שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

נערכים גם לפעולה קרקעית: טנקים בדרך דרומה

צה"ל נערך להרחבת מבצע "עופרת יצוקה", ומוריד טנקים דרומה. בנוסף, הוא מתגבר את גזרת עזה בכוחות רגלים, שריון והנדסה. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר לרשת סקיי הבריטית: "אם מבצע קרקעי יהיה הכרחי כדי להפסיק את הפגיעה באזרחים אז נשלח כוחות קרקעיים"

ביום השני למבצע, נערכים לפעולה קרקעית: צה"ל החל להוריד טנקים לאזור רצועת עזה, למקרה שמבצע "עופרת יצוקה" יתפתח גם למהלך קרקעי. אמש (שבת) החלו להוביל שיירות טנקים דרומה. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בראיון לרשת "סקיי ניוז" הבריטית כי אם הדבר יידרש, יאשר הכנסת כוחות קרקעיים לעזה.

 

מבצע "עופרת יצוקה" - עדכונים אחרונים:

 

צה"ל יתגבר את גזרת עזה בכוחות חיל רגלים, שריון והנדסה. "אם מבצע קרקעי

 יהיה הכרחי כדי להפסיק את הפגיעה באזרחים אז נשלח כוחות קרקעיים", אמר ברק, "אני לא מתיימר לנחש את מה שאנשי החמאס יעשו. אני מניח שהם ימשיכו לירות טילים אל ישראל, ובנקודה מסוימת אנו לוקחים בחשבון שנצטרך להיכנס עם כוחות קרקעיים כדי לשים סוף לעניין".

 

במסר לקהל הבריטי, אמר שר הביטחון: "אני בטוח שאם לממשלה בריטית הייתה כזו בעיה, הם בוודאי היו שולחים כוחות. אני זוכר שהממשלה הבריטית חצתה חצי עולם כדי להגן על אזרחים בריטים שהותקפו". אחר כך המשיך לראיונות נוספים ברשתות בינלאומיות. לרשת פוקס האמריקנית, אמר: "לבקש מישראל לקיים הפסקת אש עם חמאס, זה כמו לבקש מהאמריקנים הפסקת אש עם אל-קאעידה. זה דבר שאיננו יכולים לקבל". בישיבת הממשלה ימסור ברק סקירות ביטחוניות על המבצע ועל ההתפתחויות הצפויות. 

 

לפחות 230 פלסטינים נהרגו ביומו הראשון של מבצע "עופרת יצוקה", כאשר חיל האוויר תקף יותר מ-100 יעדים שונים, בהם משגרים תת-קרקעיים, שהוסתרו בבורות והיו מיועדים לירות רקטות לטווח בינוני בהפעלה מרחוק. במקביל, נמשך ירי הרקטות אל מערב הנגב. עד השעה 20:50, זוהו 64 שיגורים של רקטות, מתוכן 44 לאזור הנגב (אשכול ושדות נגב) והיתר למרחב לכיש: שדרות ואשקלון.  

 

באדיבות דובר צה

 

בין היעדים, מפקדות ומחסני אמל"ח של חמאס, כמו כן אתרי אימון של הארגון. אתר אחר שהופצץ בצהריים הוא מגדל האסיר הפלסטיני בתל אל-הווא דרומית לעיר עזה. המתקן שימש בעבר למגורי אסירים של פתח, אולם מאז השתלטות החמאס על רצועת עזה ביוני 2007 משמש כמפקדה של פעילי מערך הביטחון של החמאס וגם בו נמצא מחסן של אמצעי לחימה. מגדל זה אף שימש בעבר לצלפים ולחוליות של מרגמות ואף נמצאים בו משרדים של חמאס.

 

לקראת תקופת עימות ממושכת 

בצה"ל סיכמו את יומו הראשון של המבצע בשביעות רצון: "חמאס אמנם ספג היום מכה משמעותית, אך המערכה הזו רחוקה מסיום". גורמים צבאיים העריכו כי תקיפות חיל האוויר גרמו לפגיעה לא קלה בחמאס, לרבות יכולות הקשורות בשיגור רקטות. עם זאת לחמאס נותר כושר שיגור גבוה ומספר רקטות לא מועט, שבהן עשויים אנשיו לעשות שימוש. כמו כן מעריכים בצה"ל כי החמאס ינסה להגיב באמצעות פיגועים שונים באזור גדר המערכת ולכן העימות רק בראשיתו.

 

על-פי הערכות, על מנת להשיג את יעד המבצע - מציאות ביטחונית טובה יותר וצמצום היקף ירי הרקטות והטילים מהרצועה, תידרש תקופה ארוכה של עימות. בצה"ל מתייחסים למבצע כאל מלחמה של ממש. כבר בשעות הבוקר נפתח מוצב הפיקוד העליון (מצפ"ע), לשם זורמים כל הדיווחים על הנעשה בגזרה הדרומית, משם עוקב בין היתר הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, אחר ההתפתחויות. מפקד המבצע, אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, שמכיר היטב את היעדים ברצועה עזה, אחראי על יישומו בשטח.

 

גם בפיקוד הצפון נערכים לאפשרות של התפתחויות מהצד הלבנוני. לאורך כל היום, שרר שקט בגבול הצפון ולא נרשם כל אירוע חריג. גם הערכות הצבאיות אינן מציגות ככלל, תרחישי הסלמה נוכח האירועים בדרום. עם זאת, אמש נערכו דיוני הערכת מצב, במטרה להיערך לכל אפשרות. גורמים צבאיים ציינו כי קלושים הסיכויים שחיזבאללה יפעל דווקא כעת, בעיקר נוכח מחשש לתגובה ישראלית קשה. מנגד עוקבים בצה"ל אחר ארגונים פלסטינים הפועלים בדרום לבנון ועשויים, כפועל יוצא של הזדהות עם חמאס, לשגר רקטות אל יישובי הצפון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובילי טנקים בדרך לעזה
צילום: אילנה קוריאל
עזה תחת מתקפה
צילום: AP
עשרות נפגעו
צילום: AP
מומלצים