שתף קטע נבחר

"מרן אמר לבעלי: תבקש מציפורה לצאת ולפעול"

סעיף חדש במצע של המפלגה החרדית קורא לקידום נשים ושוויון זכויות. מטה הנשים של ש"ס כבר פועל מסביב לשעון בשיטת הפירמידה. "אף אחת לא שואלת שאלות, כולן נרתמות", מספרת ל-ynet בראיון נדיר מנהלת המטה, ציפי ישי, ובעלה היושב-ראש מבהיר: "אין כאן פסול הלכתי - דבורה הנביאה הנהיגה את ישראל". שוביניזם? אפליה? "לא אצלנו"

"תנועת ש"ס רואה חשיבות מרובה בקידום השוויון כלפי הנשים בחברה ובעידוד ההשכלה והשתלבותן בתעסוקה. בעזרת ההשכלה והשתלבות בעבודה תוכלנה הנשים לפרוץ את מסגרות העוני והמצוקה, להשתלב בחברה בעמדת חוזק כלכלי והערכה עצמית גבוהה". במילים אלו, המופיעות בסעיף האחרון במצע תחת הכותרת "העצמת נשים" - ובקלות היו יכולות להשתרבב גם למצע של מרצ - נפרשת האג'נדה המיגדרית של ש"ס.  

 

"אצלנו אין אפליה בין גברים לנשים", טוען בשיחה עם ynet יו"ר המפלגה, השר אלי ישי. "אצלנו יש שיווין הזדמנויות. מינינו נשים להרבה תפקידים. תראה את המינויים שלנו, ותראה מקומות אחרים. עבדנו רבות בעניין הזה - לתת להן את כל הכלים כדי שיוכלו באמת לפרנס בכבוד. זה חשוב מאוד לתת להן את העוצמות והיכולות לצאת ולפרנס את הבית. זה דבר חשוב בציבור החרדי".

 

 

לדעת ישי, אי-השתלבותן של נשים חרדיות בפוליטיקה הוא לא עניין אידיאולוגי, אלא צו מעשי: "בזמנו, מי שהנהיגה את עם ישראל הייתה דבורה הנביאה", הוא מזכיר, "אין בזה פסול הלכתי. במציאות של היום, שום אשה אצלנו לא מחפשת את העבודה בכנסת ואת ההתחככות הזו. הן עוסקות יותר בבריאות, בחינוך, ברווחה, בעמותות ובבתי-ספר. יותר מעניינת אותן עשייה יומיומית שוטפת ואמיתית בהצלת העם למען העם והנוער בכלל, מאשר הכנסת".

 

ישי מודה שיש משמעות לתזמון של הופעת הסעיף המפתיע במצע המפלגה, אשר לא היה קיים בעבר. "היום זה בא יותר לידי ביטוי בגלל הצורך, צו השעה, שיהיו להן הכלים. היום זה תופס מקום מרכזי בגלל המצוקות הקיימות". האם אנו עדים למגמה של הענקת יותר כוח לציבור הנשים החרדיות? "תראה את העוצמה של מטה הנשים. הן עושות עבודה שאי-אפשר לתאר אותה בהשוואה לכל המטות. אתה תתרשם" - אמר ישי, וצדק.

 

מטה הבחירות של ש"ס - הגרסה הנשית

מטה הנשים של ש"ס, הנמצא בשכונת גבעת שאול בירושלים, שונה ממטות בחירות רגילים. במבט ראשון, המטה אמנם מאופיין במוטיבים שכיחים: טלפניות מרימות טלפונים לפעילות, מתנדבות נעות במהירות בין כותלי המתחם, שלטי בחירות מתנוססים ומפת ארץ ישראל מחולקת לסקטורים תלויה על הקיר. במבט שני, ניתן לראות הבדל ברור: האווירה רגועה, והעבודה מתנהלת בנועם ומלווה בחיוכים. את המטה מנהלת לא אחרת מאשר רעייתו של היושב-ראש - הגברת ציפי ישי.


עובדות בנועם וחיוכים. מטה הנשים של ש"ס בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

ישי אינה נוהגת לשוחח עם כלי התקשורת, אך באופן חד-פעמי חרגה מהרגלה. "הפעולות שלנו שונות מאלו של הגברים", סיפרה ל-ynet. "אנו מאמינות בכוחה של תפילת נשים. בימים המיוחדים שאנו מארגנות, כל הנשים שאוהדות את ש"ס פועלות ומתפללות ביחד". אחד מימים אלו ייערך בחודש הקרוב, ויוקדש כולו לחייל החטוף גלעד שליט. 

