שתף קטע נבחר

צילום: AP

עזה: בכיר חמאס חוסל, כ-26 נהרגו בתקיפות

צה"ל הנחית מכה קשה על חמאס: הבכיר ניזאר ריאן חוסל בתקיפת חיל-האוויר. בתקיפה נהרגו גם ארבע נשותיו, שבעת ילדיו וחמישה בני אדם נוספים. הוא נחשב לבכיר ביותר בחמאס שחוסל מאז רנטיסי. פלסטינים דיווחו כי עשרה בני אדם נהרגו בתקיפה אחרת בבית ספר של חמאס בעזה

היום השישי למבצע "עופרת יצוקה" - צה"ל מתקיף בתי בכירים בחמאס: ניזאר ריאן, בכיר בחמאס, חוסל היום (יום ה') בתקיפת חיל האוויר על ביתו שבצפון רצועת עזה. הבית נהרס, וגורמי צבא אישרו כי ריאן חוסל בתקיפה. על פי הדיווחים, בתקיפה נהרגו גם ארבע נשותיו של ריאן, שבעה מילדיו וחמישה פלסטינים נוספים. ריאן נחשב לגורם הבכיר ביותר בחמאס שחוסל מאז חיסולו של עבד אל-עזיז רנטיסי, ולאחד מאנשי הקשר בין הדרג הדרג המדיני בתנועה לדרג הצבאי. 

 

מבצע "עופרת יצוקה"- עדכונים אחרונים

 

סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה כי ריאן נהרג בתקיפה, אולם בחמאס טרם אימתו את הדיווח. על פי הדיווחים, תשעה בני אדם נוספים נהרגו בתקיפה, ו-25 נפצעו. גורמים ביטחוניים סיפרו ל-ynet כי בבית עצמו היו ונהרסו מחסן תחמושת, חמ"ל תקשורת ופתח של מנהרה.

 

תקיפת בתים של פעילי חמאס, המשמשים גם כמחסני אמל"ח, נעשית בשיטה המכונה בצה"ל "הקש בגג". בדרך זו, שפותחה בפיקוד הדרום, יוצרים קשר עם בני הבית ומזהירים אותם כי בכוונתם לתקוף במקום וכי עליהם להתפנות. שיטה זו עבדה בהצלחה עם התחלתה לפני שנתיים, אך כעבור זמן מה סירבו בני המשפחות לצאת מבתיהם ואף עלו לגגות, בתקווה שצה"ל לא יעז לתקוף כשיש במקום אזרחים. לפני תקיפת ביתו של ריאן, ניסה צה"ל ליצור קשר עם בני משפחתו, אך אלה סירבו לעזוב. 

 

באחרונה נערכו דיונים משפטיים בנושא על מנת לבחון את המשמעות של העניין וצה"ל קיבל אור ירוק לתקוף בתים לאחר מתן אזהרה. שכן הדבר עומד במסגרת החוק הבינלאומי אם יש במקום מחסן של אמצעי לחימה.

 

ריאן שלח את בנו לפיגוע התאבדות באלי סיני

בימים האחרונים ירדו כל בכירי הארגון למחתרת, מחשש לחיסולים. ריאן, הנשוי לארבע נשים המתגוררות עמו בבית שהותקף, נשבע לפני כמה ימים כי לא יתפנה מביתו בשום מחיר. באל-ג'זירה דווח כי מתחילת המבצע הוא סירב לעזוב את ביתו.

 

ריאן נחשב לאחד מהקיצוניים ביותר בתנועת חמאס, שאף שלח את בנו לבצע את פיגוע ההתאבדות באלי סיני באוקטובר 2001, שבו נרצחו שני ישראלים. הוא היה ממארגני הפיגוע בנמל אשדוד ב-2004, שבו נרצחו עשרה ישראלים.

  

אתמול נשא ריאן נאום במסגד בעזה, בו קרא למוסלמים בכל רחבי העולם להתפלל לטובת הפלסטינים ברצועה. "איננו זקוקים לנשק, איננו זקוקים לכספים, אנו רק זקוקים לתפילותיכם ועם האוייב נסתדר בעצמנו", אמר. ריאן נחשב לאחד הבכירים בתנועה, ובלט במיוחד בתקופת השתלטות חמאס על רצועת עזה כשהכריז ביום הראשון של ההפיכה שאת תפילת יום השישי יישאו אנשי חמאס בלשכתו של יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן).

 

פלסטינים: 10 הרוגים בתקיפה בבית ספר

גורמים פלסטינים טענו אחר הצהריים כי חיל האוויר תקף בית ספר של חמאס בשכונת תופח בעיר עזה. לטענת הפלסטנים, עשרה בני אדם נהרגו בתקיפה. מוקדם יותר תקפו כלי טיס את העמדה שממנה שוגרה רקטה לאשדוד, והשמיד אותה. מלבד העמדה הזו, תקף חיל האוויר שלושה בתים של פעילי טרור בצפון רצועת עזה. גורמים בצה"ל אמרו כי הבתים שימשו לאחסון רקטות, מטעני חבלה וטילים נגד טנקים. מאז הבוקר פגעו מטוסי חיל האוויר בכ-20 מטרות ברצועת עזה - בהן מכונית ומנהרה.

  

חיל האוויר תקף את בניין המועצה המחוקקת ומשרד המשפטים בקריית הממשלה בעיר עזה. בנוסף, הותקפו אתר לאחסון וייצור אמצעי לחימה שתחתיו מנהרה במרכז הרצועה, יותר מחמש מנהרות בציר פילדלפי שבהן הוברחו מחבלים וציוד ונשק, מוצב של הכוח המאוחד של חמאס ברפיח ומוצב ביטחון החופים סמוך לקו החוף בעיר עזה. 

 

ארגון חמאס הודיע לפני החיסול כי הוא מקבל "תוך הצבת תנאים" את ההצעה שגיבש האיחוד האירופי להפסקת אש עם ישראל ברצועת עזה. "חמאס מקבל את היוזמה (של האיחוד) בתנאי שהתוקפנות הישראלית תפסק, המצור יוסר, וכל המעברים יפתחו - ונקבל ערביות בינלאומיות שהכובש לא יחדש את המלחמה הטרוריסטית הזאת", אמר דובר חמאס פאוזי ברהום.

 

למרות זאת, ארגוני הטרור המשיכו גם היום להמטיר רקטות ופצצות על הנגב. 39 רקטות נורו לעבר שטחי ישראל מאז הבוקר. שלוש מהרקטות נחתו באזור באר שבע, אך לא גרמו לנפגעים. רקטות נוספות פגעו באשקלון וגרמו לכמה נפגעי חרדה.

 

השתתף בהכנת הידיעה רון בן ישי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניזאר ריאן
צילום: רויטרס
בית שהותקף ברצועה
צילום: רויטרס
מומלצים