שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

מצרים לחמאס: הזהרנו, שאו באחריות

הממשל בקהיר הביע בפני השגריר הישראלי מחאה על פעולת צה"ל ברצועת עזה, אולם שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-רייט, אמר כי מצרים חזתה שזה מה שיקרה, "כי חמאס לא הפסיק לירות טילים". בלייר קורא לחדש את הרגיעה

הממשל בקהיר הביע הערב (שבת) מחאה רשמית בפני השגריר הישראלי במצרים בעקבות הפעולה הצבאית ברצועת עזה, אולם בה בעת - הבהיר מי אשם בהידרדרות המצב. שר החוץ, אחמד אבו אל-רייט, אמר במסיבת עיתונאים בקהיר כי "מצרים הזהירה זמן רב, ומי שמתעתע בהבנת האזהרה הזו, עליו לשאת באחריות".

 

הוא הזכיר כי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הזהיר את חמאס. גורם רשמי במשרד החוץ המצרי הבהיר לשגריר כי ישראל צריכה להפסיק את הפעולות הצבאיות ברצועה.

 

בהודעה רשמית שפרסם הממשל בקהיר נכתב, "מצרים תמשיך לנסות ליצור אווירה שתאפשר את חידוש הרגיעה והשגת פיוס בין הקבוצות הפלסטיניות השונות". שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-רייט, אמר מוקדם יותר: "חזינו שזה מה שיקרה, משום שחמאס לא הפסיק לירות טילים על ישראל". 


פצועים מהירי על עזה (צילום: AFP)

 

שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר, קרא לישראל ולפלסטינים לחדש באופן מיידי את הרגיעה. דבריו של בלייר מצטרפים לקריאות דומות נגד המשך הפעילות הצבאית של צה"ל.

 

בניסיון להכשיר את האווירה הבינלאומית לקראת המשך המבצע שוחחה שרת החוץ, ציפי לבני, עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון. היא אמרה לו כי החמאס הוא הכתובת האחראית הבלעדית לכל מה שקורה ויקרה ברצועת עזה. "אנו מצפים מהקהילה הבינלאומית להבהיר שזו עמדתה", אמרה לבני.

 

באן האשים את החמאס בהסלמה הנוכחית, אבל הזהיר את ישראל ודרש ממנה לשמור על החוק הבינלאומי ולהימנע מפגיעה באזרחים פלסטינים. באן פתח בשיחות עם מנהיגים ערבים ועם ראשי הקוורטט במאמץ להביא כדבריו, "להפסקה מוחלטת של האלימות".

 

בהודעה שפרסם באן, הוא הביע חשש עמוק מ"האלימות הקשה ושפיכות הדם בעזה והמשך האלימות כלפי ישובי דרום ישראל". באן הדגיש כי החמאס התעלם מכל הקריאות שלו להפסיק את הירי. למרות זאת, הוא ביקש להמשיך בסיוע ההומניטרי לתושבי עזה.

 

הבית הלבן האשים מוקדם יותר את חמאס בהסלמה האחרונה, והעניק למעשה גיבוי לפעולה בעזה. דובר בבית הלבן, גורדון ג'ונדרו, גלגל את האשמה לפתחו של חמאס: "הירי המתמשך של רקטות אל ישראל חייב להיפסק, אם רוצים שהאלימות תיפסק. חמאס חייב להפסיק את פעולות הטרור, אם הוא רוצה לקחת חלק בעתיד העם הפלסטיני. ארה"ב קוראת לישראל להימנע מפגיעה באזרחים, בשעה שהיא פוגעת בחמאס בעזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ המצרי בפגישה שקיים באחרונה עם שרת החוץ
צילום: רויטרס
מומלצים