שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סובלת ממיגרנה? הרופא לא ירשום לך גלולות

  איגוד הגינקולוגים בישראל: הסיכון ללקות בשבץ מוחי כפול אצל נשים שסובלות ממיגרנה ונוטלות גלולות, מפרסם היום "ידיעות אחרונות". הרופאים יונחו לא לרשום גלולות למניעת הריון לנשים שסובלות ממיגרנה

  נשים רבות שסובלות ממיגרנות באופן קבוע ייאלצו כנראה לוותר על אמצעי המניעה הבטוח ביותר - גלולות למניעת הריון.

   

  האיגוד הישראלי למיילדות ולגינקולוגיה החליט באחרונה להוציא הנחיות חדשות לרופאים. על פי ההנחיות האלה, על הגינקולוגים לנקוט משנה זהירות במתן גלולות למניעת הריון לנשים שסובלות ממיגרנות בשל הסיכון הגבוה שלהן ללקות בשבץ מוחי.

   

  נשים רבות - בין ‭15%‬ ל‭- 18%-‬ מכירות את הסבל הכרוך בהתקף מיגרנה. ‭30%-20%‬ מהן מתלוננות על כאבי ראש עזים שמלווים באאורה - הפרעה נוירולוגית המתרחשת לרוב לפני כאב הראש עצמו ובמהלכה רואות הנשים הבזקי אור לבנים או צבעוניים ומרגישות נמלול בידיים ובאזור הפנים.

   

  הקשר בין מיגרנות לשבץ מוחי כבר ידוע זה זמן מה. שני מחקרים שפורסמו בנושא העלו שהסיכוי ללקות בשבץ מוחי גבוה פי ‭1.7‬ אצל נשים שסובלות ממיגרנה עם אאורה לעומת אלה שלא סובלות ממיגרנה כלל. מחקר אחר, שבו נבחנו גורמי הסיכון לשבץ מוחי בנשים בנות ‭,49-15‬ העלה שהסיכוי של נשים שסובלות ממיגרנה עם אאורה ללקות בשבץ גבוה פי ‭1.5‬ לעומת הסיכוי של נשים ללא מיגרנה. הסיכון של הנשים האלה ללקות בשבץ מוחי היה גבוה יותר כאשר תדירות המיגרנה הייתה יותר מ‭12-‬ פעמים בשנה.

   

  הסיכון להתפתחות שבץ מוחי עלה גם בשל השימוש בגלולות: אצל נשים שנוטלות גלולות למניעת הריון עלה הסיכון ללקות בשבץ פי ארבעה, ואצל נשים מעשנות הוא עלה פי שלושה. שילוב של שלושת הגורמים - נטילת גלולות, עישון ומיגרנות עם אאורה - העלה את הסיכון בצורה ניכרת. עם זאת הממצאים אינם חד-משמעיים במיגרנה שאינה מלווה באאורה, והקשר שלה לשבץ מוחי טרם ידוע.

   

  על פי נייר העמדה של הארגון, נשים שצריכות לחשוש ונמצאות בקבוצת סיכון גבוהה במיוחד הן מי שסובלות ממיגרנות המלוות באאורה יותר מ‭12-‬ פעמים בשנה. הארגון אף קבע שהאסטרוגן בגלולה למניעת הריון הוא הגורם לסיכון הגבוה לשבץ מוחי ולא הפרוגסטרון שמצוי אף הוא בגלולה.

   

  בעקבות הממצאים ינחה האיגוד את הגינקולוגים לברר לפני רישום גלולות למניעת הריון אם האישה סובלת ממיגרנה ואם כן מאיזה סוג - עם אאורה או בלעדיה. אם אובחן שהאישה סובלת ממיגרנה עם אאורה בתדירות גבוהה, אין לרשום לה גלולות למניעת הריון שכוללות אסטרוגן או אמצעים הורמונליים אחרים המכילים את ההורמון. לנשים האלה ניתן לרשום גלולות למניעת הריון הכוללות פרוגסטרון בלבד. עם זאת מדובר בגלולות שלהן תופעות לוואי רבות יותר מאשר לגלולות הרגילות.

   

  אישה שסובלת ממיגרנה עם אאורה בתדירות נמוכה (פחות מ‭12-‬ פעמים בשנה) או ממיגרנה ללא אאורה תוכל לקבל גלולות רגילות למניעת הריון המכילות אסטרוגן. אך אם לנשים האלה יש גורם סיכון נוסף - כמו עישון, השמנת יתר, מחלת לב, מחלת כלי דם, הפרעות קרישה וסוכרת - הן לא יוכלו לקבל גלולות המכילות אסטרוגן.

   

  "הממצאים האלה מצביעים על החשיבות בחשיפתן של חולות מיגרנה לגורמי סיכון מוכרים כמו גלולות למניעת הריון‭,"‬ נכתב בטיוטה של נייר העמדה החדש שיופץ בקרוב לכל הגינקולוגים בארץ. "המידע הנוכחי מראה שגם לאחר שכמות האסטרוגן בגלולות ירדה ל‭50-‬ מיקרוגרם ומטה, עדיין מרבית העובדות מצביעות על סיכון גבוה לשבץ מוחי בנשים המשתמשות בגלולות למניעת הריון. סיכון כפול לפתח שבץ מוחי נמצא בנשים שהשתמשו בגלולות לעומת מי שלא השתמשו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הביכון עולה אצל נשים מעשנות שסובלות ממיגרנה ונוטלות גלולות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים