליח להיבחר כראש ממשלה תהיה מוצלחת יותר מראש ממשלה גבר ואף תהיה חזקה יותר ממנו. זה כמובן מבלי לבחון את האג'נדה שלה!", אמרה זועבי תוך שהיא רומזת ליו"ר קדימה, ציפי לבני.

 

"שילוב הנשים מאיים על מפלגות אחרות"

"ההחלטה של בל"ד מאיימת מאוד על שאר המפלגות הערביות, בכך שדווקא בל"ד, שמתארים אותה כמפלגה פוליטית לאומית, מתקדמת בהרבה מעבר לחד"ש שחושבת שיש לה מונופול בתחום החברתי".

 

"משונה מאוד כיצד אותה אפליה מתקנת שאנו תובעים מהממסד הישראלי בכול התחומים הופכת בעיניהם לאיזה קישוט קוסמטי לא חשוב כאשר מדובר בשריון מקום לנשים, זה מצחיק מדהים ומעליב כאחד", שולחת זועבי עקיצה ישירה למתחרים על הקול הערבי.

 

על המקומות הנשיים בבל"ד יתמודדו גם מונה אלחבנין, תושבת הנגב שהתמודדה בבחירות האחרונות לכהן

כחברת מועצת ברהט ונבחרה למקום הרביעי - ואפנאן אגבריה, מורה מחיפה. בנוסף, ישתלבו ברשימה הסופית גם נשים שייבחרו בידי ועדה מסדרת.

 

"התחום הפוליטי חשוב מאוד לקידום נשים, שצריכות להשתלב בתחומי קבלת ההחלטות. אני מגיעה מהחברה הבדואית, שהיא מאוד שמרנית וקשוחה", סיפרה אלבחנין. "ההישג שלי בבחירות האחרונות נותן כוח אדיר לנשים להבין שהן יכולות וראויות להיות במקום ריאלי".

 

"יש לנו תכונות של צדק, רגישות ואמון. אנחנו מביאות אתיקה אחרת לפוליטיקה - תכונות שאין לגברים. אני בטוחה שאם יבוא השלום - הוא יגיע רק דרך הנשים", סיכמה אלחבנין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זועבי. ראייה פמיניסטית - מחויבות לאומית
צילום: גיל יוחנן
זחלקה. נשים מוכשרות
צילום: גיל יוחנן
בשארה. היוזם
צילום: איי אף פי
מומלצים