שתף קטע נבחר

צילום: AP

ניזאר ריאן: נערץ על חמאס ושנוא נפשו של פתח

חיסולו של בכיר חמאס, ניזאר ריאן, מהווה מכה גדולה לארגון: ריאן נהג להתעמר בפתח, הוביל את ההשתלטות על הרצועה, תכנן פיגועים נגד ישראל והיה אהוב על החמושים אנשי הזרוע הצבאית. בביתו נמצא מחסן תחמושת גדול ומרכז תקשורת

ניזאר ריאן, בכיר החמאס שחוסל היום (ה') בתקיפת חיל האוויר ברצועת עזה, נחשב לקיצוני בארגון והיה ממתכנני פיגועים רבים. הוא היה נערץ מאוד בחמאס, בעיקר בקרב פעילי הזרוע הצבאית, ושנוא נפשם של אנשי הפתח אותם גירש מרצועת עזה במהלך השתלטות חמאס לפני כשנתיים וחצי.

 

ריאן נחשב לגורם הבכיר ביותר בחמאס שחוסל מאז חיסולו של עבד אל-עזיז רנטיסי, ולאחד מאנשי הקשר בין הדרג המדיני בתנועה לדרג הצבאית. ריאן היה נשוי לארבע נשים והיו לו שישה בנים, שש בנות ושני נכדים. בעבר היה עצור מספר פעמים בישראל בסך הכל במשך ארבע שנים. לאחר הסכמי אוסלו נעצר מספר פעמים על-ידי הרשות הפלסטינית.

 

ריאן היה בין היתר ממתכנני הפיגוע בנמל אשדוד בו נהרגו עשרה ישראלים, ואף שלח את בנו לביצוע פיגוע התאבדות בגוש קטיף בשנת 2001 בו נהרגו שני ישראלים. בביתו, שהופצץ על ידי חיל האוויר, נמצא מחסן גדול לאמצעי לחימה, מרכז תקשורת ואף מנהרה שנחפרה לצורך מילוט פעילים.


ריאן עם אנשי הזרוע הצבאית של חמאס (צילום: רויטרס)

 

מבנה גופו הענק וגובהו העצום יצרו סביבו הילה מיוחדת שהפכה אותו נערץ במיוחד על אנשי הזרוע הצבאית של התנועה, והוא אהב במיוחד להופיע לפניהם ופחות בקרב הסטודנטים שלימד במכללה האיסלאמית כד"ר ללימודי דת, או בקרב אנשי ההנהגה המדינית של חמאס.

 

ריאן היה מהבכירים שנהגו "לרדת לשטח", ונהג לבלות לילות שלמים עם התצפיתנים של החמאס שהמתינו במארבים לאנשי היחידות המיוחדות של צה"ל על גדר המערכת. כשישראל ביצעה שורה של תקיפות נגד תצפיתנים לפני הרגיעה, במטרה לפגוע בתשתיות החמאס, היה ריאן עמם בלבוש צבאי כשרובה בידו, כדי לחזק את רוחם. בחמאס התגאו אז שבעוד מנהיגיהם נמצאים בשטח, לוחמים ונהרגים, המנהיגים של יריביהם מרפדים את חייהם בכל טוב על חשבון העם הפלסטיני.

 

הוא היה בכיר מאוד בחמאס, אבל היה גם בכיר שנואי נפשם של אנשי פתח מקרב הנהגת חמאס. מתוקף תפקידו בדרג המדיני, היה ריאן אחד האחראים על הזרוע הצבאית של חמאס ואחד המובילים המרכזיים של השתלטות חמאס על הרצועה ביוני אשתקד.

 

הופעותיו התדירות בתקשורת במהלך ההפיכה, הודעות הארגון שמסר והתרסותיו נגד צמרת הפתח והרשות עוררו עליו את זעמם ושנאתם של אנשי הפתח,

שלא התקשו להסביר היום את שמחתם לנוכח הסתלקותו. עבור פעילי הפתח, ריאן זכור יותר מכל כשבמהלך ההפיכה ברצועה, ובעוד בפתח טוענים כי הם הודפים את מתקפת חמאס, לגלג ריאן על הודעותיהם והבטיח כי תפילת יום השישי הראשונה שלאחר תחילת ההפיכה תיערך ב"מונתדא", לשכתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) על חוף ימה של עזה.

 

גם לאחר ההפיכה והשתלטות חמאס על הרצועה נזף ריאן באנשי פתח, והזהיר כי אם ימשיכו בדרכם חמאס יקיים תפילת שישי גם במוקטעה ברמאללה - רמז עבה לכך שחמושי הארגון עוד ישתלטו על הגדה ועל לשכתו של אבו מאזן גם ברמאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניזאר ריאן
צילום: רויטרס
הריסות הבית שהופצץ
צילום: רויטרס
מומלצים