שתף קטע נבחר

"ניצן הורוביץ יהיה ירוק וגם ורוד בכנסת"

אם לא יהיו הפתעות, ניצן הורוביץ יהיה הח"כ ההומו המוצהר השני. פרופ' עוזי אבן, שפרץ את הדרך, לא בטוח שהעיתונאי לשעבר ישים את הקהילה בראש סדר העדיפויות, ונזכר בקבלת הפנים מהח"כים החרדים. אבל יש גם מי שתולה תקוות

התקווה הגאה: היום (יום ב') צפויה סיעת מרצ לאשר באופן סופי את ההסכם עם סיעת השמאל החדשה, לפיו ישובץ העיתונאי ניצן הורוביץ במקום השלישי, וככל הנראה יהיה חבר כנסת לאחר הבחירות. בקהילה ההומו-לסבית מקווים כי הורוביץ (43), הומוסקסואל מוצהר ופעיל באגודה לזכויות האזרח, יקדם יותר מאשר חקיקה ירוקה, עמה הוא כל כך מזוהה.

 

אבל הורוביץ לא יהיה ההומוסקסואל המוצהר הראשון בכנסת. קדמו לו פרופ' עוזי אבן - שכיהן זמן קצר בכנסת ה-15, ומרשה פרידמן, שהיתה חברת כנסת מטעם רצ בכנסת ה-8 שהצהירה לאחר תום כהונתה על היותה לסבית.

  

פרופ' אבן שמח על שהצליח לפרוץ דרך, ומקווה כי הורוביץ ימשיך בדרכו. "הניסיון שלי היה בעיקר בשבירת תקרת הזכוכית וניצן הוא ההוכחה לכך שהתרגלו לרעיון של הומו בכנסת", אמר אבן ל-ynet. "אני מקווה שסללתי את הדרך והיא תהיה היום להורוביץ הרבה יותר פשוטה וקלה".

 

לאחר שהושבע אבן, לפני כשש שנים, אמר אלי ישי, אז שר הפנים: "רחמנא ליצלן, זו הידרדרות מוסרית. האמת היא שאני לא מתפלא על מרצ".

 

אבן דווקא זוכר לטובה את חברי הכנסת ממפלגות החרדיות. "בימים הראשונים, כשהייתי נכנס למעלית שבין המליאה לוועידות - חברי הכנסת של ש"ס היו בורחים מיד החוצה. במובן זה אני מקווה שתהיה לו קבלת פנים נעימה יותר משהיתה לי. העבודה בכנסת לא קלה, אבל הפעילות של אנשי ש"ס היתה בעיקר מול המצלמות. כשעבדתי איתם לא מול התקשורת, הם היו קורקטיים לחלוטין", הוא אומר.

 

על הורוביץ אומר אבן: "אני שמח מאוד שיש מועמד מתאים שירענן קצת את הרשימה המאובנת של מרצ. הוא זוכה לפרגון רב בקשת רחבה של אנשים. אני מכיר אותו היטב ולא התקשרתי לברך כי הוא ודאי מוצף, אבל הוא אדם ראוי ואני מקווה שיצליח". באשר לתקווה לקידום אג'נדה הומו-לסבית בכנסת ה-18, הוא מעט יותר מסופק. "יש עוד חוקים רבים בהם אנו מופלים, אבל אני מניח שעיקר פעילותו תהיה במישור הירוק", הוא אומר.

 

"חשיבות בייצוג ישיר של הקהילה"

אמנון ליברמן, פעיל בכיר לשעבר בקהילה ההומו-לסבית, סבור דווקא כי מדובר בהזדמנות לשינוי חקיקתי נרחב ולכל הפחות חברתי. "אנו מופלים גם בשנת 2008 בכל מה שקשור לתא המשפחתי ההומו-לסבי - אימוץ ופונדקאות הם עדיין בלתי פתורים ויש ציפייה שיהיה שינוי. צריך לזכור - כשהולכים לכנסת בהרכב מסוים וחקיקת החוקים וקידומם לא כולם תלויים בו. הוא לא כל יכול, אבל מיקומו כמספר שלוש במרצ וכניסתו הוודאית מבטיחה מצב בו יהיה נציג לקהילה בכנסת הבאה. יש עדיין גילויי הומופוביה וצריך התערבות של נציג ציבור מול הגורמים הרלוונטיים", הוא אומר.

 

ליברמן אמר כי הכהונה של אבן יצרה ציפייה רבה בקהילה: "יש חשיבות בייצוג ישיר של הקהילה בכנסת. הטעם הקטן שהקהילה טעמה הביאו למהפך אדיר ברמת התפיסה - כן אנחנו יכולים.

 עוזי נכנס לרגע אחד לכנסת וזה הספיק ליצור ציפייה לעוד. לכן זוהי הקלה מבחינת הקהילה שניצן יהיה בוודאות בכנסת".

 

על הורוביץ כמועמד הוא אומר: "אני חושב שהוא בחירה מצוינת, כי מדובר באיש ראוי גם בגלל האג'נדה הוורודה שהוא מייצג וגם בשל האופן בו המצליח להטמיע אותה בסדר היום בישראל. הוא מביא עמו עשייה מבורכת ובה השקפת עולם מאוד מוצקה בנושא זכויות הקהילה כחלק אינטגראלי מתפיסתו לקידום זכויות אדם, הכוללת פעילות למען איכות סביבה, המיעוט הערבי ובעליי חיים".

פורסם לראשונה 21/12/2008 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הורוביץ. מקום 3 במרצ-תנועת השמאל
צילום: ירון ברנר
צילום: שאול גולן
פרופ' אבן. המוצהר הראשון
צילום: שאול גולן
מומלצים