שתף קטע נבחר

צה"ל מעריך: הרקטות לא של חיזבאללה

מי עמד מאחורי ניסיון השיגור של שמונה רקטות מלבנון? בצה"ל סבורים שהרקטות אינן שייכות לחיזבאללה, אך אין ספק ששום דבר לא קורה בגזרה בלי ידיעתו

בצה"ל העריכו אמש (יום ה') כי חיזבאללה לא עמד מאחורי ניסיון שיגור הקטיושות מדרום לבנון שסוכל, לפחות לא באופן ישיר, בעיקר נוכח מאפייני הקטיושות. כוחות של צבא לבנון, יחד עם כוח יוניפי"ל, חשפו אתמול שמונה רקטות שכוונו לעבר ישראל, והיו אמורות לפגוע בערב.

 

בהודעה שפרסמה מפקדת צבא לבנון נאמר כי "כוחות הצבא איתרו באזור שמצפון לנקורה שמונה קטיושות במגוון גדלים וקטרים, המוכנים לשיגור ומכוונים לעבר אדמות פלסטין הכבושה. מומחה צבאי פירק אותם והעביר אותן מהמקום. לאחר מכן התבצע חיפוש נרחב באזור במהלכו התברר כי האזור ריק מרקטות אחרות. בכוונת הצבא לבצע חיפושים נוספים באופן נרחב יותר בתיאום עם כוחות יוניפי"ל".

 

גורמים בצה"ל מבהירים שבכל אירוע שהתרחש באדמת לבנון אין כוונה לבחון אם מדובר בארגון כזה או אחר והאחריות למנוע אירועי טרור נגד ישראל מוטלת על המדינה הריבונית שבשטחה פועלים כלל הארגונים.

 

מאז תום מלחמת לבנון השניה שורר שקט בגבול הצפון למעט שני אירועי ירי שמאוחר יותר התברר שארגונים השייכים לג'יהאד העולמי הם שאחראים. עם זאת, בצה"ל מודים שחיזבאללה שולט, גם לאחר המלחמה, בשטח הלבנוני כמעט ללא עוררין. פעולות מסוג זה לא נעשות ללא מעורבותו או לפחות בלי עצימת עין מכוונת של אנשי חיזבאללה.

  

גורמים בצה"ל מדגישים כי השקט ששורר בגבול הוא פועל יוצא של תוצאות המלחמה והחלטת חיזבאללה לא ליצור הסלמה בגיזרה. עם זאת, בצה"ל עוקבים אחר הנעשה בלבנון - בין היתר באמצעות טיסות - ונמצאים כל העת בדריכות גבוהה. לגבי האירוע אמש, אמרו הגורמים כי הוכח ש"כאשר כוחות יוניפי"ל וצבא לבנון רוצים לפעול ביעילות הם יודעים לעשות זאת".

 

מספר כלי תקשורת לבנוניים דיווחו כי מנגנון השהייה הוצמד לרקטות וכי אלה התגלו "זמן קצר לפני שיגורן". כוח של יוניפי"ל ובראשותו, מפקד כוחות יוניפי"ל, הגנרל קלאודיו גרציאנו, חשו למקום כדי לפקח על הליך פירוקן. האזור שבו התגלו הטילים נחשב מעוז של ארגון חיזבאללה. הוא מרוחק כחמישה קילומטרים מהגבול עם ישראל. לא מן הנמנע שהטילים הללו שייכים לארגון אנסאר אל-איסלאם, שפעל במחנה נהר אל-בארד וגורש משם, ולכן מנסה מדי פעם להצית את הגבול בדרום לבנון ולגרום בעיות לממשלת לבנון, ובעיקר לצבא לבנון. הם ירו פעמיים מאותו האזור.


פורסם לראשונה 25/12/2008 23:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחת הרקטות שאותרו בלבנון
צילום: רויטרס
איום חדש-ישן
צילום: AP
מומלצים