שתף קטע נבחר

חיים אורון: אין דרך זולת מו"מ עם חמאס

יו"ר מרצ, חיים אורון, אומר בראיון ל-ynet כי יש להיזהר בדיבורים על פעולה נרחבת בעזה, שתוביל "לשקיעה בבוץ, שהבוץ הלבנוני רדוד לעומתו"

בתוך ים הקולות הקוראים לפעולה בעזה, בשל הירי הבלתי פוסק על יישובי הדרום, בולט יו"ר מרצ, חיים אורון, שקורא למצות את הסיכוי להפסקת אש, באמצעות הידברות. הוא אמר ל-ynet כי "משא-ומתן נקודתי להפסקת אש, ככל שהיא שבירה ואיננה מהווה פתרון ארוך טווח, עדיף על חילופי מהלומות הדדיים שרק יילכו ויחריפו".

 

לדברי אורון, "הפסקת אש אמנם לא תביא שקט לשנים ארוכות, אבל היא הדרך האפקטיבית ביותר, ההגיונית ביותר, המתבקשת ביותר, להביא שקט עכשיו, להציל את אזרחינו בשדרות וביישובי האזור".

 

יו"ר מרצ התייחס למצב החדש שנוצר מול עזה, לנוכח הירי הבלתי פוסק של רקטות ופצצות מרגמה: "ההגנה על תושבי עוטף עזה מצדיקה אמצעים רבים. כמעט כל מהלך שיש בכוחו להסיר את האיום מעל חייהם, הוא מהלך שממשלת ישראל חייבת לשקול אותו. זו חובתה המוסרית של מדינה כלפי אזרחיה. כך, למשל, מוצדקות פעולות נקודתיות נגד מבצעי הטרור עצמם, שיש בהן הישג ממשי וקשר ישיר למניעת טרור.


ילדים מבוהלים באשקלון אחרי נפילת רקטה (צילום: אמיר כהן)

 

"אין באמירה זו משום הסכמה לרעיונות המטורפים לכיבוש מחדש של רצועת עזה ולשקיעה בבוץ, שהבוץ הלבנוני רדוד לעומתו ולהרחבת הקרקע לפעילות מסיתים ופנאטים. רעיונות הזויים כמו כיבוש עזה יש להשליך לפח האשפה של ההיסטוריה. כיבוש מחדש של הרצועה נותן מענה קודם כל ליצרי הנקמה ולתחושה ש'צריך להיכנס בהם', אבל לא לסכנה המרחפת מעל חיי אזרחי ישראל".

 

לגבי מערכת היחסים של ישראל עם חמאס, אמר אורון: "אינני מאמין במשא ומתן מדיני עם חמאס. מנגד, כאשר מדובר בשחרורם של ילדי עוטף עזה מאימת הקסאמים ובשחרורו של גלעד שליט, אין דרך אחרת זולת הידברות קצרת-מועד וממוקדת עם חמאס. כל מי שעיניו בראשו, רואה שנוצרת קואליציה הדוקה המחברת את האינטרס הישראלי, עם האמירות הברורות של אבו-מאזן והאמירות החדשות של השלטון המצרי. קיום הקואליציה הזו כנגד החמאס היא אינטרס ישראלי עליון".

 

"לסיכום", אומר אורון, "אין ברירה אלא לפעול בשני מישורים במקביל: להכות בחמאס באופן מחושב וממוקד ולפעול למען הפסקת אש מחודשת".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיים אורון
צילום: מרב יודילוביץ'
מומלצים