שתף קטע נבחר

בג"ץ: מג'אדלה השב לטענות עמותת הבדואים

בית המשפט העליון דורש משר התרבות ומשרדו להשיב בתצהיר להחלטה על אי העברת כספי התמיכה למרכז הבדואי בעוספייה שטוען להפלייה

בית המשפט העליון הוציא צו על תנאי בו הוא מחייב את שר התרבות ראלב מג'אדלה ומשרדו, לנמק את ההחלטה שלא להעביר למרכז לתרבות בדואית בעוספייה את תקציב העמותה ל-2007.

 

ביוני השנה הגישה העמותה לבג"צ את הבקשה למתן הצו, שהצטרפה לעתירה קודמת שהוגשה בדצמבר ובה נטען להתנכלות כלפי המרכז, להפליה תקציבית ולניהול שרירותי ולא תקין לכאורה של השר ומשרדו בכל הנוגע לחלוקת כספי התמיכות למוסדות ערביים. במקביל ביקשה העתירה מבית המשפט להורות למשרד התרבות על העברת כספי תקציב התמיכות לשנת 2008 במלואם.

 

"הנימוקים של המשרד מומצאים ועושה הרושם שיש התנכלות פרטנית לעמותת נווה הבדואים", אמרו אז עורכי הדין גילי שפר ואדם פיש המייצגים את התביעה.

 

באופן יוצא דופן, כפי שפרסם ynet, צורף בזמנו לכתב התביעה גם מכתב חסר תקדים בחריפותו של היועצת המשפטית של משרד התרבות, הדס פרבר, שמחתה על החלטת מנכ"ל המשרד דאז, יואב רוזן והדרג הפוליטי לשלול או להקטין את התמיכה בעמותה. "מאז החלו ההליכים לטיפול בתמיכות למגזר הערבי, נתונים כל הגורמים המטפלים בנושא מטעם המשרד לאיומים, התקפות אישיות ופגיעות שונות. בשל העובדה שעמדתם בנושאים הרבלנטיים שונה מזו של השר או המנכ"ל", כתבה אז פרבר.

 

צו בית המשפט שניתן בשבוע שעבר מתייחס, יש להדגיש, לשנת 2007 בלבד. "על יסוד העתירה שהובאה לפני בית משפט זה מצווה בית המשפט להוציא מלפניו צו על תנאי המורה למשיבים ליתן טעם מדוע לא תקבל העותרת תמיכה לשנת 2007 בשיעור אותו קיבלה שנה קודם לכן בתוספת חלקה היחסי בגידול התקציבי של משרד התרבות המיועד למתן תמיכות לגופים ערביים", כתבו השופטים. משרד התרבות נדרש להשיב לבית המשפט ולעותרים תוך 45 יום.

 

"בניגוד להמלצת פרקליטות המדינה ממשיך שר התרבות להפלות את חלוקת הכספים לעמותה ולא להעביר אליה כספים להם היא זכאית", טוענים היום באי כוחה של העמותה, "החלטת בית המשפט לנפק צו על תנאי משמעה שתשובת המשרד ונציגי השר לא סיפקו את השופטים והם מעוניינים בתגובה שמלווה בתצהיר".

 

עו"ד גילי שפר הוסיפה ואמרה: "בכוונת העמותה להגיש תביעת נזיקין אישית נגד שר התרבות על פעילות מתנכלת של בעל תפקיד ציבורי. היה כאן רצון מפורש לפני ואחרי הגשת העתירה להעביר לעמותה מסר וללמד אותה לקח שדרך בית המשפט עם מג'אדלה לא מגיעים לתוצאות".

 

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "המשרד יגיש את תשובתו בתצהיר, שיוגש לבית המשפט".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
בדואים בנגב
צילום: חיים הורנשטיין
לאתר ההטבות
מומלצים