שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  דרך נוף רמות יששכר
  בין גבעת המורה לקיבוץ חמדיה, משתרעת לה רמת יששכר המוריקה. טיול ברכב ובאופניים בין שדות מעובדים, עם תצפית על הנופים המרהיבים של התבור, הגלבוע, עמק חרוד והרי הגלעד

  רמות יששכר הוא אחד האזורים היפים במיוחד, אזור של מרחבי נוף פתוחים למרחוק ועדרי בקר הרועים בשטח. כמה מסיפורי התנ"ך המרתקים קשורים באזור זה ויש כאן גם סיפורי מלחמות, צלבנים ו"פלוגות הלילה" של וינגייט.

   

  אל תמהרו ­- התענגו על הנופים וחנו להפסקה באחד החניונים. באזור יש אתרי מים, פעילויות לילדים, מוזיאונים, מסעדות וחדרי אירוח נעימים. שלבו את הטיול בביקור בעמק חרוד ובגלבוע, בבית שאן או בכוכב הירדן.

   

  דרך הנוף, המתחילה בגבעת המורה ומסתיימת בכביש 90, מצפון לקיבוץ חמדיה, משקיפה על נופים יפים, מגוונים ורחבי ידיים.


  עדרי בקר בשטחי המרעה (צילומים: יגאל צור)

   

  תעודת זהות  

  מיקום: רמות יששכר, הגליל התחתון המזרחי.

   

  מפת האזור: מפת טיולים וסימון שבילים מספר 3 ­- הגליל התחתון,

  העמקים והגלבוע.

   

  סקירה גאוגרפית: אזור רמות יששכר בגליל התחתון המזרחי, הוא רמה המשתרעת בין נחל תבור בצפון ובין עמק חרוד בדרום. שיאה של הרמה בכוכב הירדן שבחלקה הצפוני­-מזרחי, בגובה 312 מטר מעל פני הים. שמו של האזור קשור בשבט יששכר, שכאן הייתה נחלתו. נחל יששכר חוצה את הרמה במרכזה ומחלק אותה לשתי יחידות -­ רמת צבאים מדרום לנחל ורמת כוכב, מצפון לו. הרמה מעובדת, ברובה, כל עונות השנה ומשמשת גם כאזור מרעה לעדרי בקר גדולים. ברמה חיים גם עדרים גדולים של צבי ארץ­-ישראלי, וייתכן מאוד שבמהלך טיולנו נראה צבאים רצים ומדלגים במהירות בשטחים הפתוחים.

   

  עונה מומלצת: בעיקר בחורף ובאביב.

   

  ציוד: משקפת וספר תנ"ך.

   

  דרכי הגישה: מכיוון דרום נוסעים בכביש 71 (עפולה-­בית שאן) ובצומת יששכר פונים צפונה לכביש 716 ואחר כך לכביש 717. מצפון נוסעים בכביש 65 (עפולה-­כפר תבור) ופונים דרומה לכביש 716 ואחר כך לכביש 717.


  מצפה הפלאחים - מכאן רואים את דרך הנוף

   

  בדרך שלושה קטעים:

  קטע ראשון: מגבעת המורה מזרחה עד כביש 716 ­- דרך המתאימה לרכבי 4×4 בלבד.

   

  קטע שני: מרמת צבי מזרחה לאזור התעשייה פארק צבאים - דרך המתאימה לכל סוגי כלי -הרכב ולרוכבי אופניים (בו נתמקד).

   

  קטע שלישי: מאזור התעשייה פארק צבאים מזרחה, לכביש 90, מצפון לחמדה - דרך המתאימה לרכבי 4×4 בלבד. 

   

  המסלול: מרמת צבי לאזור התעשייה פארק צבאים כ-16 ק"מ, ועוד כ-4 ק"מ משם עד ליציאה לכביש 71 ליד שדה נחום. הדרך סלולה ומתאימה לכל סוגי כלי­-הרכב וגם לרכיבת אופניים.

   

  חניונים: בדרך יש חניונים קטנים, כגון בחורשת יואב (ע"ש יואב רייכמן), בחורש שלום (ע"ש שלום קרליץ) ובחניון יוס ודוד (ע"ש יוס פלד ודוד שושני), שיש בו מצפור נוף ושולחנות לפיקניק.

   

  התאמה למוגבלים בתנועה: בחניונים אין הסדר מיוחד למוגבלים בתנועה.

   

  יוצאים לדרך

  דרך הנוף מרמת צבי לאזור התעשייה פארק צבאים מתחילה בכביש 717, ממערב לכניסה ליישוב רמת צבי. במרחק קצר מן הכניסה לרמת צבי תראו את השלט "דרך נוף גבעת המורה - רמות יששכר" ואת הדרך הסלולה הפונה דרומה. במסלול שנטייל בו נחצה מרחבי שדות מעובדים, נפגוש חקלאים העסוקים בעבודתם ונבחין בעדרי הבקר הרועה בשדות.


  במרחק קצר מן הכניסה לרמת צבי תראו את השלט

   

  עונות השנה עושות טוב לנוף ברמות יששכר וצובעות אותו בצבעים ייחודיים לכל עונה. שדות השלף הצהובים של שלהי הקיץ נוגעים בשטחי הכותנה הירוקים שלפני הקטיף, ושדות התבואה בחורף ובאביב מכסים את הגבעות הרכות. מרחבים חרושים בצבע חום של אדמה דשנה, מגיעים עד קצה הנוף ונעלמים מעבר לגבעות.