 

במהלך השנה מנהלת ישי ארגון חסד בשם "תפארת חן", אשר אחת ממטרותיו העיקריות היא לסייע לכלות נזקקות לקראת החתונה. הארגון נרתם גם לגמילות חסדים, בין היתר בחלוקת סלי מזון בערבי חגים וערכות בתי-ספר בתחילת שנת הלימודים. בתקופת הבחירות, היא עובדת מסביב לשעון. "אני עושה שני דברים: גם התחזקות וזכויות לישראל, וגם רותמת מצביעים לש"ס", היא מספרת. "זו לא משרה מלאה מבחינתי", מבהירה ישי, "אני קודם כל סבתא ואמא. כל השנה, לא רק בזמן בחירות".

 

אף אחת לא שואלת שאלות

"זוהי הקדנציה השלישית של מטה הנשים", סוקרת ישי את גלגוליו של המטה. "הראשונה הייתה בתקופת שרון, וגם אז הלכנו במלוא עוצמתנו, אבל עוד לא היה לנו מתחם משלנו. בבחירות הקודמות עבדנו על אש נמוכה יותר, אבל הפעם, בעזרת השם, קיבלתי קריאה אישית ממרן (הרב עובדיה יוסף). הוא אמר לבעלי - 'תבקש מציפורה שייצאו ויתחילו לפעול'. הוא פנה אל הנשים ישירות, וכאשר הרב מבקש זה הרבה יותר עוצמתי. אף אחת לא שואלת שאלות, כולן נרתמות", מעידה ישי. "הפעם, בעזרת השם, נפעל ביתר שאת", היא מבהירה לפעילה במטה בשיחת טלפון.

 

השימוש של הרב עובדיה בשמה המלא של ישי - 'ציפורה', מוביל לאנלוגיה אקטואלית דומה - התייחסותו המזלזלת של שר הביטחון אהוד ברק ליו"ר קדימה ציפי לבני. "יש הבדל גדול. אצלנו, כשמשתמשים בשם המלא - זו ברכה לאריכות ימים. במקרה של ציפי לבני זה היה הפוך - זו הייתה מעין הקנטה", מפגינה ישי בקיאות גם בפוליטיקה הכללית.

 


ביקש מהנשים לפעול. הרב עובדיה יוסף (צילום ארכיון: גיל יוחנן)

 

מבצע 10  

דבריה של הגברת ישי לגבי השפעת קריאתו של הרב עובדיה אכן עומדים במבחן התוצאה. בדברים שנשא הרב בכנס השקת קמפיין הבחירות של ש"ס בתחילת החודש, קרא הרב לכל פעיל במפלגה להביא עשרה אנשים שיצביעו ש"ס. "גם נשים לא פטורות מזה", הבהיר מנהיגה הרוחני של המפלגה. דבריו של הרב עובדיה חלחלו עד אחרונת הפעילות, וראיה לכך היא שיטת הבחירות החדשה אותה נוקטות נשות ש"ס: שיטת 'פירמידה' אשר זכתה לכינוי "מבצע 10".

 

"הרעיון הוא פשוט - כל אחת צריכה להפעיל 10 אנשים שטרם נמנו על מצביעי ש"ס", מסבירה מרים, ראש מטה המבצעים של מטה הנשים. "יש לנו בערך שמונים מנהלות מטות. כל אחת מהן צריכה למצוא 10 'מנהלות רכזות'. כל אחת מהן תמצא 10 רכזות, שיאתרו 10 פעילות, שיביאו 10 בוחרים חדשים כל אחת", מסבירה מרים את האסטרטגיה.

 

אולם, חישוב פשוט מראה כי המספרים הנדרשים רחוקים מלהיות ריאליים. "אנחנו לא נעקוב אחרי הפעילות, אין לנו צורך בבקרה", הסבירה מרים למראה סימן השאלה אשר ריחף מעל לראשי. ובכל זאת, מנין יגיעו רבבות הבוחרים החדשים? "הפנייה הראשונה תהיה לבנות החדשות שנכנסו למעגל ההצבעה. לאחר מכן ניתן יהיה לפנות לאנשים מסורתיים, כמו מאוכזבות המפד"ל למשל. גם מצביעי ליכוד לשעבר, ואפילו מאוכזבי קדימה יכולים להצביע לנו", מבהירה אשת המבצעים.

