שתף קטע נבחר

צילום: AP

הבדואים מחפשים מחסה בוואדי ומתפללים

איום רקטות החמאס מרחף גם על תושבי הפזורה הבדואית בנגב, הנאלצים להתמודד עם מציאות בלתי אפשרית: לרבים אין מקלטים ממוגנים וקול האזעקה לא תמיד נשמע. "כל אחד מחכה למזל שלו ומתפלל"

כיצד מסוגלים הבדואים להתגונן מפני רקטות? הפזורה הבדואית בנגב מוצאת עצמה מאז אתמול במצוקה של ממש - ירי הרקטות לעבר באר שבע וסביבתה מסכן גם את חייהם של רבים מהבדואים, שלחלקם כלל אין מקום מסתור. "שומעים את האזעקה, מחפשים מסתור בוואדי ונשכבים על האדמה", סיפר שייח סיאח אל טורי, תושב הפזורה, על השגרה החדשה.  

 

אחת הרקטות ארוכות הטווח שנורו אמש לכיוון באר שבע, נחתה סמוך מאוד ליישוב הבדואי רהט ובנס לא היו נפגעים. בחלק מהמקומות ברהט וביישובי הפזורה הבדואית כלל לא שומעים התושבים את האזעקה. אתמול והיום שמעו התושבים את הדי הנפילות וראו את העשן שמיתמר לאוויר.

 

מבצע עופרת יצוקה - כותרות אחרונות:

 

במאהל של אל טורי, המתגורר ביישוב אל-טורי עזור ערקיב, דרומית לרהט, דווקא נשמעה האזעקה. לדבריו, "כשאנחנו שומעים את האזעקה אנחנו מחפשים מקום נמוך להסתתר בו, למשל בוואדי, ונשכבים על האדמה. אנחנו גרים באוהלים ואין לנו פה שום דבר ממוגן - לא מקלט ולא ממ"ד. כיום, כשאנחנו שומעים את הנפילות ורואים את העשן, כל אחד מחכה למזל שלו ומתפלל. בוודאי שזה מפחיד, זה יכול ליפול גם פה"ה.

 

חוסיין אל-טורי, תושב רהט, טוען כי העיר איננה מוכנה כלל להסלמה הביטחונית. "אנחנו לא שומעים פה את האזעקה, ואתמול הופתענו מהפיצוץ החזק שהיה פה. אין לנו שום דרך לדעת מה קורה חוץ מהטלוויזיה. יש ברהט מספר קטן של מקלטים - רק בבתים שנבנו מאוחר. ברוב הבתים אין מקלטים ואין מקלטים ציבוריים. לפחות היו מודיעים לנו שיש נפילות, כדי שננסה להסתתר איפשהו".

 

"התחושה כאן מאד קשה", אומר טלאל אלקרנוואי, ראש עיריית רהט לשעבר. "האוכלוסייה מבינה היום טוב יותר באיזה תנאים חיו תושבי עוטף עזה, ואנחנו מקווים שיהיה סוף לזה בקרוב. המצוקה הקשה היא של תושבי הפזורה, שחיים באוהלים או צריפים ואין להם שום הגנה - לא ממ"דים ולא מבנים קשיחים ולא שום דבר".

 

יאסר עוקבי, עורך עיתון בבאר שבע, המכיר היטב את מצוקת התושבים הבדואים בפזורה, סבור כי "נפילת טיל בפזורה זה גזר דין מוות. לצערנו, התושבים לא קיבלו שום הדרכה מפיקוד העורף כיצד לנהוג ואיך הם יכולים להתגונן בתנאים המוגבלים שיש להם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחת הרקטות - סמוך לרהט
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים