שתף קטע נבחר

הרב שרלו: אסור לצפות ב"ארץ נהדרת"

הרב נשאל על הלבנת פני הפוליטיקאים בתכנית שחזרה למסך לקראת הבחירות, והשיב: יש שיקולים לכאן ולכאן, אך "נזקה של תוכנית זו גדול בהרבה מתועלתה". ומה לגבי הדחה מעליבה ופוגעת ב"כוכב נולד"?

ביקורת על אנשי ציבור חשובה, אך מה קורה כשהיא כרוכה בהלבנת פנים? ראש ישיבת ההסדר בפתח-תקווה, הרב יובל שרלו, נדרש לסוגיה כשנשאל מה דעתו ביחס לתוכנית הטלוויזיה "ארץ נהדרת", שחזרה למסך לעונתה השישית לקראת הבחירות. בשו"ת שפורסם באתר מורשת, הכריע הרב: "נזקה של תוכנית זו גדול בהרבה מתועלתה".

 

הגולשת שאלה את הרב האם יש בעיה תורנית בכך שלועגים לפוליטקאים בתוכנית, על אף שחלקם רואים בכך ברכה שכן הם זוכים לחשיפה בשל כך. לגבי תוכניות המציאות כמו "כוכב נולד" שאלה האם אין בהדחות הלבנת פנם ברבים.

 

בתשובתו הציג הרב את הדילמה, וכתב: "לכאורה, היה מקום לומר כי תוכנית סאטירה כ'ארץ נהדרת' אסורה לחלוטין בגלל הלבנת פנים ברבים, בגלל לשון הרע והטיית עמדות, בגלל ליצנות זולה וירודה, בשל העובדה שהיא מביאה לזילות וכדומה. אלא שהתמונה יותר מורכבת כי ישנה חשיבות גדולה להומור (בניגוד לליצנות) גם בעולמם של חז"ל; היא מורכבת כי ישנה חשיבות גם בביקורת ציבורית על אנשי ציבור מתנשאים שלא כדין; היא מורכבת כי אנשי הציבור עצמם מייחלים שיוזכרו בתוכניות אלה וכויוצא בכך".

 

בשקלול העמדות לכאן ולכאן, אומר הרב, גוברים האיסורים על-פני היתרונות של התוכנית. לגבי "כוכב נולד" אמר הרב שרלו כי "שם יש יותר מקום להתיר את הדבר, מאחר שזו פשוט תחרות. ואולם, חלק מתוכניות המציאות נוקטות בכוונה בהדחה מעליבה ופוגעת, בעיקר בסגנון הנעשה בארצות הברית, והדבר משחית את הנפש".

 

הרב הדגיש כי לצורך התשובה הוא מתעלם מ"שאלות חמורות של צניעות בתוכניות אלה, שלבדן היו צריכות להיות גורם הלכתי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יובל שרלו
צילום: דב ירדן
ארץ נהדרת. "נזקה גדול מתועלתה"
צילום: אלדד רפאלי
מומלצים