 

"בלי תפילה ובלי אמונה זה לא ילך, וזו האמונה שלנו", אומרת מרים. ואכן, לתפילה ואמונה יש גם תפקיד אופרטיבי במערכת הבחירות הממשמשת. כיצד ישכנענו הפעילות את הבוחרים החדשים תהיתם? תשובה לכך מתקבלת בדף ההרשמה עצמו. בצידו האחד של הדף, פרטי הרשמה רגילים. בצידו השני צריך למלא שם מלא, את שם האם ובקשה אישית. הסיבה: כל מצטרף חדש זוכה לחסד שלא יסולא מפז - ברכה אישית מהרב עובדיה יוסף בכבודו ובעצמו.

 

"כל כבודה בת מלך פנימה - ההשפעה מתחילה מבפנים, מתוך הבית", אומרת ציפי ישי. "יש פוטנציאל גדול בסקטור החרדי. באמת מפתחים שם מסגרות, גם בחינוך וגם בתעסוקה. יש הרבה יכולת לנשים, וכולם יודעים את הכוח שיש לאשה. אם רוצים שתתרחב תעסוקת נשים חרדיות וגם הלימודים, צריך לעשות התאמה תרבותית. אם לא תהיה התאמה תרבותית לא יהיו שינויים בחברה בישראל. המסגרות ממוקדות לצורך זה. יש הקשבה לצרכים, ויש גם הבנה. זה מה שנתן את השדרוג הזה".

 

מגיעות גם לחילוניות  

אחת המטרות הגלויות של מטה הנשים היא הרחבת מעגלי הצבעה גם מעבר לציבור המובן מאליו. "כנשים המאמינות בכוח הנשי, אנחנו מאמינות שיש לנו יכולת והשפעה גדולה גם על משפחות, חברות ומכרות שלא מצביעות ש"ס", מתדרכת הגברת ישי את בעלות התפקידים במטה. "רואים את זה בכנסים ובהילולות. אנו מדברות על הפעילות של ש"ס והסיבות להקמתה. זה דבר שמשכנע אותן, ומרחיב לנו את מעגל הבוחרים", אמרה ישי לנשים. 

 

אחת מאותן נשים, אשר באה מבית חילוני וכיום מהווה סלע איתן בתנועה, היא מירי אור, המשמשת כדוברת מטה הנשים ומארגנת כנסים ומופעים. אור, זמרת ושחקנית במקצועה, התגברה על מחלה קשה וכיום נחשבת לאחת הכוכבות הבולטות במגזר החרדי. "אנחנו כאמניות מקבלות תאוצה, פתאום רואים אותנו בתור דבר מיוחד. אני רואה שיש לזה התפתחות, ואם ש"ס מעודדת את העניין האחר אנחנו חייבות להיות שותפות בזה", העידה האמנית.

 

אור משתמשת בכשרונה וקסמה על מנת להגיע גם אל לבן של הנשים החילוניות. "כשיש מופע בידורי, הנשים נמשכות, ואתה מביא את הדבורה אל הדבש. המטרה היא קודם כל לתת להן ליהנות, לצחוק", מסבירה אור. "יש כנסים גדולים, בסדר גודל של אלף נשים בכל כנס. נשים מעבירות את הכנסים האלו, ושם נכנסים לזה ומדברים על הכוח של האישה", היא מסבירה.

 

"אתמול הייתי בערב נשים, בו מחצית מהנשים היו חילוניות לגמרי, וחציין השני 'מתקרבות'. דיברתי איתן בסוף הערב, סיפרתי להן את הסיפור שלי, וראיתי את הדמעות בעיניים שלהן. לא עשיתי את זה מתוך חזרה לתשובה, אני לא מטיפה, אני אמנית עם רגש והמון לב. אני מתאימה את עצמי לקהל, לנפש שלהן. ברגע שהן כבר איתי, אז אני, כמירי אור, כזמרת, באה ומבקשת שיתוף פעולה. דברים שנאמרים מהלב נכנסים אל הלב", הבהירה.

 

"אני מרגישה גאווה להיות בתוך הדבר הזה, במיוחד שמדובר בנשים. אם זה היה עניין של נטו גברים אני לא חושבת שהייתי נכנסת לזה בצורה כל כך עמוקה, אבל השנה, יותר משנים קודמות, יש תכונה - לעודד את עניין האישה הדתית, וזה דבר חזק. אנחנו רואים לאט לאט איך העולם החרדי מתפתח לכל מיני כיוונים", גורסת דוברת מטה הנשים. ובאשר לפעילותן במערכת הבחירות הקרבה? "מאחורי גבר גדול עומדת אישה גדולה", מסכמת אור את השקפתה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטה הנשים של ש"ס
צילום: גיל יוחנן
ישי. "בזמנו, דבורה הנביאה הנהיגה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים