שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

"העברת הסיוע לעזה - הטעיה לקראת המבצע"

הקבינט הביטחוני כבר אישר באמצע השבוע שעבר את היציאה למבצע בעזה, אך כדי להפתיע את חמאס הוחלט לדחות אותו. גורמים מדיניים סיפרו כי אולמרט, לבני וברק נפגשו אמש ואישרו את המתקפה האווירית

כך קיבל הדרג המדיני בישראל את ההכרעה לצאת למבצע ברצועת עזה: הממשלה השתמשה בימים האחרונים בשלושה אמצעים שונים על מנת "להרדים" את החמאס ולהפתיע אותו בעיתוי המתקפה על רצועת עזה. כחלק ממאמצי ההטעיה, איפשר שר הביטחון, אהוד ברק, העברת סיוע הומניטארי לעזה, למרות ירי הרקטות על יישובי הדרום.

 

ביום ראשון בצהריים החליטו ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושר הביטחון, אהוד ברק, לצאת למבצע בעזה. "הפור נפל - יוצאים למבצע צבאי בעזה", החליטו השניים. ביום רביעי האחרון התקבלה החלטה סופית בקבינט לביטחון לאומי על יציאה למבצע בדרום. 11 שרים אישרו את הפעולה פה אחד.


עזה תחת מתקפה (צילום: AFP)

 

הבעיה מבחינת ישראל היתה שהדלפות מהקבינט, על אישור הפעולה, גרמו לחמאס להוריד את בכיריו למחתרת. בישראל נאלצו לשנות את ההיערכות ופתחו בפעולת הטעיה בת שלושה שלבים.

 

  1. בשלב הראשון דווח לתקשורת שהקבינט רק קיבל סקירות על הנעשה בעזה ולא קיבל החלטות.
  2. בשלב השני הודיע שר הביטחון על הכנסת סיוע הומניטרי לעזה ביום שישי אחרון.
  3. השלב השלישי כלל הודעה לתקשורת על כינוס ה"מטבחון" ביום ראשון הקרוב. מקורות מדיניים בכירים אמרו כי פעולות אלה - עשו את שלהן.

 

"בחמאס מאמינים לתקשורת"

"חמאס הוציא את מפקדיו מהמחבוא והחזיר את כוחותיו לשגרה", אמרו המקורות המדיניים, "מתברר שחמאס מאמין לתקשורת הישראלית. הוא סבר כנראה שיש לו עוד כמה ימים עד שישראל תנקוט את המהלך, לכן כשנזדמנה ההזדמנות המבצעית, כינס ראש הממשלה אמש, בביתו בירושלים את שני עמיתיו למטבחון לבני וברק. השלושה, אשר החליטו על ביצוע הפעולה היום".


מבצע "עופרת יצוקה" בעזה (צילום: AP)

 

לדבריהם, למבצע של צה"ל קבעו שני יעדים בלבד: בטווח הקצר - הפסקת הירי של החמאס וארגוני הטרור לעבר אזרחי ישראל. בטווח הארוך יותר, יצירת הרתעה שתמנע כוונות עתידיות לתקוף את ישראל מרצועת עזה.

 

הבכירים בירושלים ציינו כי בניגוד למלחמת לבנון, שבה נקבעו יעדים שאפתניים במיוחד, הפעם "אין בהגדרת מטרות המבצע החלטות למוטט את ממשלת החמאס, או לשחרר את גלעד שליט. מדובר בהחלטה מאוד מכוונת להשבת השקט לתושבי הנגב המערבי והדרום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבנה שהותקף על ידי ישראל
צילום: AFP
מומלצים