שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

לבני: הסדר עם חמאס - יבטל תהליך השלום

שרת החוץ קיימה מסיבת עיתונאים לרגל נחיתתם בירושלים של דיפלומטים אירופים, המנסים לסייע בהשגת הפסקת אש. "המצב מאוד סבוך", הסבירה לבני, "חמאס אינו עומד בתנאי הקהילה הבינלאומית". לדבריה, כל הסכמה עם הטרור - פירושה ביטול האפשרות להסכם שלום עתידי

שרת החוץ, ציפי לבני, קיימה בצהריים (יום ב') במסיבת עיתונאים בירושלים לרגל הגעתם של דיפלומטים בכירים מאירופה, המנסים להשיג הסכם הפסקת אש בין ישראל לחמאס. "לפני המבצע, חמאס ירה אל ישראל מתי שעלה על רוחו. זו לא תהיה יותר המשוואה באזור - כשישראל תותקף, היא תגיב", אמרה.

 

לבני הדגישה, כי "מלחמה נדרשת בטרור לא מסתיימת בהסכם. עם טרור אני לא עושה הסכמים ועם טרור אנחנו נלחמים. אם נעשה הסכם עם הטרור, זה היום שבו לא נוכל יותר לקדם הסדר לשלום". המשלחת האירופית, בראשה עומד שר החוץ הצ'כי, קרל שוורצנברג, כוללת את שר החוץ הצרפתי, ברנאר קושנר, שר החוץ השבדי, קארל בילט, מתאם מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, ונציבת יחסי החוץ של האיחוד, בניטה פררו-ולדנר.


מפגש פסגה במשרד החוץ. לבני והמשלחת מאירופה (צילום: AP)

 

במסיבת העיתונאים שהתקיימה באנגלית, אמרה לבני: "המצב מאוד סבוך. כולנו בקהילה הבינלאומית המתונה, אני מאמינה, באותה קואליציה נגד הטרור. אנחנו נעמוד על השגת מטרותינו: הפסקת הירי והטרור מעזה, הפסקת ההברחות לרצועת עזה ופיקוח בינלאומי".

 

"עופרת יצוקה" - דיווחים אחרונים

 

לדברי לבני, "חמאס אינו עומד בתנאי הקהילה הבינלאומית, כולל אירופה. זהו אותו חמאס שתוקף את ישראל במשך שמונה שנים. זה חמאס שהתוקף לאחר שעזה נעזבה על-ידי ישראל. מטרתנו לתת חיים שלווים לתושבים שלנו". היא הוסיפה, כי "יש לשנות את המשוואה שהחמאס תוקף את ישראל מתי שהוא רוצה וישראל מפגינה איפוק. זה נפסק ביום שהתחלנו במבצע. ברגע שישראל תתוקף - היא תגיב".

 

שרת החוץ הדגישה, כי "אין לנו שום דבר נגד הפלסטינים. יתרה מזאת, בתהליך

אנאפוליס היינו שותפים לתהליך שכוונתו ליצור שתי מדינות לשני העמים". לדבריה, "האזור מחולק בין מתונים לקיצוניים. כל אחד באזור צריך לבחור באיזה צד הוא עובד. חמאס עובד עם איראן, מפקדותיו בדמשק והוא עובד בתיאום עם חיזבאללה".

 

בתום הנאום באנגלית, אמרה לבני כמה מלים עברית. לדבריה, "אין לתת לחמאס לגיטמציה במסגרת הסכם יציאה מהמצב בעזה. יש מאבק נגד הטרור, אנו נאבקים בו. איננו מתכוונים להגיע להסכם עם הטרור. באשר למשקיפים הבינלאומיים - אני לא רואה איך משקיפים שיוצבו בעזה יכולים להילחם בטרור".

 

שר החוץ הצ'כי, קרל שוורצנברג, שמדינתו משמשת כיום כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, אמר: "הפסקת אש צריכה להיות מיושמת במהירות האפשרית וצריכה לכלול כמובן את הפסקת הירי על ישראל. יש להכריז על הפסקת אש לפני השגת כל המטרות הצבאיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני וחברים. באו לסייע להפסיק את האש
צילום: AP
מומלצים