   

  אנו חוצים בנסיעתנו את הרמה הפתוחה לכל עבר ומבחינים ממערב לנו בגבעת המורה, מצפון בהר תבור ומדרום ברכס הגלבוע ובעמק חרוד. ביום של ראות טובה נראה במזרח, מרחוק, את רכס הרי הגלעד שמעבר לירדן.

   

  כאן, ממש כאן, במרחבי השדות, דהר בלילה שאול המלך על סוסו אל בעלת האוב שבעין-­דור (שמואל­-א, כ"ח) ובהר הגלבוע שלפנינו נפלו בקרב שאול ובנו יהונתן (שם, ל"א). הצלבנים, שבנו את מצודת כוכב הירדן במחצית המאה ה-12, לחמו כאן בצבאות המוסלמים בהנהגתו של סלאח א-­דין. ברמת יששכר הוביל "הידיד" אורד וינגייט את "פלוגות הלילה" מבסיסן שבקיבוץ עין חרוד להילחם בכנופיות הפורעים הערבים בתקופת המאורעות (1939-1936).


  חניון ונקודת תצפית לעמק חרוד, הר הגלבוע וגבעת המורה 

   

  לאורך הדרך נראה חניונים ונקודות תצפית ובאחד מהם, כגון חניון יוס ודוד, כדאי גם לעצור להפסקה. החניונים והמצפורים נושאים שמות של תושבי האזור שהלכו לעולמם, חקלאים-­פלאחים בלב ובנפש. לאורך הדרך נבחין גם באבני בזלת ועליהן קטעי שירים לזכרו של עובד דרור.

   

  אנו מגיעים לסיומו של המסלול ליד אזור התעשייה פארק צבאים ושם נפנה דרומה לכיוון כביש 71.

   

  אפשרויות אחרות במסלול זה, לרכב 4×4 בלבד:

  א. רכבי 4×4 יכולים להתחיל את המסלול בגבעת המורה ולרדת משם מזרחה עד לכביש 716. לגבעת המורה הסמוכה לעפולה עילית נגיע מכביש 65 לפי השילוט ונמשיך בכביש העולה לכפר נבי­-דחי. מעט לפני הכפר נפנה ימינה בדרך עפר העולה לראש הגבעה -­ שם נמצא קבר השייח' נבי דחי ומגדל יערנים של קק"ל. לרגלי מגדל היערנים יש חניון, ואם המגדל פתוח נוכל לעלות לראשו ולגלות את מראות הנוף הנפלא הנשקף לכל עבר -­ צפונה לגליל התחתון, מזרחה לרמות יששכר, דרומה לגלבוע ומערבה לעמק יזרעאל.

   

  נמשיך כ-4 ק"מ בדרך היורדת מן המגדל מזרחה ונגיע לכביש 716. שם נתחבר לכביש 717 ולקטע הדרך מרמת צבי לאזור התעשייה פארק צבאים.

   

  ב. כשנגיע לאזור התעשייה פארק צבאים, בעלי רכב 4×4 יוכלו להמשיך כ-4 ק"מ מזרחה ולצאת לכביש 90, כ-6.5 ק"מ מצפון לקיבוץ חמדיה סמוך לאחד מגשרי רכבת העמק שעברה כאן.

   

  המלצה: גן לאומי כוכב הירדן

  הגן הלאומי כוכב הירדן הוא אתר חשוב ומעניין הנמצא באזור הגבוה של רמות יששכר. במקום נראה את המצודה הצלבנית בלוואר ("יפה נוף") עליה נלחמו צבאות המוסלמים והצלבנים. מכוכב הירדן תצפית נוף מדהימה ביופייה.

  בימי הבית השני היה כאן יישוב יהודי ושמו גרופינא, אחד היישובים בשרשרת הדלקת המשואות בראשי החודשים. לימים היה במקום כפר ערבי ושמו כאוכב אל הווא (כוכב הרוחות). סמוך לכאן נמצאת חוות שושנה שייכת למאיר הר-ציון.

  הגישה לרכב פרטי מכביש 90 כ-15 ק"מ מצפון לבית שאן, שם פונים מערבה ועולים בכביש מתפתל כ-6 ק"מ.

  הכניסה בתשלום. טלפון 04-6581766.


  גן לאומי כוכב הירדן  

   

  עוד בסביבה: מעין חרוד, גן לאומי; גן השלושה (הסחנה); נחל הקיבוצים ועין מודע.

   

  פעילויות לילדים: פרובוט, רפת רובוטית בכפר יחזקאל; כפר הגלגולים, משחקייה בכפר יחזקאל וגן גורו, גן חיות אוסטרלי סמוך לגן השלושה.

   

  מוזיאונים: המשכן לאמנות ובית שטורמן, עין חרוד מאוחד; חומה ומגדל, גן השלושה וארכיון החגים בבית השיטה.

   

  גנים לאומיים: בית הכנסת העתיק, בקיבוץ חפצי-בה, תל בית שאן וכוכב הירדן.

   

  • מתוך "קסם היער", מאת יגאל צור, הוצאת כרטא

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "דרך נוף רמות יששכר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כריכת הספר "קסם היער"
  צילום: יגאל צור
  צילום: יגאל צור
  מפת המסלול
  צילום: יגאל צור
  שדה מעובד
  צילום: יגאל צור
  מומלצים