שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: AP
  הסכמה עקרונית: הממשלה תפצה עסקים שנסגרו
  הממשלה והההסתדרות גיבשו הסכמות בדומה לאלו שהושגו במלחמת לבנון: עסקים שנאלצו לסגור את שעריהם כיוון שאינם ממוגנים או ספגו הפסדים בגלל היעדרות עובדים המשגיחים על ילדיהם - יקבלו פיצוי בתנאי שישלמו לעובדים שכר

  בשורה למאות אלפי תושבים בדרום: משרדי האוצר והתמ"ת, ההסתדרות והארגונים הכלכליים הגיעו היום (ה') להסכמה עקרונית לפיה עסקים באזורי המצב המיוחד יקבלו פיצוי הפסדים בגלל המצב הביטחוני. ההסדר המתגבש דומה להסדר שהתבצע בעקבות מלחמת לבנון. ההסכם יגובש באופן סופי בשבוע הבא, אבל מההצהרות שמפרסמים שני הצדדים היום עולה כי הצדדים הגיעו להסכמה בכל הסוגיות העיקריות בסוגיה הסבוכה של פיצוי העסקים - שלובנו במהלך דיונים של שבועות שלמים במהלך מלחמת לבנון.

   

  מבצע עופרת יצוקה:

   

  במהלך מלחמת לבנון נקבע מנגנון לפיצוי עסקים על נזק עקיף במלחמה, שגם עוגן בחוק ההגנה על עובדים לזמן חירום. המנגנון חייב את הממשלה לפצות עסקים על הנזק העקיף שספגו מסגירת העסק או מירידה בתפוקה - במידה ושילמו לעובדיהם את מלוא השכר, גם על ימים שבהם שנעדרו מעבודתם בגלל המצב הביטחוני. ההסכמות שגובשו היום דומות מאוד בעיקרן להסדרים שהונהגו אחרי המלחמה בצפון.

   

  לפי ההסכמות, תעניק הממשלה פיצוי לעסקים על הפסדים שספגו במידה ונאלצו לסגור את שעריהם בהתאם להוראות פיקוד העורף או בגלל היעדרות של עובדים שלא הגיעו לעבודה כיוון שהשגיחו על ילדיהם בזמן שבתי הספר סגורים. עדיין לא ברור מה יעלה בגורלם של עסקים שיסבלו מהיעדרות לא מוצדקת של עובדים (בגלל שפחדו להגיע לעבודה או עזבו את האזור).

   

  הקניונים שוממים, המפעלים עובדים

  הוראות פיקוד העורף מחייבות את המעסיקים והעובדים לפתוח עסקים חיוניים. למעסיקים מותר לפתוח עסקים רק במידה שהם ממוגנים - ומרבית העסקים הקטנים אינם כאלה. הקניונים באשקלון, באר שבע ואשדוד ריקים, ורובן הגדול של החנויות סגורות. ההערכה היא שהחנויות הקמעוניות הפסידו 27 מיליון שקלים נכון לאתמול.

   

  בתעשייה, לעומת זאת, כמעט כל המפעלים פתוחים (למעט כאלה שנסגרו אתמול והיום בגלל הסילבסטר) אבל התעשיינים מדווחים כי למעלה מ-25% מהעובדים לא הגיעו לעבודה - רובם הורים שנשארו להשגיח על ילדיהם בגלל שבתי הספר בין יבנה לבאר שבע סגורים, ושהמפעלים סובלים מהפסקות עבודה תכופות בזמן האזעקות. הנזק הנגרם מכך לתפוקת התעשייה נאמד בעשרות מיליוני שקלים. החקלאים, לעומת זאת, שכל עבודתם מתבצעת בשטחים פתוחים, נאלצים להשבית חלק ניכר מעבודתם ומדווחים על נזק של חצי מיליארד שקלים.

   

  ביום ראשון הוכרז מצב מיוחד בעורף בשדרות וביישובי עוטף עזה בלבד. אבל במהלך השבוע הורחבה הגדרת מצב מיוחד בעורף לכל היישובים הנמצאים ברדיוס
  של 40 קילומטר מהרצועה - כולל אשדוד, אשקלון, באר-שבע, קריית-גת, קריית מלאכי, גדרה, יבנה, וכל המושבים והקיבוצים שמסביבם. התחום הזה מאכלס בתוכו קרוב ל-20% מהפעילות הכלכלית במשק, וההערכה היא שההסדר שגובש היום ויסוכם סופית בשבוע הבא יחול על כולה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים