שתף קטע נבחר

סרי לנקה: הצבא כבש את בירת המורדים

חיילי צבא סרי לנקה נכנסו לתוך קילינוצ'צי, בירת האזור שבשליטת המורדים, והשתלטו עליה. הנשיא קרא למורדים להניח את נשקם - אך זמן קצר לאחר מכן ביצעו המורדים פיגוע בבירה

מכה נוספת למורדים בסרי לנקה: חיילי הצבא השתלטו היום (יום ו') על העיר קילינוצ'צ'י בצפון המדינה, המשמשת כבירת האזור שבשליטת המורדים. זו הפעם הראשונה זה עשר שנים שלצבא יש נוכחות בקילינוצ'צ'י, התפתחות שהנחיתה מכה קשה למאבקם בן 25 השנים של המורדים הטמילים על עצמאות.

 

"חיילינו האמיצים וההירואים השתלטו לבסוף על קילינוצ'צ'י, שנחשבה כמעוז העיקרי של המורדים הטמילים", הודיע נשיא סרי לנקה מהינדה ראג'פאסקה, במסיבת עיתונאים שקיים בצהריים. "בפעם האחרונה, אני פונה למורדים הטמילים להניח את נשקם ולהיכנע".

 

למרות ההשתלטות על העיר ולמרות קריאתו של הנשיא, נראה שהמורדים אינם מתכוונים עתה להיכנע: מורד פוצץ מטען סמוך למפקדת חיל האוויר של סרי לנקה הממוקמת בבירה קולומבו. לפחות שני אנשי החיל נהרגו, וכ-30 בני אדם נפצעו, בהם תשעה לוחמים.

 

הפיצוץ העיב על האווירה החגיגית שהתפשטה ברחבי הבירה לאחר שהנשיא הכריז על נפילתה של קילינוצ'צ'י בנאום טלוויזיוני שנשא. אתר האינטרנט המזוהה עם המורדים דיווח כי הטמילים העתיקו את מפקדתם מקילינוצ'צ'י לאזור מרוחק יותר עוד קודם לכיבוש העיר. איש מבכירי המורדים לא הגיב להתפתחויות אך בעבר כבר הכריזו המורדים כי יוסיפו להילחם גם אם קילינוצ'צ'י תיפול.

 

שורה של הצלחות צבאיות

זה חודשים שהצבא של סרי לנקה מתקדם לעבר קילינוצ'צ'י. אתמול הודיע צבא סרי לנקה כי הצליח לכבוש את צומת פרנתן, צומת בעל חשיבות אסטרטגית המוביל לקילינוצ'צ'י. כיבוש צומת פרנתן הוא ההתפתחות האחרונה בשורה של הצלחות צבאיות שנחלה הממשלה, ששמה לה למטרה להביס השנה את המורדים הטמילים, ולשים קץ למאבקם לעצמאות בן 25 השנים. גם בשנה שעברה טענה ממשלת סרי לנקה כי בכוונתה להביס את המורדים - אך נתקלה בהתנגדות עיקשת. 

 

אתמול בלילה, השתלט הצבא על צומת נוסף בעל חשיבות אסטרטגית - צומת קרדיפוקו, הממוקם בין פרנתן והעיר קילינוצ'צ'י. על פי הודעת הצבא, הלחימה באזור היתה קשה וארכה שעות ארוכות. הצבא טען כי בקרבות נהרגו לפחות 50 מורדים. אישור עצמאי של נתון זה הוא בלתי אפשרי מאחר שעיתונאים אינם מורשים להיכנס לאזורי הקרבות.

המורדים והממשלה ידועים בנטייתם להגזים בתיאור מספר האבידות שהנחילו לצד השני ולהמעיט במספר האבידות שספגו.

 

המורדים הטמילים נלחמים מאז 1983, בדרישה להקים מדינה עצמאית למיעוט הטמילי בסרי לנקה, שסבל שנים של קיפוח ודיכוי מצד הרוב הסינהלזי. העימות גבה עד כה את חייהם של לפחות 70 אלף בני אדם. מתקפותיה האחרונות של ממשלת סרי לנקה על המורדים אילצה אותם לסגת ממרבית השטחים שעליהם השתלטו ולנוס לאזור מצומצם בשטחו בצפון-מזרח המדינה.


פורסם לראשונה 02/01/2009 08:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
חיילים בסרי לנקה. ארכיון
צילום: איי אף פי
מומלצים