שתף קטע נבחר

האם מותר לעשן חשיש? ומה דינו בפסח?

שאלה:

 

האם מותר לעשן חשיש? ומה דינו בפסח? (משה, אזור השרון)

 

תשובה:

 

לפני שמתייחסים לדין חשיש בפסח כמובן שצריך לבדוק את כשרות החשיש בכלל. מן התורה יש מצווה לשמור על הבריאות, שנאמר: "ונשמרתם מאד לנפשותיכם" (דברים ד' ט"ו), וכן יש איסור לסכן את הבריאות, שנאמר: "לא תשים דמים בביתך" (דברים כ"ב ח'), וכתוב: "השמר לך ושמור נפשך מאד" ( דברים ד' ט'). ודברים אלו הובאו ב"הלבוש" על חושן משפט (סימן תכ"ז, סעיף ט).

 

כתב הרמב"ם: "הואיל והיות הגוף בריא ושלם מדרכי השם הוא... לפיכך צריך להרחיק אדם עצמו מדברים המאבדין את הגוף" (הלכות דעות, פרק ד' הלכה א'). ויותר מזה כתב: "הרבה דברים אסרו חכמים מפני שיש בהם סכנת נפשות וכל העובר עליהן, ואומר הריני מסכן בעצמי (את עצמי) ומה לאחרים עליי (זה לא עסק של אף אחד) או איני מקפיד בכך (לא איכפת לי לסכן את בריאותי) מכין אותו מכות מרדות (בית הדין שופט אותו לקבל 40 מלקות)".

 

בעבר, גם כשלא היה ידוע הסיכון הבריאותי של עישון סיגריות חשבו שזה רק מחליש את הגוף, אסר זאת החפץ חיים בצורה מוחלטת, וכתב: "הלא תבל ומלואה של הקב"ה, ולכבודו בראנו, ונותן לכל אחד בחסדו כוח לפי צורכו... ואיך ירשה העבד לעשות לעצמו כפי רצונו הלא הוא שייך לאדונו?!" (ליקוטי אמרים פרק יג). וכל זה כאשר עדיין לא היה ברור מבחינה רפואית עד כמה העישון מסוכן לבריאות.

 

היום ברור מעל לכל ספק שעישון סיגריות מהוה נזק לבריאות האדם וגובל גם בסכנת חיים לטווח ארוך (כגורם המרכזי בגרימת סרטן), לכן אסור מן התורה לעשן סיגריות (ציץ אליעזר, חלק ט"ו סימן ל"ט). לגבי עישון סמים, ואפילו "סמים קלים", הרי הסכנה לבריאות חמורה הרבה יותר, וגם גורמת לאדם לשיבוש דרכי החשיבה שלו.מלבד זאת, יש בעצם ההתמכרות איסור, כמו שבן סורר ומורה נהרג בגלל שלא התגבר על תאוותו

והתמכרותו לאכילת בשר (אגרות משה, יורה דעה, חלק ג' סימן ל"ה).

 

בשנים האחרונות התפרסם כרוז של פסק הלכה עליו חתמו כל גדולי ישראל שאסור מן התורה לעשן סיגריות.

 

לכן גם אין מקום לשאלה האם סיגריות, חשיש או סמים אחרים כשרים הם. למעשה, הם אסורים למרות שאין בהם בשר וחלב או טריפה. ולפיכך גם אינם כשרים גם לפסח.

 

אם התכוונת בשאלתך רק לקבל מידע תיאורטי - האם החשיש מכיל חמץ? אז התשובה היא שלילית, הוא לא. אך כאמור בכל זאת, אסור בפסח ובכל ימות השנה.

 

בתפילה לרופא חולי עמו ישראל שירפא את כל החולים בהתמכרות לעישון, בתוך שאר חולי ישראל (משיב: הרב משה ביגל, מיתר)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים